Tarybos sprendimo projekte rašoma, kad „reprezentacinių Vilniaus miesto sporto klubų ir kultūros įstaigų, kuriems gali būti skirta asmenų parama (toliau – Paramos gavėjas), sąrašą kiekvienais metais iki einamųjų metų kovo 1 dienos tvirtina Vilniaus miesto savivaldybės taryba“.
„Mokesčių lengvatų forma – Paramos teikėjas Savivaldybės tarybos sprendimu atleidžiamas nuo metinio nekilnojamojo turto, žemės ir (arba) valstybinės žemės nuomos mokesčio, bet ne daugiau kaip 70 proc. paramai skirtų lėšų sumos.
Mokesčių lengvatos Paramos teikėjui teikiamos, jei yra įvykdytos šios sąlygos:
- su Paramos gavėju, nurodytu Paramos gavėjų sąraše, pasirašyta Paramos sutartis, kurioje įsipareigojama skirti paramą Paramos gavėjui;
- suteikta ne mažesnė kaip 1 tūkst. Eur parama (teikiant paramą, kurios suma didesnė kaip 14 500 Eur, Paramos sutartis turi būti notarinės formos).
Mokesčių lengvatos neteikiamos asmenims, kurie turi Vilniaus miesto savivaldybės administracijos administruojamų pradelstų mokėtinų sumų į Vilniaus miesto savivaldybės biudžetą“, – rašoma siūlomos tvarkos apraše.
Kiek prireiks biudžeto lėšų, kol kas esą tiksliai paskaičiuoti galimybių nėra. Tačiau rėmėjų, klubams skiriančių 0,5-1 mln. eurų, yra tik vienas kitas, kitų skiriamos sumos yra kur kas mažesnės.
Reprezentacija – pagal atranką rėmimui
Reprezentaciniai Vilniaus miesto sporto klubai parinkti atsižvelgiant į Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus 2021 m. lapkričio 24 d. įsakymu patvirtintą 2022–2024 metais remiamų sporto projektų sąrašą:
„Šis sąrašas sudarytas remiantis 2021 m. rugpjūčio 18 d. skelbtos Vilniaus miesto savivaldybės 2022, 2023 bei 2024 metų biudžeto lėšomis remiamų aukšto meistriškumo sporto projektų atrankos rezultatais. Paraiškų teikimo laikotarpiu buvo gautos paraiškos iš 36 skirtingų sporto organizacijų. (…)
Po projektų vertinimo buvo atrinktos 18 organizacijų, kurių pasiekimai, rezultatai, organizacijos veikla ir tikslai savivaldybės sprendimu buvo įvertinti kaip geriausi. To pagrindu manytina, kad šios organizacijos Vilniaus mieste yra tinkamos laikyti reprezentacinėmis.“
Reprezentacinės Vilniaus miesto kultūros įstaigos yra šios: MO muziejus, VšĮ „Kino pavasaris“, „Meno avilys“, Urbanistinio šokio teatras „Low Air“, teatras „Atviras Ratas“, Asociacija Meno ir mokslo laboratorija, VšĮ ,,Šiuolaikinė ausis“, Oskaro Koršunovo teatras.
Po projektų vertinimo buvo atrinktos 18 organizacijų, kurių pasiekimai, rezultatai, organizacijos veikla ir tikslai savivaldybės sprendimu buvo įvertinti kaip geriausi.
Sporto klubai – VšĮ futbolo klubas „Žalgiris“, sporto klubas „Budora“, „Capital Badminton Club“, „Vilniaus teniso akademija“, „KK Statyba“, „Vilniaus rankinio centras“, „Vilniaus regbio akademija“, triatlono ir plaukimo klubas „Ruoniai“, „Ledo pankai“, „Vilniaus bokso akademija“, „Sostinės moterų krepšinio klubas, futbolo klubas „Vilnius“, „Dalios Kutkaitės meninės gimnastikos akademija“, asociacijos Vilniaus miesto vandensvydžio sporto klubas „Delfinas“, Vilniaus miesto sporto žaidimų klubas „Žuvėdra“, „Merginų ledo ritulys“, Vilniaus miesto sporto klubas „Eglė“, Vilniaus vandensvydžio federacija.
Tarybos narius pasiekė ne vienas raštas, kuriame raginama šią iniciatyvą palaikyti. Juos atsiuntė Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vydas Gedvilas, krepšinio klubas „Kibirkštis“, asociacijos „Hockey Lietuva“ prezidentas Dainius Zubrus ir t.t.
Patenkinti ne visi
Tačiau ne visos organizacijos patenkintos nustatyta tvarka. Asociacija Vilniaus miesto moterų futbolo akademija „Žalgiris“ priekaištauja likusi už šio sąrašo ribų:
„Suprantame ir tikimės, kad Tarybos nariai bei savivaldybės administracijos darbuotojai, kurie rengė ir pristatys šį projektą Tarybai, nuoširdžiai nori paskatinti privačius ir juridinius asmenis paremti Vilniuje veikiančius profesionalius sporto klubus ir kultūros įstaigas.
Tačiau lieka labai svarbus momentas, kuris akivaizdžiai matomas šio dokumento priede. Reprezentacinių sporto klubų sąrašas 2022 m. yra baigtinis. Nėra pateiktų kriterijų, kuriuos turi atitikti sporto klubas norintis būti įtrauktas į sąrašą.
2013 metais įkurta asociacija Vilniaus miesto moterų futbolo akademija (MFA) „Žalgiris“ nuo pat veiklos vystė ir populiarino moterų futbolą, dalyvavo aukščiausio lygio nacionaliniuose čempionatuose ir tarptautiniuose turnyruose, ugdė jaunąją kartą, rūpinosi sporto infrastruktūra Vilniaus mieste ir garsino Vilniaus miesto vardą“, – teigiama akademijos rašte, kuris pasiekė Vilniaus tarybos narius.
Vaikų ir jaunimo neformaliojo švietimo asociacija išsakė nuomonę, kad, nors šis sprendimas labai reikšmingai gali sustiprinti sportą ir kultūrą Vilniuje, labai svarbu, kad šis savivaldybės sudarytas remtinų organizacijų sąrašas būtų papildytas vaikų ir jaunimo sporto klubais bei akademijomis.
„Mat kylant energetiniams, transporto kaštams bei kitoms išlaidoms, o verslui krizės akivaizdoje karpant rėmimo biudžetus, Vilniaus vaikus ir jaunimą treniruojančios įstaigos susiduria su finansiniais sunkumais.
Juolab, kad vaikų klubai neturi galimybės rėmėjams pasiūlyti nacionalinės TV transliacijų, negali reklamuoti aludarių ir lažybininkų.
Dažniausiai šiuos klubus remia tik tėveliai, o verslo įmonės nėra suinteresuotos skirti finansavimą dėl normalių lengvatų nebuvimo šalyje“, – teigiama asociacijos žinutėje.
Vaikų klubai neturi galimybės rėmėjams pasiūlyti nacionalinės TV transliacijų, negali reklamuoti aludarių ir lažybininkų.
Ar sąrašas baigtinis?
Klausimą dėl baigtinio sąrašo ir dėl to, kad tokiu būdu savivaldybė jau antrąkart esą parems reprezentacinius klubus – šie klubai jau gauna savivaldybės finansavimą, o dabar bus išskirti, kaip patrauklesni rėmėjams, kėlė ir tarybos narė Agnė Andriulytė.
Jos teigimu, vieni bus išskirti, o „daugybė kitų, kurių laiškus gavo tarybos nariai, jaučiasi nuskriausti“.
Apie galimybę išplėsti sąrašą ir tokiu būdu palikti mažiau „nuskriaustųjų“ kalbėjo ir Artūras Zuokas.
Tačiau klausimą taryboje pristatęs Edvinas Eimontas tikino, kad suprantamas noras išplėsti lengvatomis savo rėmėjams galėsiančių džiaugtis klubų sąrašą, bet esą „reprezentatyvumo įvedimas yra svarbus ir tai susieta ne su trumpalaikiais savivaldybės finansuojamais projektais, bet su ilgalaikiu programų finansavimu“.
„Taip, suprantu, kad yra noras išplėsti gaunančiųjų ratą, bet kadangi tai yra pakankamai naujas instrumentas, siūlome pradėti gana konservatyviai pradėti nuo šito sąrašo ir galbūt ateityje būtų galima tą sąrašą pildyti sugalvojus mechanizmą.
Noriu pabrėžti, kad tas sąrašas nebuvo sukonstruotas šitam klausimui. Ateiname su sąrašu, kuriame pernai vertintos ilgalaikės trejų metų programos, pagal tai atrinkti klubai“, – sakė E.Eimontas.
Kol kas galutinio sprendimo taryba nepriėmė, nusprendusi, kad skubos čia taikyti nevalia. Apie galimus pakeitimus sąraše bus dar svarstoma komitetuose.