„Šie pokyčiai aktualūs iš užsienio grįžusiems keliautojams, tatuiruotes pasidariusiems gyventojams, taip pat – homoseksualiems žmonėms, kurie nuo šiol galės tapti kraujo donorais ir prisidėti gelbstint gyvybes“, – teigiama centro pranešime.
Sveikatos apsaugos ministerijos parengti pakeitimai numato, kad nuo gegužės mėnesio nebeliks homoseksualius vyrus diskriminuojančio klausimo dėl lytinių santykių – visų donorų vienodai bus klausiama apie nesaugius lytinius santykius.
Taip pat trumpinamas laikas asmenims, kurie pasidarė tatuiruotę ir nori paaukoti kraujo. Jie turės palaukti keturis mėnesius vietoj iki šiol buvusių šešių.
Be to, Nacionalinio kraujo centro medikai galės nuspręsti, ar taikyti trumpesnį terminą, įvertinę, kur buvo atlikta tatuiruotė – sertifikuotame salone, namuose ar kitur, kur yra didesnė rizika užsikrėsti.
Patikslinti klausimai dėl donorų gyvenimo užsienyje. Dabar bus teiraujamasi, ar ketverių metų laikotarpiu jie gyveno užsienyje ilgiau nei pusmetį, jei taip, tai kur. Taip pat bus klausiama, ar buvo išvykę į užsienį per pastarąjį pusmetį.
Nacionalinis kraujo centras tikisi, kad šios naujovės leis pritraukti daugiau žmonių aukoti kraujo.
Centro duomenimis, kas mėnesį donorai padovanoja vidutiniškai 2,35 tūkst. litrų kraujo.
Kraujo donorais gali būti sveiki žmonės nuo 18 iki 65 metų, sveriantys ne mažiau kaip 50 kilogramų. Negalima būti donoru sergant cukrinius debetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis ligomis, sunkiomis širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligomis ir t. t.