Vasarą atliktos apklausos duomenimis, valdžios veiksmais patenkinti yra 72 proc., o ES – 50 proc. lietuvių. Lyginant su panašia apklausa žiemą, teigiamai vertinančiųjų atitinkamai sumažėjo 9 ir 13 procentinių punktų.
Nepaisant sumažėjusio palaikymo, Lietuva išlieka viena labiausiai patenkintų šalių savo valdžios atsaku – Bendrijos vidurkis siekia 55 procentus. Labiau patenkinti nei lietuviai yra danai, airiai, maltiečiai, portugalai, suomiai ir švedai.
Tuo metu pasitenkinimas ES atsaku yra mažesnis nei Bendrijos vidurkis, kuris siekia 57 procentus.
Pritaria energetinės priklausomybės mažinimui
Tiek lietuvių, tiek europiečių apskritai parama Ukrainai išlieka tvirta – absoliuti dauguma palaiko humanitarinę pagalbą (93 proc. ir 92 proc.), nuo karo bėgančiųjų priėmimą (po 90 proc.).
Ekonomines sankcijas palaiko 79 proc. lietuvių ir 78 proc. europiečių, tačiau kiek menkiau nei žiemą, o ginklų tiekimą – atitinkamai 83 proc. ir 68 proc. žmonių.
Tiek lietuvių, tiek apskritai Bendrijos požiūris į energetinę nepriklausomybę ir toliau iš esmės nekinta – atitinkamai 87 proc. ir 86 proc. žmonių mano, kad rusiškų energijos išteklių reikia atsisakyti kuo greičiau.
Paklausti, kokių karo padarinių labiausiai baiminasi, Lietuvos gyventojai dažniausiai įvardijo branduolinio konflikto grėsmę ir karo išplitimą tiek savoje šalyje, tiek Europoje.
Tuo metu apskritai europiečiai labiausiai baiminasi kainų augimo, infliacijos, ekonominės krizės bei galimo karo Europoje išplitimo.
Rekordinis europiečių palaikymas Bendrijai
Eurobarometro apklausa rodo, kad beveik trys ketvirtadaliai lietuvių ir du trečdaliai europiečių optimistiškai vertina ES ateitį. Nepaisant karo Ukrainoje, tokių žmonių padaugėjo, lyginant panašaus tyrimo rezultatais žiemą.
Tarp europiečių teigiamas Bendrijos vertinimas šiuo metu siekia 47 proc. ir yra didžiausias nuo 2009 metų rudens.
Bendriją palankiai vertina 59 proc. lietuvių – 10 procentinių punktų daugiau nei žiemą.
Eurobarometro tyrimas vykdytas birželio 17 – liepos 17 dienomis, respondentai buvo apklausiami gyvai ir internetu. 27 valstybėse narėse apklausti 26 468 ES piliečiai.