„Jei nori nusižengti paveldo įstatymams, pasirink savaitgalį, – „15min“ kalbėjo KPD vadovė. – Tikimasi, kad tada niekas nepastebės ar nekreips dėmesio. Tačiau faktas, kad intensyviai dirbta išeiginę dieną rodo, kad darbus stengtasi atlikti nuo visų pasislėpus.“
Visgi buldozeriu senamiestyje rausiamą gruntą pastebėję vilniečiai abejingi neliko. Pirmiausiai iškvietė policiją, o vėliau ir paveldosaugos atstovus. „Man paskambinusi žurnalistė pranešė, kad priešais Evangelikų reformatų bažnyčią ekskavatorius kasa žemę ir kad šie darbai kelia įtarimų, nes šalia nėra jokių specialistų“, – dėstė D.Varnaitė.
Nuvykus į įvykio vietą paaiškėjo, kad ekskavatoriumi, nedalyvaujant archeologui, buvo kasamas gruntas. Pradėjus tikrinti šių darbų legalumą įsitikinta, kad jie vyko neteisėtai, pažeidžiant visus galiojančius įstatymus.
„Ši vieta – tai Vilniaus senamiesčio kultūrinis sluoksnis, todėl vykdant žemės judinimo darbus privalomi archeologiniai tyrimai, – aiškino KPD direktorė. – Darbų užsakovas apie tai žinojo, nes mums atvykus bandė prisidengti neva galiojančia sutartimi su archeologinių tyrimų bendrove.“
Jei nori nusižengti paveldo įstatymams, pasirink savaitgalį.
Parodęs sutartį su įmone „Antiqua“ asmuo tvirtino, kad ji leidusi atlikti kasinėjimus. Tačiau, pasak D.Varnaitės, „Antiqua“ tokių įgaliojimų neturi. „Susisiekus su šios įmonės direktore Daiva Luchtaniene paaiškėjo, kad mums rodyta sutartis yra negaliojanti ir kad užsakovas nebuvo pakvietęs archeologų į objektą, – pasakojo KPD vadovė. – Asmuo bandė apgaudinėti, kad archeologai prižiūri šį darbą, nors iš tiesų taip nebuvo.“
Netoli – buvę kapai
Teritorija, kurioje buvo atliekami neteisėti kasinėjimai, kadais buvo gėlių paviljonas. Jo rekonstrukcijos darbų užsakovas paveldosaugos atstovams teigė, kad jam reikia atlikti pamatų hidroizoliaciją, mat jis yra gavęs sutikimą sutvarkyti buvusį gėlių paviljoną.
„Nerimavome, nes šiame skverelyje yra buvusios reformatų kapinės. Jos yra kiek toliau nuo vietos, kur vykdyti neteisėti kasinėjimai, – nuogąstavimus dėstė D.Varnaitė. – Šeštadienį įvykio vietoje iškastų palaikų nepastebėjome, tačiau buldozeris gruntą iškasė netvarkingai, tad reikėtų sijoti ir žiūrėti, kokių ten galima radinių aptikti.“
Kasinėjimus pavyko sustabdyti, tačiau, pasak KPD vadovės, grunto jau buvo iškasta nemažai. „Tokiais veiksmais naikinama galimybė pažinti mūsų istoriją, – piktinosi D.Varnaitė. – Jau nekalbant apie tai, kad pažeisti įstatymai. Taip pat atimta galimybė atversti dar vieną mūsų istorijos puslapį. Juk šioje teritorijoje atliekant tyrimus galima nustatyti, kas ten yra buvę, kokie statiniai, kokie kultūriniai sluoksniai susiformavę. Dažnai galima nuspręsti neginčijamai buvus tam tikrus istorinius reliktus, istorinius statinius, istorinį suplanavimą.“
D.Varnaitė neabejoja, kad už neteisėtą veiksmą pažeidėjai bus nubausti ne tik administracine bauda, bet ir privalės atlyginti Vilniaus senamiesčiui padarytą žalą. „Buvo negrįžtamai sunaikintas kultūrinis sluoksnis. Visa tai, kas buvo iškasta, turės būti įvertinta kaip padaryta žala ir kalti asmenys turės ją atlyginti“, – tikino paveldosaugos atstovė.
View Larger Map