Lietuvoje grėsmingai plintant koronavirusui A.Veryga pirmadienio vakarą įsakė visus iš užsienio grįžtančius šalies piliečius izoliuoti savivaldybių administracijų numatytose patalpose.
Šis sprendimas sukėlė triukšmo. Ši tvarka vienai dienai, t.y. iki trečiadienio vidurnakčio, buvo atidėta tik Klaipėdos miestui.
Karantinas – viešbutyje
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis oro uoste pasakojo, kad A.Verygos įsakymas sostinėje įgyvendinamas nuo ryto.
Anot jo, procedūra – labai paprasta. Visi atskridę žmonės yra skenuojami termovizoriais. Jeigu pasirodo, kad jie turi temperatūros, tikrinami žmonių simptomai, jau kontaktiniais termometrais matuojama temperatūra.
„Tuos žmones karantinuojame atskirai ir išvežame su greitosios medicinos pagalba. Kol kas tokių dalykų neprireikė. Tikėkimės, kad ir neprireiks“, – kalbėjo P.Poderskis.
Jo teigimu, visus žmones pasitinka visuomenės sveikatos centro specialistai. Atvykusieji turi užpildyti anketas, kariškiai jiems paduoda informacinius lapelius apie A.Verygos įsakymą.
Tada žmonės yra sugrupuojami ir vežami į paskirties vietą. „Visi autobusai, kurie šiandien buvo, išvažiavo į „Urbihop“ viešbutį Ąžuolyno gatvė 7 ir ten bus karantinuojami“, – nurodė P.Poderskis.
Vilniaus miesto administracijos direktorius sakė, kad kol kas priimtas sprendimas karantinuoti visus atvykstančius iš užsienio į Vilnių, o vėliau aiškintis.
„Ką reiškia aiškintis vėliau? Pavyzdys – mergina iš Estijos atskrido į Vilnių, ją konsulatas paima ir nuveža iki sienos. Tokia buvo improvizuota išimtis, kurią, manau, tikrai įteisinsime vėliau ir priduosime naudojimui“, – aiškino P.Poderskis.
Apsaugai pasitelks policijos pareigūnus
P.Poderskio teigimu, viešbučiai, į kuriuos priverstinei izoliacijai siunčiami iš užsienio grįžę asmenys, bus saugomi.
Tam turbūt bus pasitelkti ir policijos pareigūnai.
„Kaip turbūt daugelis matėte įsakymą, valstybė rūpinasi karantinavimo vietų apsauga, tai, manome, kad ta funkcija bus pavesta policijai ilgainiui“, – mano Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius.
P.Poderskis sakė, kad labiausiai aktualu pasirūpinti vaistais, nes tarp priverstinai karantinuojamųjų galimai yra diabetikų. Kai kurie vaistinių tinklai esą pasiruošę padėti.
Pasak P.Poderskio, savivaldybė su savanoriškomis organizacijomis, tarkime, „Maisto banku“, yra pasiruošusi žmones aprūpinti maistu.
„Iš esmės viską pirksime turbūt patys ir vėliau tikėsimės iš valstybės kompensacijos“, – sakė jis.
„Lengvai sergantiesiems pakanka namų režimo“
A.Verygos pirmadienį paskelbtame įsakyme nurodoma, kad savivaldybės specialiose patalpose turės izoliuoti lengvai koronavirusu sergančius žmones.
P.Poderskis abejojo, ar šis nurodymas išgyvens daugiau nei dieną.
„Nes iš esmės teisinga būtų maždaug 60 proc. žmonių, kurie lengvai serga, leisti sirgti namuose. Maždaug 30 proc., kurie serga sunkiau, guldyti į ligonines, kam irgi ruošiamės. Ir 10 proc. bus jau maždaug intensyvios priežiūros reikalaujantys žmonės. Jie bus guldomi į pagrindines ligonines, plius pasijungs ir Lazdynų, ir Antakalnio ligoninės, visos kitos, kurios nėra tos didžiosios infekcinės ir bus tai išspręsta“, – aiškino Vilniaus miesto administracijos direktorius.
Iš esmės teisinga būtų maždaug 60 proc. žmonių, kurie lengvai serga, leisti sirgti namuose.
Reiškė nepasitenkinimą
P.Poderskis pasakojo, kad tarp į karantiną siunčiamų iš užsienio sugrįžusių žmonių buvo tokių, kurie reiškė nepasitenkinimą, norėjo ištrūkti. Tačiau jų jausmai ir emocijos esą dažniausiai nuslūgsta laukiant bagažo atsiėmimo.
„Nepasitenkinimo yra nemažai, nes ne visi yra girdėję apie tą sprendimą. Mes stengiamės paaiškinti, ne į visus klausimus turime atsakymus“, – aiškino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius.
Nepasitenkinimo yra nemažai, nes ne visi yra girdėję apie tą sprendimą.
Jis tikisi, kad didžiąją dalį dabar karantinuotų asmenų, radus reikiamus sprendimus, kurie padėtų žmonėms savarankiškai izoliuotis, bus galima „perduoti“ kitoms savivaldybėms arba karantinuotis namuose.
Marijampolės savivaldybė išsivežė savo gyventojus
Į Vilnių iš užsienio atvykę kitų savivaldybių gyventojai, anot P.Poderskio, bus išleisti, jeigu savivaldybės savo transportu pasirūpins žmonių pervežimu pas save.
„Mes juos perduosime ir jos tada bus atsakingos už tų žmonių tinkamą karantinavimą“, – pabrėžė jis.
Marijampolės savivaldybė atsiuntė autobusą savo gyventojams išsivežti.
Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda vėliau 15min patikslino, kad iš Frankfurto parskridusius 7 tolimųjų reisų vairuotojus organizuotai parsivežė viena įmonė.
„Jie pagal seną tvarką buvo suplanavę ir turi tokias galimybes, transportas buvo paruoštas. Tai tie žmonės dabar atvažiuoja į Marijampolę, į bazę ir su policijos palyda bus išlydėti į karantinavimo vietas, kurios yra paskirtos savivaldybės“, – sakė jis.
Pasak P.Isodos, savivaldybė yra numačiusi saviizoliacijos vietas socialiniuose būstuose, Moksleivių kūrybos centre, yra išnuomotas viešbutis. Taip pat deramasi su Marijampolės kolegija, kad ji atlaisvintų dalį bendrabučių.
„Šitie konkrečiai žmonės turėtų būti mūsų svečių namuose patalpinti“, – nurodė Marijampolės savivaldybės meras.
P.Isodos teigimu, prireikus, į Marijampolę bus pervežti ir kiti iš užsienio į kitus miestus sugrįžę savivaldybės gyventojai.
Išvežti su policijos palyda
Vilniaus oro uoste nuo ryto buvo gausu policijos pareigūnų, miesto viešosios tvarkos pareigūnų specialių autobusų.
Iš Frankfurto apie 10 valandą atskridę žmonės iš atvykimo salės išėję iš karto sodinti į autobusus. Tolėliau laukusiems artimiesiems jie galėjo tik pamojuoti.
„Mama, nelauk!“ – šūktelėjo viena mergina toliau stovėjusiems namiškiams.
„Mama, nelauk!“ – šūktelėjo viena mergina toliau stovėjusiems namiškiams.
Kita iš oro uosto išėjusi moteris, sodinama į autobusą sakė: „Didelė nepagarba žmonėms“.
Autobusų vilkstinė, išsirikiavusi prie įėjimo į oro uostą stovėjo, kol bus susodinti visi iš Frankfurto atvykę žmonės, ir lydimi policijos automobilių, pajudėjo iš oro uosto.
Dauguma keleivių nedėvėjo apsauginių kaukių. Laukiama nusileidžiant lėktuvo iš Dublino, vėliau – iš Oslo.