„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 04 19

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro direktorę toliau skandina vyro įmonės

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija (VTEK) atskleidė, kad Vilniaus visuomenės sveikatos biuro (VVSB) pinigai tekėjo į direktorės Gražinos Sidorovienės vyro įmonių sąskaitas. Aiškėja, kad be realios konkurencijos taip galėjo būti ištaškyta gerokai daugiau, nei tyrė šios institucijos.
Gražina Sidorovienė
Gražina Sidorovienė / „YouTube“ kadras

15min pradėjus domėtis šia istorija, iš savo pareigų darbdavio iniciatyva buvo atleista biuro personalo vadovė. Detaliau situaciją atsisakiusi komentuoti moteris užsiminė, kad tai galėjo būti direktorės kerštas.

Dar pernai visa biuro administracija buvo priversta pasirašyti konfidencialumo įsipareigojimus, nors savivaldybės įmonėse tokia praktika itin reta. Už atskleistą informaciją apie neskaidrią VVSB veiklą tokias sutartis pasirašiusiems darbuotojams dabar gresia sankcijos.

Atleido ir sumokėjo

15min kovo pabaigoje aprašė keistą situaciją VVSB. Tiek STT, tiek VTEK tyrė penkis biuro pirkimus, kuriuose dalyvavo ir laimėjo vienintelė įmonė – VVSB direktorės vyro Egidijaus Sidorovo VšĮ „Galia“.

Nors buvo nustatyta, kad G.Sidorovienė pažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, rimtesnių sankcijų ji nesulaukė – pusei metų jai buvo panaikintas priedas prie algos.

G. Adinavičiūtės/15min nuotr./Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
G. Adinavičiūtės/15min nuotr./Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Tuometinei Vilniaus savivaldybės administracijai biuro vadovė pasiteisino nežinojusi, jog vienintelė pirkimuose dalyvavusi įmonė buvo jos vyro.

Tą pačią dieną, kai pasirodė straipsnis, man buvo pasiūlyta išeiti iš darbo, nors dėl mano darbo priekaištų nebuvo, – teigė L.Šakienė.

Nors direktorė savo kėdę išsaugojo, iš darbo buvo atleista finansinius dokumentus tvarkiusi biuro buhalterė. Ji atsisakė pasirašyti darbuotojams brukamas konfidencialumo sutartis, todėl kilo įtarimas, kad būtent ji tarnyboms pranešė apie neskaidrius pirkimus. Vėliau atleista darbuotoja apsigynė teismuose.

Kovo pabaigoje po 15min publikacijos darbo neteko VVSB personalo vadovė Lina Šakienė. Redakcija susisiekė su moterimi, ji patvirtino atleidimo faktą.

„Taip, atleido darbdavio iniciatyva nuo balandžio 15 d. Motyvas man nėra aiškus, bet tokie sutapimai tikrai keisti. Tą pačią dieną, kai pasirodė straipsnis, man buvo pasiūlyta išeiti iš darbo, nors anksčiau priekaištų nebuvo“, – teigė ji.

Detaliau situaciją komentuoti moteris atsisakė, nurodžiusi, kad iš valstybės tarnybos nesitraukia ir skandalų kelti neketina.

VVSB direktorė G.Sidorovienė darbuotojos atleidimo faktą patvirtino, tačiau siūlė nedaryti skubotų išvadų:

„Personalo vadovė buvo atleista šalių susitarimu, išmokant 3 mėnesių kompensaciją, todėl, kad biure pradės dirbti teisininkas, kuris yra labai reikalingas ir kurio biure nebuvo, o išlaikyti daugiau etatų nėra galimybės.

Pokalbyje dėl atleidimo dalyvavo trečias žmogus, kuris tikrai girdėjo visą pokalbį ir gali paliudyti, kad nebuvo jokių užuominų apie straipsnį.“

Pasak jos, atleidimo metu personalo vadovė jau turėjo susiradusi naują darbą valstybinėje tarnyboje. Kodėl neva savo noru iš darbo išeiti susiruošusį žmogų reikėjo atleisti darbdavio iniciatyva ir mokėti jam išeitinę kompensaciją, paaiškinta nebuvo.

Šimtatūkstantinis pirkimas

Šios įstaigos vadovu mano vyras tapo vėliau, jau po minimų pirkimų, – paaiškino G.Sidorovienė.

15min aprašė jau ištirtus daugiau nei 40 tūkst. litų vertės pirkimus, kurie vykdyti 2014 metais, tačiau tai gali būti tik ledkalnio viršūnė. Redakciją pasiekė dokumentai, kurie atskleidžia, jog abejotinų pirkimų buvo daugiau, o jų sumos žymiai didesnės.

Antai, VVSB už 104 tūkst. litų iš VšĮ Socialinės ir fizinės integracijos centras „Žingsnis“ pirko Patyčių prevencijos akcijų įgyvendinimo paslaugas. Šimtatūkstantinis konkursas įvykdytas supaprastintu būdu – tiekėjus apklausus raštu.

Šiuo metu VVSB direktorės vyras E.Sidorovas dirba VšĮ „Žingsnis“ direktoriumi. Vykstant pirkimams įmonei vadovavo kitas asmuo.

„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr./Rankų paspaudimas
„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr./Rankų paspaudimas

Į klausimą, kodėl tokio dydžio pirkimas vyko supaprastintu apklausos būdu, o jo nugalėtoju tapo su jos vyru susijusi įmonė, G.Sidorovienė išvardino teisės aktus, kurie šį pirkimą leido taip vykdyti.

„Patikinu, kad ši viešoji įstaiga nėra mano vyro įsteigta, o šios įstaigos vadovu jis tapo vėliau, jau po minimų pirkimų“, – teigė ji.

15min šaltinių teigimu, vykstant šiam pirkimui E.Sidorovas asmeniškai apie jį kalbėjosi su biuro darbuotojais, buvo prašoma lėšas pervesti kuo greičiau.

Šiuo metu Vilniaus savivaldybės darbuotojai atlieka biuro veikos tyrimą ir tokių pirkimų gali išaiškėti daugiau.

Užčiaupė burnas

Tiesa, patys biuro darbuotojai apie tai tikrai nepapasakos net savo draugams ar kaimynams. Pernai VVSB direktorė darbuotojams nurodė pasirašyti konfidencialumo sutartis. Jos numatė sankcijas už informacijos atskleidimą. Kitaip tariant, bet kuris biuro darbuotojas dabar viešai prabilęs apie piktnaudžiavimus, sulaužytų tokią sutartį ir sulauktų bausmės.

15min kreipėsi į Vilniaus vicemerą Gintautą Palucką su klausimu, ar tokios sutartys yra įprasta praktika savivaldybės įmonėse?

„Tokios praktikos nėra. Jei ir yra pavieniai atvejai, jie yra pagrįsti labai rimtais argumentais – bendri darbai, projektai su šalies saugumo struktūromis ar panašiai“, – nurodė jis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Tuo tarpu VVSB direktorė patikino, kad tokios sutartys buvo reikalingos, kad nebūtų paviešinta svarbi informacija – pavyzdžiui, biuro darbuotojų atlyginimai:

„Visa administracija pasirašė konfidencialumo sutartis, kuriose nurodoma, kokia informacija ir duomenys įstatymų nustatyta tvarka yra laikomi konfidencialūs ir turi būti saugomi.

Pvz., informacija apie biuro darbuotojams mokamą darbo užmokestį, biuro darbuotojų asmens bylų duomenys, informacija, įskaitant slaptažodžius ir apsaugos kodus, susijusius su biuro apsaugos sistema ir kita.“

Palikta landa piktnaudžiavimui

Pirkimai iš giminystės ryšiais susijusių asmenų ar jų valdomų įmonių yra nepateisinami ir meta korupcijos šešėlį ant perkančios įstaigos ir jos vadovo, – teigė G.Paluckas.

„Pirkimai iš giminystės ryšiais susijusių asmenų ar jų valdomų įmonių yra nepateisinami ir meta korupcijos šešėlį ant perkančios įstaigos ir jos vadovo.

VTEK, deja, yra suformavusi labai keistą praktiką. Jei įstaigos vadovas oficialiai nusišalina nuo pirkimo vykdymo, įstaiga/organizacija gali pirkti prekes ir paslaugas iš įstaigos vadovo giminių įmonių.

Tokias VTEK išvadas savivaldybė jau yra ne kartą gavusi, tačiau tokie pirkimai labai aštriai kelia klausimą dėl pasitikėjimo įstaigos vadovo sąžiningumu.

Šiuo metu vyksta tyrimas. Dėl praėjusiais ir šiais metais vykdytų pirkimų. Jei bus nustatyta pirkimų iš giminių įmonių atvejų, apie jokį pasitikėjimą net nebekalbėsim“, – teigė G.Paluckas.

Pasak jo, jei pasitvirtins, kad žmonės yra verčiami išeiti iš darbo dėl įsivaizduojamo nelojalumo įstaigos vadovui, direktorės veiksmai bus atitinkamai įvertinti.​

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“