2021 07 14

Vilnius šventes ketina švęsti be fejerverkų: kalba apie žalą, siūlo alternatyvas

Vilniaus politikai pritarė rezoliucijai „Dėl aplinką tausojančių švenčių Vilniaus mieste“, kuria skatinama švęsti kitaip. Esą net ir Naujieji metai galėtų būti pasitinkami be fejerverkų, kadangi jie akimirką džiugina savo grožiu, tačiau ilgam užnuodija orą, vandenį ir dirvožemį. Vis dėlto ne visi tokiai nuomonei pritarė, buvo teigusių, kad kur kas svarbiau neleisti fejerverkų šaudyti bet kam.
Kazachstano komandos pasirodymas
Fejerverkai Vingio parke / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Rezoliuciją pristatė tarybos narys iš Laisvės partijos, ekonomikos ir investicijų vicemeras Vincas Jurgutis, jis teigė, kad pastarieji metai parodė, kokį didelį dėmesį turime skirti sveikatai. O fejerverkai, nors ir džiugina akį, vis dėlto kelia nemažą grėsmę sveikatai – tiek žmonių, tiek ir gyvūnų.

Kalba apie taršą

„Žmogaus rankomis sukurtų taršos šaltinių pasaulyje – neįtikėtinai daug, tačiau kai kuriais iš jų iki šiol piktnaudžiaujame visiškai nereikalingai, nenutuokdami apie sau patiems daromą žalą.

Tarptautiniais tyrimais įrodyta, kad fejerverkai, gaminami iš sunkiųjų metalų bei įvairių cheminių medžiagų, savo grožiu mus džiuginę vos akimirką, orą, vandenį ir dirvožemį užnuodija ilgiems metams. Ličio, natrio, vario, bario, stroncio druskos – tai tik menka dalis sunkiųjų metalų, patenkančių į aplinką bei mūsų mitybos grandinę sprogus fejerverkui.

Per dideli šių medžiagų kiekiai reikšmingai kenkia gamtai bei sukelia žmonių ligas: nuo astmos iki įvairių vėžio atmainų“, – rašoma rezoliucijoje.

Fejerverkai, gaminami iš sunkiųjų metalų bei įvairių cheminių medžiagų, savo grožiu džiuginę vos akimirką, orą, vandenį ir dirvožemį užnuodija ilgiems metams.

Taip pat nurodoma, kad jau prieš dešimtmetį atlikti moksliniai tyrimai parodė, jog fejerverkų įtaka mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką padidina 125 proc., o žiemos metu – net 175 proc. Esą ir ligoninių duomenys rodo, kad kitą dieną po įspūdingų fejerverkų pasirodymų gerokai išauga dėl astmos priepuolių besikreipiančių pacientų skaičius.

Gali sužeisti

„Fejerverkų žala jau ne vienerius metus atidžiai tyrinėjama visame pasaulyje. Pavyzdžiui, Milane vieno iš festivalių metu atliktas tyrimas atskleidė, kad po valandos trukmės fejerverkų pasirodymo stroncio kiekis ore padidėjo 120 kartų, magnio – 22 kartus, bario – 12 kartų, vario – 6 kartus. Tyrimai taip pat rodo, kad šią taršą vėjas gali nunešti didelius atstumus – dešimtis kilometrų aplink sprogimo vietą, prieš nusėsdama į vandenį bei dirvožemį ore ji laikosi bent kelias dienas.

Greta debesies kenksmingų medžiagų ore, sprogimas į atmosferą išskiria ir nuodingas dujas bei aerozolius, taip didindamas šiltnamio efektą.

Akivaizdesnę žalą galime pamatyti ir plika akimi: neatsargiai naudojami fejerverkai gali sužeisti, apgadinti turtą ar sukelti gaisrą, jų skleidžiamas triukšmas kelia itin didelę įtampą laukiniams ir naminiams gyvūnams, vaikams, senoliams“, – teigiama rezoliacija.

V.Jurgutis pripažino, kad fejerverkai yra neretai neatskiriama šventės dalis, sukelianti daug teigiamų emocijų, tad esą reikia ieškoti alternatyvų. Tarkim, rengti lazerių šou.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vilniaus Fejerija 2016
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vilniaus Fejerija 2016

Lazeriai ir šviesos

„Todėl mes, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai, įsipareigojame jau šiemet miesto šventėms bei svarbioms progoms paminėti, ypač Naujųjų Metų organizavimui, sukurti fejerverkų alternatyvą – taip pat įkvepiančią, vienijančią bei ypatingą, tačiau nežalojančią mūsų ir gamtos. Pavyzdžiui, siūlome fejerverkus keisti įspūdingais lazerių, šviesų pasirodymais.

Taip pat kviečiame visus Vilniaus miesto gyventojus, svečius, čia veikiančias įmones bei organizacijas atsisakyti pavojų keliančių ir taršą didinančių fejerverkų švenčių metu, vietoje jų rinktis kitus, nepavojingus būdus pažymėti išskirtines progas“, – rašoma rezoliucijoje.

Įsipareigojame jau šiemet sukurti fejerverkų alternatyvą. Pavyzdžiui, siūlome fejerverkus keisti įspūdingais lazerių, šviesų pasirodymais.

Po pristatymo V.Jurgutis sulaukė klausimo, kaip bus su rugsėjį įvyksiančiu fejerverkų festivaliu „Vilniaus fejerija“, kuris bus jubiliejinis ir seniai planuojamas. Į tai tarybos narys atsakė, kad išties netiktų toks sprendimas jau artimiausioms šventėms, tačiau esą galima būtų apsispręsti fejerverkų nenaudoti nuo Naujųjų.

Opozicijoje esanti Diana Stomienė tai pavadino „Vinco Jurgučio dovana Vilniaus 700 metų jubiliejui“. Jos teigimu, fejerverkai yra geras dalykas, bet profesionalų rankose, tad galbūt reikėtų svarstyti draudimą fejerverkus leisti bet kam. Nes esą gyvenant Senamiestyje ji matanti, kad leidžiami fejerverkai net ir vidury nakties ar paryčiais.

Ji taip pat pastebėjo, kad kaip alternatyva siūlomi lazerių šou irgi turi savo niuansų – tarkim, tai reikia derinti su Vilniaus oro uostų, nes per Senamiestį eina lėktuvų nusileidimo keliai.

V.Jurgutis įsitikinęs, kad suderinti konkretų renginį tikrai pavyksią, o vieno bendro sutarimo čia negali būti.

Nors kritikuota, rezoliucija vis dėlto sulaukė palaikymo. Ji įsigalios 2021 metų gruodį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai