Viena mėgstamiausių vilnietiškų skulptūrų Vilniaus Senamiestyje, ties Geto kvartalu, atsidūrė keistame fone.
Dėmesį į tai penktadienio pavakarę atkreipė garsus fotomenininkas Saulius Paukštys, pasidalinęs šios vietos nuotraukomis feisbuke.
„GO Vilnius, gogo!!!! Viena mėgstamiausių Vilniaus skulptūrų, vieno išraiškingiausių Vilniaus skulptorių a.a. R.Kvinto unikalus darbas daktaras Aiskauda – daktaras Cemachas Šabatas, vilnietis. Sekantis Basanavičius ar Gaonas? ir viskas Senamiesčio vidury, buvusio geto širdy!“ – su ironijos doze piktinosi S.Paukštys socialiniame tinkle.
Po jo įrašu pasipylė ne mažiau pasipiktinusių žmonių komentarai, kur minėta, kad belieka biotualetais apstatyti Jono Basanavičiaus paminklą ir pan.
Vilniaus miesto savivaldybė aiškina, kad toks sprendimas, nors, pripažįsta, nevykęs, bet buvęs tik laikinas. Ir konteinerių dar antradienį šioje vietoje neliks.
„Dėl vykstančios šilumos tinklų rekonstrukcijos įprastose šių konteinerių stovėjimo vietose jų aptarnauti nėra galimybės. Dėl to rangovas privalėjo konteinerius perkelti, kad gyventojai ir toliau galėtų tinkamai rūšiuoti atliekas, o konteineriai būtų laiku aptarnaujami.
Apgailestaujame dėl situacijos, esamas sprendimas nėra tinkamas ir pateisinamas. Konteineriai šiandien iki pietų bus išvežti“, – antradienio rytą 15min informavo Vilniaus miesto savivaldybė.
Kaip rašoma „GO Vilnius“ puslapyje, siekiant atminti žydų gydytoją Cemachą Šabadą, kuris dažnai pavadinamas daktaru Aiskauda, 2007-ais metais buvo pastatytas jo paminklas. Šio paminklo autorius – garsus skulptorius Romualdas Kvintas.
„Galima drąsiai teigti, kad jis – legendinė asmenybė, kuri nusipelnė ne tik vilniečių, tačiau ir visos Lietuvos gyventojų pagarbos.
Šis daktaras veikė daugelyje organizacijų, kurios padėjo žmonėms vėl atsistoti ant kojų. Jis dažnai padėdavo vargšams, neturintiems pinigų gydytojo paslaugoms.
Tad tauta, atsidėkodama daktarui, Geto aukų aikštėje jam pastatė jaukų paminklą, kuris simbolizuoja šio žmogaus atsidavimą ir draugiškumą. Paminklas iliustruoja ypatingą gydytojo dėmesį vaikams – C.Šabadas vaizduojamas besikalbantis su mergaite, kuri rankose laiko katiną“, – rašoma puslapyje.
Cemachas. Šabadas, kaip rašoma govilnius.lt, buvo žinomas ir už Vilniaus ribų – bendravo su tokiais to meto Europos intelektualais kaip Albertas Einšteinas, buvo pažįstamas su Jozefu Pilsudskiu, Antanu Smetona.
„Nors daktaras ir buvo Lenkijos senatorius, tačiau dalyvaudamas politikoje išties atstovavo visų žmonių interesams – nebuvo nei sionistas, nei kraštutinis kairysis, nei kurios nors valstybės ultrapatriotas. Jis vadovavosi nuostata ir tikėjo mintimi, kad visiems žmonėms turi būti suteiktos lygios teisės.
Lietuvos ir Lenkijos konflikto dėl Vilniaus metu C.Šabadas viešai paskelbė savo nuomonę, kad Vilnius turi priklausyti Lietuvai, greičiausiai todėl, kad, jo manymu, tai labiausiai atitiko vilniečių interesus“, – rašo govilnius.lt.