„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 07 31

Vilniuje – pasipiktinimas dėl ketinimų uždaryti keturias bibliotekas

Vilniuje pasipiktinta noru uždaryti keturias miesto viešąsias bibliotekas. Gyventojai renka parašus, politikai stebisi, kad į „žalingas Vilniaus mero užmačias deramai nereaguoja Kultūros ministerija, nors nemokamas kokybiškos literatūros prieinamumas ir lietuviško žodžio sklaida turėtų būti tiesioginė šios įstaigos misija“. Tuo tarpu Vilniaus centrinės bibliotekos direktorė Rima Gražienė tvirtina, kad kai kurias bibliotekas paprasčiausiai būtina uždaryti – jose būti pavojinga ir nepatogu tiek darbuotojoms, tiek lankytojams.
Naujoji biblioteka Pilaitėje
Naujoji biblioteka Pilaitėje / Luko Balandžio nuotr.

Naujienas apie knygas, konkursus ir naujausių knygų recenzijas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia. 

Keturis savo filialus Vilniaus centrinė biblioteka pasiryžusi uždaryti nuo rugsėjo 1-osios. Direktorė vardija priežastis: Salininkuose biblioteka buvo įsikūrusi 19 kv.m patalpose bendrabutyje, kur nėra nei vandens, nei tualeto. Trakų Vokėje biblioteka įrengta mokykloje, tad dabar ji perduota mokyklai, kurios vadovė užtikrino, kad lankytis galės ne tik moksleiviai.

Bibliotekos – avarinėse patalpose

„Žvėryno biblioteka yra avarinės būklės – krenta lubos, grindys. Bijome, kad darbuotojai neįkristų, o, neduok Dieve, koks skaitytojas. Situacija tokia, kad reikia kapitalinio remonto, o tam lėšų nėra, biudžete jos nenumatytos“, – apgailestavo R.Gražienė.

Luko Balandžio nuotr./Vilniaus m. centrinės bibliotekos direktorė Rima Gražienė
Luko Balandžio nuotr./Vilniaus m. centrinės bibliotekos direktorė Rima Gražienė

Tačiau didžiausio nepasitenkinimo sulaukė sprendimas uždaryti Gelvonų vaikų biblioteką. Parašus rinko gyventojai, o Seimo narys konservatorius Audronius Ažubalis pasipiktino, kad sprendimai dėl bibliotekų naikinimo buvo priimti neatsižvelgus į priešingus vietos bendruomenių pageidavimus, o reformos pasekmes labiausiai pajus vaikai bei senjorai.

„Vien Gelvonų vaikų biblioteka turi daugiau kaip 1000 nuolatinių skaitytojų, įskaitant „Bitutės“, „Ozo“, „Gelvonėlio“ ir „Fabijoniškių“ darželių auklėtinius bei aplinkinių mokyklų moksleivius. Biblioteką uždarant, šie vaikai vietoje prasmingo užsiėmimo yra stumiami į gatvę“, – teigė A.Ažubalis ir nusistebėjo, kodėl į „žalingas Vilniaus mero užmačias“ dėmesio nekreipia Kultūros ministerija.

R.Gražienė tikina, kad Gelvonų biblioteka įrengta trijų kambarių bute daugiabutyje, kurio gyventojai ne vienerius metus piktinosi šia kaimynyste ir nuolat rašė raštus reikalaudami biblioteką iškelti. Dabar jie persigalvojo – jau renka parašus su prašymu biblioteką palikti.

Siūlo lankytis artimiausioje bibliotekoje

Vilnius nėra toks didelis miestas, kad kas nors norėdamas skaityti neras sau bibliotekos, – sakė R.Gražienė.

Tačiau Vilniaus centrinės bibliotekos ilgametė direktorė nesutinka, kad Fabijoniškių vaikai liks be knygų, kaip tvirtina Seimo narys. Vaikai esą galės skaityti Šeškinės bibliotekoje Musninkų gatvėje.

„Žinoma, skaitytojai, kurie gyvena šalia, sukilo, pradėjo rinkti parašus. Bet gal čia labiau mūsų darbuotojos iniciatyvą parodė, kadangi nenori dirbti kitur, nors joms siūlėme. Šeškinėje yra kita biblioteka Musninkų gatvėje, kuri irgi yra trijų kambarių bute, bet ten ir fondai neblogi, ir kompiuterizuota“, – teigė R.Gražienė.

Direktorei suprantamas gyventojų noras biblioteką turėti savo kieme, tačiau esą šalia kiekvieno daugiabučio jų niekas niekada nepristeigs. „Vilnius nėra toks didelis miestas, kad kas nors norėdamas skaityti neras sau bibliotekos. Iš kitos pusės – jeigu tėvai gali nuvežti vaikus pas gydytoją, palydėti ir pasiimti iš mokyklos, tai vieną kartą per mėnesį, manau, tikrai galės kartu nuvažiuoti ir į biblioteką“, – įsitikinusi Vilniaus centrinės bibliotekos vadovė.

R.Gražienės teigimu, kur kas didesnė problema tuose rajonuose, kur bibliotekų iš visų nėra. Pavyzdžiui, Pašilaičiuose. Dar visiškai neseniai be bibliotekos gyveno ir Pilaitė, tačiau čia pavyko įrengti visiškai naują biblioteką naujai pastatytame daugiabutyje.

Netrukus baigs vaikų biblioteką Žirmūnuose

Netrukus bus baigtos ir naujos vaikų bibliotekos Žirmūnuose statybos, tačiau kol kas neskirta lėšų jos įrangai. Vis dėlto direktorė tikra, kad įrengti biblioteką pavyks ilgai nelaukiant ir tai bus išties moderni įstaiga knygas mėgstantiems vaikams.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis
Kultūros ministras Šarūnas Birutis

Direktorė taip pat pastebėjo, kad kitų vaikų bibliotekų – „Saulutės“, Žirmūnų – darbuotojos rengia stovyklas vaikams, tačiau Gelvonų bibliotekoje to nebuvo. Esą gal ir patalpų trūko, o gal ir darbuotojų entuziazmo bei noro.

Apie bibliotekų tinklo sutvarkymą yra užsiminęs ir kultūros ministras Šarūnas Birutis. Tiesa, žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad bibliotekos bus naikinamos, ministras suskubo tai neigti.

Esą jis niekada net nekalbėjęs apie bibliotekų optimizavimą ir kaimuose bei mokyklose uždaryti bibliotekų neketinąs. Nors liepos 12-ąją būtent apie tai Š.Birutis kalbėjo LRT radijo laidoje „Aktualijų studija“. Tuomet ministras teigė, kad bibliotekų tinklo optimizavimas yra vienas iš mūsų ministerijos prioritetų. Nes geriau turėti „apskričių bibliotekas su labai labai gerais fondais ir knygų išdavimo vietas, sales ir bibliotekėles, pavadinkime, kuriose galėtume pasiimti įvairiausią literatūrą“, tuomet Š.Biručio išsakytas mintis citavo BNS.

Tačiau pati ministerija tėra įsteigusi 7 bibliotekas: Lietuvos nacionalinę M.Mažvydo biblioteką, Lietuvos aklųjų biblioteką ir 5 apskričių viešąsias bibliotekas. Viešąsias bibliotekas yra įsteigusios pačios savivaldybės.

Vilniaus centrinės bibliotekos interneto puslapyje skelbiama, kad sostinėje yra 24 viešosios bibliotekos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs