Šeškinės ozo bendruomenė jau ne pirmus metus kelia klausimus dėl Šiaurinės gatvės tiesimo šalia žaliųjų teritorijų, draustinių. Valdininkams raminant, kad gatvė nebus tiesiama per draustinį, gyventojai atsipalaiduoti teigia negalintys – žaliosios teritorijos, kurios užima plotą tarp Gelvonų ir Geležinio Vilko gatvių, jiems neatrodo mažiau svarbios, net jeigu tai ir ne draustinis.
Čia bus tiesiamas antrasis šios gatvės etapas – nuo Fabijoniškių iki Žirmūnų. Kol kas pirmiausia planuojamas pirmasis etapas nuo vakarinio aplinkkelio iki Ukmergės gatvės, tačiau pasirodę skelbimai apie parduodamus žemės sklypus šalia antrojo etapo gatvės dalies bendruomenę nemaloniai nustebino.
Užkliuvo trys sklypai
Bendruomenės surašytame rašte Vilniaus m. savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijai teigiama, kad „nekilnojamojo turto interneto svetainėje ntzemelapis.lt patalpinti skelbimai apie parduodamus žemės sklypus Šeškinės ozo teritorijoje, Vilniuje, būtent – šalia Gelvonų g. ir Geležinio Vilko g.“
Anot bendruomenės, vienas sklypas yra Gelvonų gatvėje, jo plotas – 50,9 aro, o paskirtis nurodoma – „komercinė, daugiabučių statyba, kita, namų valdai“. Šio sklypo kaina – beveik 789 tūkst. eurų.
Antrasis sklypas yra taip pat Gelvonų g., jis 98,4 arų, paskirtis – namų valda, kaina – per 1,5 mln. eurų. Trečiasis – šalia Geležinio Vilko gatvės, jo plotas net 327,8 aro, paskirtis – kita, kaina – 3,376 mln. eurų.
Vienas sklypas yra Gelvonų g., jo plotas – 50,9 aro, o paskirtis nurodoma – „komercinė, daugiabučių statyba, kita, namų valdai“. Šio sklypo kaina – beveik 789 tūkst. eurų.
Kaip teigiama Šeškinės ozo bendruomenės vadovo Vytauto Musteikio pasirašytame rašte savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijai, atkreiptinas dėmesys, kad pirmojo sklypo paskirtis nurodoma kaip komercinė, daugiabučių statyba, kita namų valdai, nors „faktiškai tai mišku apaugusi teritorija“.
Bendruomenės atstovai kelia klausimą ir dėl sklypų dydžio, esą „pagal LR Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą nuosavybės teisės į žemę, iki 1995 m. birželio 1 d. buvusią miestams nustatyta tvarka priskirtose teritorijose, atkuriamos į ne didesnį kaip 0,2 ha žemės plotą“. O siūlomi pirkti žemės sklypai yra daug didesnio ploto.
Tad, konstatuoja bendruomenė, „toks žemės sklypų formavimas pažeidžia Atkūrimo įstatymą, o asmenys, atlikę tokį sklypų formavimą, galimai atliko nusikalstamas veikas“, todėl komisijos prašoma atlikti tyrimą, ar teisėtai atkurta nuosavybės teisė į žemą ir ar teisėtai pakeista žemės paskirtis į komercinę, daugiabučių statybą, kitą, namų valdai.
Pasigenda informacijos
VšĮ „Šeškinės ozo bendruomenė“ vadovas V.Musteikis, kalbėdamas su 15min, neslėpė, kad ir karantinas kaišioja koją bendruomenei aktyviai veikti – esą net parašų rinkimas apsunkintas, o apie kokius nors sprendimus neretai sužinoma juos jau priėmus.
„Valdininkai mus, paprastus žmones, ignoruoja, taip sakant“, – sakė V.Musteikis, tikindamas, kad gauti informacijos nėra lengva. Kaip ir atsakymus į klausimus dėl žemės grąžinimo ir tokių didelių sklypų susiformavimo tarp Gelvonų ir Geležinio Vilko gatvių teisėtumo.
Valdininkai mus, paprastus žmones, ignoruoja, taip sakant.
„Skelbimuose jau nurodoma, kad yra teisė statyti gyvenamuosius namus. Juk iš vienos pusės yra Šeškinės draustinis, toliau Ozas. Jau prieš 20 metų Mindaugo Pakalnio (dabartinis miesto vyriausiasis architektas – red.past.) pritarimu buvo galvojama apjungti juos. Aš iki šiol buvau įsitikinęs, kad tai vienas bendras, sujungtas draustinis. Nežinojau, kad taip nėra, kol neįsiliejau į bendruomenės veiklą. Visuomenės atstovai iš aplinkinių namų, kuriems brangus šitas ozas, mėginame domėtis nors kiek“, – kalbėjo Šeškinės ozo bendruomenės vadovas.
V.Musteikio teigimu, stebina tai, kad sklypai parduodami jau su pakeista paskirtimi, nes bent jau vienas yra miško masyve, tad kaip esą čia galėjo atsirasti gyvenamoji paskirtis, nebent miškas buvo įvardintas krūmais ar menkaverčiais medžiais.
Anot bendruomenės vadovo, Vilnius turi unikalias gamtines teritorijas mieste, tačiau pasigendama noro jį išsaugoti ir tausoti.
Skelbimai – neteisingi?
Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis 15min pateiktame komentare teigia, kad savivaldybė dėl žemės grąžinimo nesprendžia: „Žemė grąžinta teismų sprendimais, nes nusavintos nuosavybės restitucija tiek Seimo priimtais įstatymais, tiek ir teismų sprendimais yra pirmasis prioritetas, aukštesnis ir už visuomenės poreikius.“
Sklypų paskirtis nepakeista, todėl galima daryti išvadą, kad skelbimuose atspindima netiesa.
Tačiau štai dėl sklypų paskirties jis teigia, kad pardavinėjantys sklypus galbūt klaidina galimus pirkėjus. „Sklypų paskirtis nepakeista, todėl galima daryti išvadą, kad skelbimuose atspindima netiesa“, – teigė M.Pakalnis.
Jis priminė, kad Šiaurinė gatvė draustinio neliečia, o tiesimas prasidės, kai „bus rastas tvarus teritorijos rekreacinio potencialo neardantis sprendinys“
Anot miesto vyriausiojo architekto, baimintis užstatymo palei II etapo Šiaurinės gatvės atkarpą bendruomenė neturėtų.
„Perimetrinis užstatymas numatytas I Šiaurinės gatvės etape tarp Justiniškių gavės ir Gelvonų gatvės. Kadangi II etape gatvės trasa kerta rekreacines teritorijas, čia užstatymo nėra numatyta, rengiamuose gatvės II etapo projektiniuose pasiūlymuose numatoma gatvės įrengimo tunelyje galimybė. Ozo draustinio niekas naikinti neplanuoja ir net tokios galimybės nesvarsto, gatvės II etapo trasa numatyta už draustinio ribų“, – teigė M.Pakalnis.
Planuota, kad Šiaurinė gatvė bus šešių eismo juostų. Tačiau prieš kelias savaites, minėdamas savo antrosios kadencijos antrąsias metines, meras Remigijus Šimašius pasakė, kad planas pasikeitė: „Šiaurinė gatvė baigiama projektuoti. Gera, žalia, ne šešių, o keturių juostų. Ir ne per draustinį.“