Penktadienio duomenimis Klaipėdos mieste yra 448 asmenys, kuriems taikoma saviizoliacijos kontrolė. Nuo karantino pradžios tokių iš viso – 1650. Šis skaičius kasdien kinta. Tokius duomenis pateikė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Raimondas Vaitkevičius.
Anot jo, nuo kovo 13 d. policijai yra suteikta teisė naudotis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenų baze, kurioje – asmenys, kuriems yra pritaikyti saviizoliacijos apribojimai. Turėdama šį sąrašą, policija vykdo nuolatinę izoliuotis privalančių asmenų kontrolę. Kasdien pasirinktinai patikrinama 60-80 asmenų. Ir nors nuo tikrinimo pradžios protokolų policija už saviizoliacijos reikalavimų nesilaikymą surašė nedaug, tačiau yra akivaizdu, kad ne visi asmenys paiso nustatytos tvarkos, ir šios išimtys gali sukelti nepageidaujamą grandininę reakciją. Kad taip neatsitiktų, miestas vykdo daugiau veiksmų, orientuotų į užkrečiamos ligos COVID–19 užkardymą.
Balandžio 1 d. posėdžiavusi Ekstremalių situacijų komisija vieningai pritarė, kad, siekiant užkirsti kelius koronaviruso plitimui, reikia privalomai dezinfekuoti laiptines, šiukšlių konteinerius ir miesto gatves ir šaligatvius, kur yra didžiausias transporto priemonių ir žmonių judėjimas. Sprendimą, kaip tai turi būti įgyvendinama, parengė Ekstremalių situacijų operacijų centras. Balandžio 17 d. vykusiame posėdyje apibendrinta, kas padaryta, su kokiais sunkumais susidurta ir kokių priemonių reikia imtis papildomai.
Nuo praėjusios savaitės uostamiesčio savivaldybės pavedimu UAB „Klaipėdos autobusų parkas“ atlieka didžiausių miesto transporto arterijų ir šaligatvių dezinfekavimą. Kaip sakė įmonės vadovas Vaidas Ramanauskas, dezinfekuotas plotas – apie 2 mln. kv. metrų, sunaudota apie 30 t tirpalo. Šalia to atliekami įprastiniai gatvių valymo darbai. Priemonių dezinfekavimui įmonė turi pakankamai.
Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovė Ramunė Šličienė sakė, kad įmonė atliekų vežėjus įpareigojo išplauti ir išdezinfekuoti visus atliekų konteinerius, esančius viešoje erdvėje. Didžioji dalis darbų jau yra padaryta. Iki mėnesio pabaigos planuojama išplauti ir dezinfekuoti visus konteinerius. Kitą mėnesį numatoma išplėsti paslaugų apimtis – atliekų konteineriai bus dezinfekuojami jau ne kas antrą savaitę, o kartą per savaitę.
Vienas iš „karštesnių“ klausimų – ankstesnis Ekstremalių situacijų komisijos įpareigojimas Klaipėdos miesto daugiabučius namus administruojančioms įmonėms ir bendrijoms vykdyti laiptinių ir bendrojo naudojimo patalpų valymą, dezinfekuoti rankomis dažnai liečiamus paviršius. To pasekoje gimusiame įsakyme nebuvo nurodyta, kas turėtų atlikti dezinfekavimo paslaugas. Savivaldybei patikslinus, kad daugiabučių namų laiptinės turi būti tinkamai valomos ir dezinfekuojamos nurodytu periodiškumu, bet nebūtinai tai turi daryti specializuotas paslaugas teikiančios įmonės, gyventojai atsikvėpė lengviau. Iš maždaug 2 tūkst. Klaipėdos daugiabučių namų 5 proc. apsisprendė laiptines valyti ir dezinfekuoti ūkio būdu, t.y., savarankiškai. Beje, 80 proc. namų dar iki karantino turėjo sudarę sutartis su valymo paslaugas teikiančiomis įmonėmis, tad joms reikėjo tik išplėsti paslaugų spektrą.
Ir dar: Visuomenės sveikatos centras, gavęs informaciją apie lengva COVID -19 forma namie, daugiabučiame name, besigydančius žmones, ją perduoda dezinfekavimo paslaugas visoje šalyje teikiančiai įmonei, kuri vienąkart tokią paslaugą atlieka nemokamai. Iki šios dienos Klaipėdoje ji išdezinfekavo 104 tokias laiptines.
Mieste intensyviau dezinfekuojamos ir viešojo transporto priemonės, Klaipėdos autobusų stotis. Kiek mažiau optimistinių gaidų buvo girdėti VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ laikinojo vadovo Andriaus Samuilovo balse: daliai vežėjų sąmoningumo pritrūko. Todėl ateityje jie bus aktyviau kontroliuojami, kaip laikosi reikalavimų valyti ir dezinfekuoti savo transporto priemones. Kliuvo ir keleiviams: ne visi suvokia padėties rimtumą. Paaiškėjo vienas nemalonus faktas – vagiami dezinfekciniai skysčiai transporto priemonėse, todėl neretai jų nelieka ne dėl vežėjų nerūpestingumo. Vis dėlto Visuomenės sveikatos centro direktorius Raimundas Grigaliūnas pastebėjo, kad bendra situacija miesto privačių vežėjų autobusuose pagerėjo. Tačiau įsitempti verčia artėjantis sodininkų sezonas, kai miestiečiai masiškai patrauks į užmiestį. Tikimasi, kad jiems nepritrūks sąmoningumo dėl kaukių dėvėjimo, saugaus atstumo paisymo, nors šiandien vis dar nemažai yra priešingų pavyzdžių.