„Jau kitų metų sausio mėnesį Signatarų namuose startuos paroda, kur bus eksponuojamas aktas“, – BNS sakė prezidentės vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Nerijus Aleksiejūnas.
Pasak jo, penktadienį Lietuvos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai pasirašys susitarimą dėl Berlyno diplomatiniame archyve rasto dokumento laikino saugojimo.
Berlyne ketinamo pasirašyti susitarimo turinio pareigūnai viešai neskelbia, motyvuodami jo konfidencialumu. Diplomatiniai šaltiniai BNS nurodė, jog dokumento saugojimas Lietuvoje turėtų būti pratęsiamas kas metus, bet maksimalus terminas neviršytų penkerių metų.
„Tai tikrai nebuvo lengvas procesas ir tikrai nebuvo aišku, jog tai įvyks. Tai atspindi politinę liniją, kad santykiai su Vokietija yra tikrai labai geri“, – sakė N.Aleksiejūnas.
„Prezidentė šiuo klausimu kelis sykius bendravo tiek su Vokietijos prezidentu, tiek su šalies kanclere. Užsienio reikalų ministerija, ministras ir jo komanda irgi sunkiai dirbo“, – pridūrė jis.
Po sutarties pasirašymo Vokietijos institucijos pradės procedūras, kad būtų lesta išvežti dokumentą. Pranešime žiniasklaidai Vyriausybė teigia besitikinti, kad šis vienintelis turimas originalus Lietuvos nepriklausomybę skelbiantis dokumentas bus perduotas Lietuvai laikinam naudojimui kitų metų pradžioje.
Ranka rašytą nutarimą dėl nepriklausomos valstybės atkūrimo lietuvių ir vokiečių kalbomis su 20 signatarų parašais Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve kovo pabaigoje rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.
Jono Basanavičiaus pirmininkaujama Lietuvos Taryba Nepriklausomybės aktą pasirašė 1918 metų vasario 16 dieną Vilniuje. Istorikai mano, kad tądien galėjo būti pasirašyti keli dokumentai, kitų buvimo vieta nėra žinoma.