M.Pakalnis savo paskyroje „Facebook“ rašo istoriją apie nukirstą ąžuolą Ceikinių g. priėmęs asmeniškai, tarsi būtų praradęs artimą žmogų.
„Nustekentas nepriežiūros šį pavasarį jis atsigavo, bene pirmas iš visų Vilniaus ąžuolų išskleidė savo pumpurus. Ir iki šiol negaliu patikėti tuo, kas įvyko. Klaiku skaityti statytojo bendrovės viešą komunikaciją“, – rašo M.Pakalnis ir beria kaltinimus statytojams.
„Jūs žinojote, kad projektavimo užduotyje yra aiškiai parašyta, kad ąžuolą būtina išsaugoti. Jūs prašėte mūsų šitą užduotį keisti, įrašant, kad nagrinėtinos ir ąžuolo iškėlimo ir kirtimo alternatyvos.
Mes susitikome prieš savaitę ir jūs mus įtikinėjote sutikti su jūsų siūlymais. Nesutikome. Aiškiai pasakėme, kad vietos kraštovaizdžiui svarbus, tiesiog vietos simboliu tapęs ąžuolas būtų išsaugotas. Tą patį išsakėme jums raštu vakar, penktadienį. Raštu atsisakėme keisti projektavimo užduotį. Taip kad nesakykite, kad nežinojote“, – rašo jis.
Jūs net nesuvokiat, kokią problemą sukūrėt. Turėsit kompensuoti sugriautą vietos savitumą. Padaryti mažiausia dukart daugiau, nei būtumėt padarę tiesiog išsaugodami ąžuolą.
M.Pakalnis teigia, kad bendrovė net nesuvokia, kiek turės atlyginti:
„Estų tipo investuotojai (neverti jūs to vardo), lietuviai įmonės atstovai ir teisininkai. Jūs puikiai žinojot, ką darot, tą padarėt suvokdami savo veiksmų pasekmes ir turėsit už tai atsakyti. Nemanykit, kad nukirtę ąžuolą jūs išsprendėt savo niekingą 40 parkavimo vietų problemą. Jūs net nesuvokiat, kokią problemą sukūrėt. Turėsit kompensuoti sugriautą vietos savitumą. Padaryti mažiausia dukart daugiau, nei būtumėt padarę tiesiog išsaugodami ąžuolą. Na o pasitikėjimo jumis nebepavyks atkurti niekada...“
Šeštadienį tuo, kad Vilniaus centre nukirstas šimtametis ąžuolas, pasipiktino Vilniaus meras Valdas Benkunskas, prezidentas Gitanas Nausėda.
Trukdė nuotekų tinklams
Nekilojamojo turto vystytojas „Rinktinės NT“, kuriam ir priklauso sklypas, tikina nieko neteisėto nepadaręs.
Pasak bendrovės, ąžuolą buvo nuspręsta nupjauti, nes jis trukdė lietaus nuotekų tinklo remontui.
„Sklypas yra vienu metru žemiau nei gatvės lygis. Dėl pasikartojančio žemės sklypo apsėmimo liūčių metu šiuo metu vykdomi sklype esančių lietaus nuotekų inžinerinių tinklų remonto darbai. Lietaus nuotekų tinklas įsigijus sklypą dar buvo funkcionuojantis, tačiau pastarųjų metų aplinkinių gatvių remonto darbai lėmė problemas, dėl kurių sklype esanti aikštelė tapo nuolat apsemiama.
Dėl šios priežasties bendrovė priėmė sprendimą suremontuoti lietaus nuotekų tinklą. Remiantis galiojančiais teisės aktais, medžiai, augantys ant inžinerinių tinklų ir jų apsaugos zonoje, nėra saugomi, todėl jų kirtimui jokių leidimų nereikia. Atsižvelgiant į tai, lietaus nuotekų tinklo remonto projekto ribose buvo suplanuota pašalinti du medžius, kurie trukdė remonto darbams ir kurie nėra saugomi“, – rašoma komentare.
„Rinktinės NT“ savo komentare taip pat nurodė, kad „kitaip nei teigia savivaldybė, aptariamas medis, arboristų vertinimu, yra nebrandus, jo amžius nesiekia šimto metų, o šaknų plotas patenka ant lietaus nuotekų tinklo ir daro jiems akivaizdžią žalą. Be to, šio medžio šalinimas yra numatytas galiojančiame sklypo detaliajame plane“.
„Rinktinės NT“ spaudai išplatintame pranešime tikina prieš 3 metus kartu su architektų komanda pati siūliusi idėją išsaugoti šį medį. Tačiau skirtingi kvalifikuotų arboristų tyrimai vėliau parodė, kad nėra garantijų, kad medis išgyvens postatybiniame etape.
„Tokį vertinimą išsakė net pačios savivaldybės užsakyti arboristai. Todėl, deja, teko pripažinti, kad ne visos architektūrinės idėjos yra net prie geriausių norų praktikoje įgyvendinamos urbanistinėse teritorijose. Pabrėžiame, kad siūlėme tokį sprendimą kaip šio medžio perkėlimas ir tinkamesnio medžio pasodinimas jo vietoje postatybiniame etape. Medį būtų parinkę arboristai ir pritaikę jį konkrečiai vietai. Tačiau tokie siūlymai savivaldybės buvo atmesti“, – rašoma įmonės komentare.
Pasak jų, buvo siūlomi ir kiti sprendimai, tačiau „dėl iki šiol gerai nesuprantamų priežasčių, visus siūlymus savivaldybė atmetė ir neieškojo kompromisų“.