„Venų varikozės simptomai – išryškėjusios, prasiplėtusios, melsvos paviršinės venos, „sunkios“, patinusios kojos, ypač vakarais. Skausmas paprastai būna maudžiančio, geliančio pobūdžio. Taip pat gali varginti kojų perštėjimas, dažni mėšlungiai“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytojas kraujagyslių chirurgas Tadas Danilevičius.
Dėl nejudrumo, sėdimo ar stovimo darbo ar, priešingai, per didelio krūvio kojoms, jose sutrinka veninė kraujotaka, kraujas ima tvenktis venose, šios pradeda plėstis, ligai progresuojant, vystosi venų varikozė, vėliau venų nepakankamumas.
Venų varikozė kamuoja vis daugiau žmonių, sergančiųjų amžius jaunėja. Kai kuriais atvejais venų varikozė apriboja darbingumą, neretai patiriama komplikacijų. Medikų bendruomenė diskutuoja ne apie tai, kaip efektyviau šalinti simptomus, bet kaip išvengti ligos taikant profilaktines priemones.
Iš tiesų gelbsti bet kokia aktyvi fizinė veikla, kuri mažina veninę stazę: kojų pakėlimas, raumenų mankšta, kompresinės kojinės, svorio reguliavimas, darbo ir poilsio režimo laikymasis, dieta bei kontrastinis dušas. Bene efektyviausia ir maloniausia profilaktika – vandens aerobika. Vanduo šiek tiek spaudžia kraujagysles, jas tonizuoja, neleidžia joms plėstis. Pastebėta, kad plaukikai varikozine liga serga itin retai ir tik vyresniame nei 70 m. amžiuje. Tačiau laikytis tokio judraus režimo būtina pradėti kuo anksčiau, nes ligai pažengus tai tampa tik pagalbine priemone ir nebegali padėti išvengti intervencinio gydymo. Specialistai ragina nesusigundyti ir neva stebuklingomis mankštos programomis. Deja, pažengusių venų ligų vien sportu išgydyti neįmanoma, tačiau šiuolaikinės operacijos nėra tokios siaubą keliančios kaip anksčiau.
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė neslepia, kad visai neseniai ir ji kurį laiką slėpė kojas su išsiplėtusiomis venomis. Galiausiai moteris pasiryžo lazerinei operacijai, po kurios venos buvo išoperuotos, o dėl šiuolaikiškų metodų ant kojų beveik neliko žymių. Dabar Vlada džiaugiasi sveikomis ir gražiomis kojomis ir ragina ne tik susirūpinti šios problemos profilaktika, tačiau pataria neapsileisti venas jau išsioperavus. V.Musvydaitė vaizdo įraše siūlo šiuos pratimus atlikti kiekvieną dieną po du kartus, po 10 minučių.
Sveikatingumo motyvatorė skatina ne tik mankštintis, bet ir stengti kuo mažiau sėdėti, o kiekvieną dieną – vaikščioti. Ėjimas – viena paprasčiausių ir veiksmingiausių sveikatos gerinimo būdų. V.Musvydaitė kviečia pasivaikščioti kartu su ja: birželio 3 dieną, Kaune, Panemunės šile, vyks Proenzi ArthroStop „Ėjimo varžybos“ – renginys visai šeimai. Dalyvavimas nemokamas, o už žingsnius žadami prizai.
„Sveikatinės“ 5 000 žingsnių šeimos zonoje tėveliai galės palikti savo vaikus profesionalių trenerių ir kineziterapeutų priežiūrai. Žaidimų zonoje bus pripučiamas batutas, „Ortopedijos technikos“ kineziterapeutai, laipiojimo centras „Miegantys drambliai“, „Girstučio“ sporto komplekso personalas, plaukimo klubo „Olympia“ treneriai bei regbio komanda SM „Tauras“. Visi jie užsiims su vaikais – pamokys sveikai ir protingai sportuoti, supažindins su plaukimu, regbiu, organizuos žaidimus ir estafetes.
Daugiau informacijos apie Proenzi ArthroStop „Ėjimo varžybas“ ir nemokama registracija čia.