Paaiškėjus, jog praėjusios Vyriausybės inicijuotą konkursą A.Smetonos paminklo sukūrimui laimėjo projektas „622522“, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisija kreipėsi į Kultūros ministeriją ir pasiūlė stabdyti projekto įgyvendinimą bei skelbti naują idėjos konkursą.
Pasak komisijos, sprendimai dėl paminklo prezidentui A.Smetonai buvo priimti vienašališkai, nedalyvaujant Vilniaus miesto savivaldybės ir vilniečių atstovams, o „parinktas meninis ir architektūrinis sprendimas yra netinkami“.
Reaguodamas į kreipimąsi, kultūros ministras Simonas Kairys paprašė aiškiau pasisakyti, kokia yra oficiali savivaldybės, o ne jos tarybos komisijos, nuomonė dėl A.Smetonos paminklo.
Vilniaus vicemeras T.Gulbinas leido suprasti, jog savivaldybės pozicija sutampa su ta, kurią skelbė minėta Istorinės atminties komisija.
„Savo poziciją dėl paminklo A.Smetonai yra išreiškusi savivaldybės Istorinės atminties komisija bei Švietimo ir kultūros komitetas. Ir komisijai, ir komitetui atrodo nepriimtina, kad į praėjusių metų rudenį tuometinės Kultūros ministerijos organizuoto projekto konkurso komisijos sudėtį nebuvo įtraukti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir vilniečių atstovai, todėl svarstoma galimybė kreiptis į Vyriausybę ir prašyti stabdyti paminklo statymo darbus“, – teigė T.Gulbinas, kurio atsakymą 15min perdavė savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyrius.
Vicemeras taip pat nurodė, kad diskusijos dėl A.Smetonos paminklo sostinėje bus tęsiamos ir su tarybos nariais.
„Kad būtų rastas sutarimas dėl geriausio vilniečių lūkesčius išpildančio sprendimo“, – pridūrė jis.
Prezidentas: priimtus sprendimus svarbu įgyvendinti
A.Smetonos paminklo Vilniuje klausimą tarpinstituciniame pasitarime anksčiau aptarė savivaldybės, ministerijos ir prezidentūros atstovai.
„Susitikimo tikslas buvo išsiaiškinti situaciją ir pasidalyti informacija dėl paminklo A.Smetonai Vilniuje po pernai įvykusio Vyriausybės inicijuoto konkurso jo sukūrimui.
Jokie sprendimai susitikime nebuvo planuojami, nebuvo svarstomi ir nebuvo priimti“, – 15min nurodė prezidentūra.
Istorinės atminties įamžinimo klausimus šalies vadovas Gitanas Nausėda anksčiau taip pat esą aptarė su kultūros ministru.
Jo nuomone, stabdyti A.Smetonos paminklo statybas būtų galima tik suradus rimtus argumentus.
„Praėjusią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su kultūros ministru Simonu Kairiu, be kita ko aptarė ir istorinės atminties įprasminimo aktualijas, ne vieno konkurso paminklams nesėkmes ir reglamentavimo trūkumus.
Prezidento nuomone, svarbu įgyvendinti jau priimtus sprendimus dėl istorinių asmenybių atminties įamžinimo.
Jei procesą būtų norima stabdyti, tam turėtų būti pateikti rimti argumentai.
Dėl vietos A.Smetonos paminklui Vilniuje įvarius variantus jau svarstė prie Vyriausybės sudaryta komisija, įvyko konkursas, paskelbti nugalėtojai, todėl, jei procesą būtų norima stabdyti, tam turėtų būti pateikti rimti argumentai“, – teigė prezidentūra.
A.Smetonos paminklo statybas ketinta pradėti dar šįmet.
Statybos planuojamos Vilniuje prie Gedimino prospekte 13-uoju numeriu pažymėto pastato, kitapus Vinco Kudirkos aikštės.
Čia 1918-aisiais stovėjusiame iki šių dienų neišlikusiame pastate, dirbo Lietuvos Valstybės Taryba, kuriai pirmininkavo A.Smetona.
Projekto autorių skaičiavimais, paminklas turėtų kainuoti daugiau nei 45 tūkst. eurų, o viso projekto įgyvendinimas – apie 233 tūkst. eurų.
Kultūros ministerija Vilniaus miesto savivaldybei A.Smetonos paminklo statyboms iš viso paskyrė 250 tūkst. eurų.