Kaip pranešė savivaldybė, Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro mokslininko stipendija steigiama siekiant įamžinti profesoriaus pasiekimus Nobelio premijos laureatų ceremonijos išvakarėse – Chemijos srities premija šiemet skirta dviem mokslininkėms už vadinamųjų „genų žirklių“ technologiją. Šios technologijos pionieriai, reikšmingai prisidėję prie jos atradimo ir plėtros, yra ir V.Šikšnys su komanda.
Pasak savivaldybės, stipendija sieks 10 tūkst. eurų kasmet, įsipareigojama stipendiją finansuoti bent penkerius metus su galimybe šį terminą pratęsti.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigia, kad šia stipendija savivaldybė siekia „sustiprinti galimybes jauniems žmonėms mokytis iš pasaulinio pripažinimo sulaukusio mokslininko“, o Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centrui norima padėti pritraukti ir išlaikyti gabiausius studentus.
Pats V.Šikšnys sako tokio įamžinimo nesitikėjęs ir siūlo žiūrėti į stipendiją kaip į „svarbią miesto iniciatyvą, palaikančią talentus ir skatinančią jaunus mokslininkus toliau aktyviai tęsti savo darbus ne kur kitur, bet būtent Vilniuje“.
Siekiant įprasminti mokslininko darbus, savivaldybė taip pat žada kitąmet pastatyti genų žirklių technologijai skirtą skulptūrą, ją sukurti patikėta menininkei Eglei Žvirblytei.
Šių metų Nobelio chemijos premija paskirta prancūzei Emmanuelle Charpentier ir amerikietei Jennifer A.Doudnai.
Mokslininkų sukurta technologija leidžia itin tiksliai redaguoti organizmų DNR. Tai atveria galimybes gydyti genetines ligas ar kurti naujas augalų, gyvūnų veisles.
Tiek V.Šikšnys su komanda, tiek E.Charpentier ir A.Doudna šią technologiją pristatė 2012 metais. Visi trys mokslininkai už atradimą apdovanoti prestižine Kavli premija, 2017-aisiais V.Šikšnys su E.Charpentier dalinosi ir Danijos fondo „Novo Nordisk” premija.