„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2012 04 12

Vilniaus universitete – Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos istorikų diskusija apie Katynę

Balandžio 12 dieną 17 val. Vilniaus universiteto Senato posėdžių salėje įvyks dešimtasis pašnekesys iš ciklo, skirto atminties kultūrų dialogui, kuriame dalyvaus istorikai ir politologai iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos. Šio susitikimo tema „Katynė kaip faktorius Lenkijos ir Rusijos santykiuose“.
Katynė
Katynė, NKVD aukų ekshumacijos momentas. / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Lenkija Katynė

Šį pašnekesį, kaip ir visą renginių ciklą organizuoja Lietuvos istorijos institutas kartu su Vilniaus bei Varšuvos universitetų Istorijos fakultetais, Lenkijos istorijos muziejumi, Lenkijos ir Goethe institutais Vilniuje. Projekto globėjai: Lietuvos ir Lenkijos kultūros ministrai.

Katynės tragedija, įvykusi 1940 metais, bei Rusijos siekis neigti lenkų karininkų išžudymą ilgą laiką buvo rimta problema Lenkijos ir Rusijos santykiuose. Abiems šioms valstybėms priklausant Varšuvos blokui,  šią tragediją buvo siekiama nutylėti, o visu aštrumu Katynės problema dvišaliuose santykiuose iškilo Lenkijai išsivadavus iš komunizmo.

Paskutiniais SSRS gyvavimo metais Sovietų Sąjunga galiausiai pripažino faktą, jog lenkų karininkai buvo išžudyti NKVD iniciatyva, tačiau vėlesniais laikais noro išsiaiškinti tiesą iki galo Rusija, kaip SSRS teisių perėmėja, nerodė. Tik įvykus Smolensko katastrofai 2010 metų balandžio 10 dieną, kada vykdamas į Katynės aukų paminėjimą žuvo  Lenkijos prezidentas Lechas Kaczyńskis ir visa jo delegacija, situacija ėmė keistis. Rusijos gyventojai pirmąkart gavo galimybę pažiūrėti Andrzejaus Wajdos filmą, nušviečiantį šią tragediją, o santykiai tarp Lenkijos ir Rusijos prarado konfrontacinį pobūdį.

Renginio metu bus svarstoma, ar iš tikrųjų po Smolensko tragedijos pajudėjo Katynės bylos aiškinimasis bei analizuojama, kiek Katynės faktorius gali ir ateityje daryti įtaką ne tik Rusijos ir  Lenkijos, tačiau ir Rusijos – Lietuvos, Lietuvos – Lenkijos santykių eigą. 

Renginyje dalyvaus Lenkijos Mokslų Akademijos Politinių studijų instituto direktorius, žinomas naujausių laikų istorijos tyrinėtojas Wojciechas Materskis, mokslinio informacinio centro „Memorial“ (Rusija) pirmininko pavaduotojas dr. Nikita Petrovas, Lietuvos istorijos institute dirbantis Lenkijos problemų ekspertas dr. Vladas Sirutavičius. Renginį ves dr. Algimantas Kasparavičius (Lietuvos istorijos institutas).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs