„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 03 04

Vilnius po rinkimų: meras neaiškus, taryboje dirbs ir „valstiečiai“ bei „darbiečiai“, bus daugiau moterų

Kovo 3-iąją įvykę savivaldos rinkimai baigėsi ir jau dėliojasi paveikslas, kas valdys Lietuvos savivaldybes. Vilniuje pokyčių irgi bus, nors meras kol kas neaiškus – į antrąjį turą pateko dabartinis sostinės meras Remigijus Šimašius ir jo pirmtakas Artūras Zuokas. Taryboje pokyčių daugiau: frakcijų bus šešios, ne septynios. Grįžta Darbo partija, o „valstiečiai“ Vilniaus taryboje dirbs pirmą kartą istorijoje.
Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas
Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas / 15min nuotr.

Vilniaus mero rinkimai didelių staigmenų nepateikė. Kaip ir tikėtasi, į antrąjį turą pateko R.Šimašius (37,33 proc. balsų) ir A.Zuokas (22,7 proc.).

„Tie uždaviniai, kuriuos kėlėm, – turėti didžiausią frakciją ir išeiti į antrą turą pirmaujančioje pozicijoje – pasiekti. Dabar rinkimų prasme laukia antras turas, kad žmonės neužmigtų, o ateitų į rinkimus ir balsuotų, kad Vilnius negrįžtų į senus laikus, o vėliau laukia rimtas darbas“, – rinkimų naktį, aiškėjant balsavimo rezultatams, kalbėjo R.Šimašius.

A.Zuokas, bent jau kaip atrodė, labai patenkintas rezultatu nebuvo, tačiau tikino, kad tokio ir tikėjosi. Jis žadėjo, kad per likusias dvi savaites iki antrojo turo galbūt imsis kiek kitokios agitacijos būdų – kalbės apie problemas, kurių mieste daugybė, bet savivaldybė esą jas pridengia džiugiais savo pranešimais spaudai.

Kokia bus naujoji valdančioji dauguma, rinkimų vakarą ir naktį po to politikai kalbėti nenorėjo. Esą dar per anksti dėlionėms, nors A.Zuokas socialiniame tinkle „Facebook“ ir paskelbė jau padėkojęs už debatus buvusiems oponentams Dainiui Kreiviui ir Virginijui Sinkevičiui.

Darbo partija jau pranešė, kad jos taryba pirmadienį ketina apsispręsti, kurį kandidatą Vilniuje rems antrajame ture. Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas teigė, kad jo ir A.Zuoko „panašus elektoratas“.

Frakcijas turės didesnes

Abu kandidatai į merus vis dėlto gali pasidžiaugti šių rinkimų rezultatais. Jų vedami kandidatų sąrašai pagerino savo pozicijas Vilniaus taryboje. R.Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“, Vyriausiosios rinkimų komisijos skelbiamais duomenimis, turės 17 vietų Vilniaus taryboje. Jeigu R.Šimašius taps meru, jis bus 18-as.

Dabar R.Šimašiaus frakcija, atėjusi miesto valdyti po Liberalų sąjūdžio vėliava, tačiau vėliau atskilusi nuo šios partijos, kadencijos pabaigoje turėjo 11 narių, nors iš karto po rinkimų jai priklausė 15 liberalų. Tad dabar dėlioti valdančiąją daugumą, jeigu laimės mero rinkimus, R.Šimašiui būtų lengviau.

Pati frakcijos sudėtis keisis tik iš dalies. Iš dabar dirbančių politikų taryboje nematysime Ritos Balčiūnienės, Andriaus Katino ir Vaido Kukarėno, kol kas iki galo neaišku ir dėl Vaidoto Ilgiaus, jis šiuo metu yra 18-as sąraše, tačiau jeigu R.Šimašius laimės mero rinkimus, tai atvers kelią į tarybą ir jam.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Iš naujai patekusių R.Šimašiaus kolegų yra tokie žinomi veidai kaip Donalda Meiželytė bei Gediminas Jaunius, taip pat viena jauniausių politikių Deimantė Rimkutė. Beje, iki šiol frakcijoje tebuvo viena moteris, o naujoje kadencijoje jų bus šešios.

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) frakcijoje šiuo metu buvo šeši nariai, dabar šis skaičius paaugs iki 10. Pagal pirmumo balsus be jau taryboje dirbusių A.Zuoko, Ž.Šilgalio, Valerijaus Stankevičius ir galbūt Algio Čapliko, jeigu A.Zuokas laimės mero rinkimus, į tarybą dar gali ateiti dvi paminėtų politikų žmonos – Agnė Zuokienė ir Eglė Čaplikienė.

Šioje frakcijoje taip pat, tikėtina, padaugės moterų: buvo viena (į naują tarybą nepatenkanti Aldona Sventickienė), o dabar, pagal pirminius duomenis, pretenduoja keturios.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Zuokas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Zuokas

TS-LKD frakcija keičiasi

Kuriam iš daugiausia vietų gavusių politinių jėgų lyderių pavyks į savo pusę prisivilioti kitas patekusias į tarybą partijas, kol kas atspėti nėra lengva. Iki daugumos R.Šimašiui, jei laimės mero rinkimus, trūks bent 8 balsų. A.Zuokui – 16-os, tačiau kol kas nežinoma, ką palaikys kitos daug balsų surinkusios partijos.

Trečią pagal dydį frakciją Vilniaus taryboje šiuo metu turėjusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) (8 nariai) savo pozicijas šiek tiek pagerino ir turės 9 narius. Tačiau frakcijos sudėtis gerokai keisis, nes iš dabar dirbančiųjų neliks trijų politikų – Danutės Bekintienės, Arvydo Sekmoko ir Audriaus Skaisčio. Juos pakeis jaunosios kartos konservatoriai Arūnas Valinskas, Kamilė Šeraitė, Goda Karazijaitė, taip pat grįžta anksčiau taryboje dirbusi Rasa Baškienė.

Ši partija dvejus metus dirbo koalicijoje su R.Šimašiaus komanda, tačiau vėliau pastaroji partnerystės atsisakė ir miestą valdyti nusprendė kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

Pastaroji, antra pagal dydį buvusi LLRA-KŠS ir Rusų aljanso koalicijos „Valdemaro Tomaševskio blokas“ frakcija (10 mandatų) susitraukė. Dviejų partijų koalicija šiuose rinkimuose sulaukė gerokai mažiau rinkėjų balsų ir Vilniaus taryboje teturės 6 politikus. Tad rinkimų dieną V.Tomaševskio išsakytos viltys, kad jo partija laimės pirmą vietą pagal mandatų skaičių Vilniuje, visai neišsipildė.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos štabas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos štabas

LLRA frakcijoje naujoje taryboje dirbs keturios moterys ir du vyrai, iš jų visų naujokas sostinės taryboje vienintelis Albertas Narvoiš. Mandatų netenka tokie senbuviai, kaip Jaroslavas Kaminskis, Arturas Liudkovskis, Gžegožas Saksonas.

Trys partijos iškrito, dvi atėjo

Iki šiol taryboje frakcijas turėjo ir dar trys partijos – Lietuvos socialdemokratų partija (4 nariai), kuri taip pat buvo valdančioje koalicijoje, „Lietuvos sąrašas“ su 4 nariais bei „Tvarka ir teisingumas“, anksčiausiai turėjusi tris mandatus, tačiau iki naujų savivaldos rinkimų pasikeitusi ir išaugusi iki penkių. Nė viena iš šių politinių partijų atstovų Vilniaus valdžioje nebeturės.

Jų vietą užims dvi partijos. Vilniaus taryboje 2011–2015 metų kadencijoje jau dirbusi Darbo partija bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

„Darbiečiai“ naujoje taryboje laimėjo penkias vietas. Iš į tarybą patenkančių „darbiečių“ keturi jau turi darbo Vilniaus miesto savivaldybėje patirties. Penktasis yra Aidas Gedvilas – 2004–2005 m. tris mėnesius ėjęs Seimo nario pareigas, vėliau dirbęs susisiekimo viceministru.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Viktoras Uspaskichas laukia balsavimo rezultatų
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Viktoras Uspaskichas laukia balsavimo rezultatų

Visiški naujokai Vilniaus taryboje bus LVŽS atstovai. Jie gavo tris mandatus, tad į frakciją pagal pirmumo balsus patenka premjero patarėjas ekonomikos ir strateginių pokyčių valdymo klausimais Lukas Savickas, teisininkas Tomas Seikalis ir vyriausiu tarybos nariu pretenduojantis tapti Romasis Vaitiekūnas, Nepriklausomybės pradžioje dirbęs vidaus reikalų ministru, o iki 2011-ųjų – banko „Snoras“ valdybos pirmininko pavaduotoju.

Pirminiais duomenimis, Vilniaus taryboje bus kaip niekada daug moterų – 21-a. Dabar jų tebuvo vienuolika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų