„SKELBIAMAS PAVOJUS! AVARIJA ASTRAVO AE. Bendra sąlyga – 2019 m. rugsėjo 5 d. 3.00 val. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos turima radiacinio monitoringo sistema, fiksuoja radioaktyviosios taršos lygio padėjimą, gerokai viršijantį įprastą 50 nSV/val. radioaktyviosios taršos lygį Vilniuje, likusios stotelės taršos lygio padidėjimo neidentifikavo“, – tokį skelbimą jau galima rasti legionas.vilnius.lt.
Gerai, kad tai pratybos. Tačiau Vilnius ketina rimtai ruoštis panašiam įvykiui, jeigu taip kada nors nutiktų.
Radiacinė tarša
„Rugsėjo 5 d. bus hibridinis miesto atsparumo testas dar vienas, būtent dėl Astravo AE galimų grėsmių. Pakankamai vangiai nacionalinės institucijos tam ruošiasi. Yra vertinamas toks scenarijus kaip galima radiacinė tarša 50 km spinduliu, kas jau kliudytų Vilnių. Ta grėsmė nėra atmesta kaip tokia ir mes bandysime realiai išsitestuoti visų savivaldybės įmonių ir kitų tarnybų pasirengimą galimoms grėsmėms.
Imituosime ir kibernetines atakas, realiai trikdysime kai kurių valstybinių institucijų darbą tokiu būdu ir žiūrėsime, kaip visi esame tam pasirengę“, – apie būsimas pratybas kalbėjo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Jo teigimu, žiūrint į pratybų scenarijų matomos gana didelės skylės – trūksta resursų, finansavimo, įrangos, pasirengimo, bendradarbiavimo. Todėl norima pabandyti įgyvendinti scenarijų, kuris apims tam tikros dalies vilniečių imitacinę evakuaciją.
Veš Ukmergės kryptimi
„Žmonės bus nukreipiami į vadinamą švarinimo punktą, kuris bus įrengtas prie „Siemens“ arenos. Ten jie bus perrengti, susodinti į viešojo transporto autobusus ir palydėsime Ukmergės gatve Ukmergės kryptimi. Rugsėjo 5 d. tikrai bus tam tikrų sutrikimų įprasto miesto gyvenimo, ritmo. Vien jau tai, kad Ukmergės g. vidury dienos bus padaryta vienpusio eismo gatve evakavimo scenarijui išbandyti. Dėl to iš anksto atsiprašome vilniečių, bet geriau pasiruošti, negu būti užkluptiems nepasiruošus“, – kalbėjo P.Poderskis.
Realiai nutikus tokiai nelaimei gali tekti evakuoti net 50 tūkst. vilniečių.
Planuojama evakuoti nelabai daug žmonių, jiems išvežti užteks tų vežėjų, kurie vežioja keleivius Vilniaus mieste – iki švarinimo punkto veš juos troleibusai, toliau autobusai. Realiai nutikus tokiai nelaimei gali tekti evakuoti net 50 tūkst. vilniečių. Savanorių pratyboms laukiama, jie gali registruotis legionas.vilnius.lt.
Paprašytas patikslinti, kokios institucijos vangiai pratyboms ruošiasi, jis sakė, kad kalba eina apie nacionalines institucijas. Tiesa, tarkim, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas tikina, kad net nutikus blogiausiam scenarijui Vilniaus evakuoti nereikėtų. „Bet nė viena institucija neatmeta, kad reiktų iš dalies evakuoti Vilnių“, – patikslino P.Poderskis.
Problemos dėl vandens
Jis taip pat teigė, kad vienas iš pratybų elementų yra toks, jog budintis civilinės saugos personalas gauna žinių apie radiacinį užterštumą, tačiau tokių budinčių darbuotojų Vyriausybė nefinansuoja – jų dabar nėra. Ir tai tik viena detalė.
O jeigu radioaktyvios medžiagos patektų į Nerį, kaip savivaldybė aprūpintų gyventojus vandeniu? „Su „Vilniaus vandenimis“ yra tam tikrų problemų ir mes su jomis dirbame, ruošiamas planas, kaip reikėtų vandenį pakeisti iš kitų rezervuarų, iš požeminio vandens šaltinių, kurie nesusiję su Neries baseinu, bet tai kol kas būtų didelė problema. Tą esame įsivertinę ir bandysime kažką padaryti su tuo“, – teigė P.Poderskis.
Tai bus jau antrosios tokios pratybos Vilniuje, pirmosios įvyko liepos vidury.