2021 10 13

Vilniaus viešojo transporto darbuotojai balsuos dėl streiko: „Neliko kitos išeities“

Trečiadienį balsavimą dėl streiko skelbimo pradeda Vilniaus viešojo transporto darbuotojų profesinė sąjunga. Piketais ir mitingais prie Vilniaus savivaldybės sąjunga bandė atkreipti miesto ir įmonės vadovų dėmesį į blogėjančias darbuotojų darbo sąlygas, eilę metų nesprendžiamas problemas ir neaugančius atlyginimus darbuotojų profesinė sąjunga jaučiasi neišgirsta ir šmeižiama, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vilniaus viešasis transportas
Vilniaus viešasis transportas / Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr.

Profesinė sąjunga dar pavasarį įteikė Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui reikalavimus su virš 1100 darbuotojų parašų su prašymu sustabdyti darbo ir socialinių standartų bendrovėje bloginimą, darbuotojų teisių pažeidinėjimus, nebloginti esamos kolektyvinės sutarties ir imtis lyderystės sprendžiant darbuotojams opius klausimus.

„Ši situacija atsirado tikrai ne darbuotojų ar profesinės sąjungos valia. Dėjome pastangas tartis ir kalbėtis. Bet deja, matome bendrovės siekį sunaikinti dešimtmečius kartu kurtus ir veikiančius socialinio dialogo ir bendrovės ir darbuotojų interesų derinimo instrumentus, kurie užtikrindavo teisingos pusiausvyros principus ieškant geriausio sprendimo visiems.

Pabloginti darbuotojų atstovų ir pačių darbuotojų teisinę padėtį, kai bendrovėje nuolatos susiduriame su įstatymų nesilaikymo pavyzdžiais ir vis blogėjančiomis darbo sąlygomis. Bendrovė atsisako, kaip buvo iki šiol, darbo apmokėjimo sistemą nustatyti kolektyvine sutartimi ir taip užtikrinti jos tvarumą ir skaidrumą bei siekia vienašališkai ją reguliuoti bendrovės direktoriaus įsakymais. Atsisako derėtis darbo užmokesčio didinimo klausimais. Stebime bendrovės siekį ne derėtis, o nustatyti jos teisę vienašališkai priiminėti sprendimus, kurie kartais prasilenkia su darbuotojų teisėmis ir lūkesčiais“.

Prasidėjęs balsavimas tęsis trys dienas. Profesinė sąjunga yra pateikusi 37 reikalavimus.

„Mūsų reikalavimai nėra dideli ar neįgyvendinami, tačiau jie yra esminiai. Negali taip būti, kad viešojo transporto vairuotojas einą į darbą pavargęs, tiesiogine to žodžio prasme turi pietauti ir ilsėtis šaltoje transporto priemonėje, nes bendrovė draudžia galustotėse stovėti su įjungtu varikliu, o poilsio patalpų tiesiog daugelyje galustočių nėra. Kalbame apie darbuotojų teisę būti su šeima, turėti socialinį gyvenimą ir aišku apie pagarbą jo teisėms. Apie darbo užmokestį ir darbo apmokėjimo sistemą, kuri turi būti skaidri, stabili ir tvari. Kai darbuotojai ignoruojami, negirdimi ir mato socialinio teisingumo stoką ir prastą darbo santykių kultūrą bendrovėje neliko kitos išeities kaip streiko paskelbimas artimiausiu metu“.

Kalbame apie darbuotojų teisę būti su šeima, turėti socialinį gyvenimą ir aišku apie pagarbą jo teisėms.

Šiuo metu balsavime dėl streiko jau balsavo virš 300 narių. Streikui paskelbti turi būti gautas ne mažiau kaip ketvirtadalio profesinės sąjungos narių pritarimas. Visos bendrovėje veikiančios profesinės sąjungos pritaria ir palaiko iškeltus reikalavimus bei planuoja prisijungti prie streiko.

VVT darbuotojų profesinė sąjunga vienija daugiau nei 1200 darbuotojų ir yra viena didžiausių Vilniuje veikiančių profesinių sąjungų.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius anksčiau yra sakęs, kad viešojo transporto darbuotojų atlyginimai yra didinami, jie mokami laiku, nepaisant dėl pandemijos kritusių įmonės pajamų, be to, atnaujintas transporto priemonių parkas, o darbo sąlygos yra geros.

Kiek anksčiau meras teigė, kad sąlygų gerinimas yra pagrindinis dalykas. Esą tam skirta papildomai 700 tūkst. eurų. „Viršvalandžių vis mažiau, persidirbimo mažiau, vadinasi, ir prie saugumo prisidedama gatvėse“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai