„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 02 24

Vos neliko neteisėtai atvykstančių migrantų, baltarusiai pasienyje „rado“ tris mirusius

Lietuvos pasieniečiams jau kurį laiką nesulaukiant neteisėtai iš Baltarusijos į šalį bandančių patekti asmenų, kaimynai skelbia radę tris mirusius migrantus, tarp kurių – bent vienas Šri Lankos pilietis ir nigerietė. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnus tai gerokai nustebino. Jos atstovo Giedriaus Mišučio teigimu, pastarosiomis dienomis ne tik nesulaukta šrilankiečių ar moterų, bet ir apskritai sieną neteisėtai kertančių žmonių.
Baltarusiai skelbia pasienyje radę tris mirusius migrantus, nors Lietuvos pareigūnai pastaruoju metu nesulaukė nė vieno, bandančio neteisėtai kirsti sieną
Baltarusiai skelbia pasienyje radę tris mirusius migrantus. / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Du žmonės nuskendo?

Pranešimai apie trijų asmenų lavonus pasirodė Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto paskyroje „Facebook“. Oficialiame šios tarnybos puslapyje nei panašios informacijos, nei socialiniame tinkle publikuojamų nuotraukų nėra.

„Europos pasienyje sukurta „mirties mašina“ veikia siaubingu greičiu“, – teigiama penktadienį prieš pat vidurdienį paskelbtame įraše.

Jame kalbama apie „dar vieną įrodymą, kad Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos atstovai nuvertino žmonių gyvenimus, išskyrus savo pačių“.

„Būtent šių šalių pasienyje kankinamai miršta daugybė pabėgėlių, jų valdžios institucijos pasiskelbė „teisingumo arbitrais“ ir suteikė „uniformuotiems samdiniams“ išskirtinę teisę spręsti, kas vertas gyvybės Europos Sąjungos (ES) pasienyje“, – rašoma pranešime.

Galiausiai nurodyta, neva aukomis tapo du vyrai užsieniečiai. Jų kūnus pasieniečiai esą rado Braslavo rajone, griovyje po vandeniu.

Pas vieną iš žuvusiųjų esą rasti Šri Lankos piliečio dokumentai.

Įvykio vietoje dirbanti tyrimo grupė. Atlikus teismo medicinos ekspertizę tikimasi sužinoti tikslią mirties priežastį.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Mergina esą mirė Lietuvos pasieniečių išstumta atgal į Baltarusiją
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Mergina esą mirė Lietuvos pasieniečių išstumta atgal į Baltarusiją

Prie teksto pridėtos keturios nuotraukos. Vienoje užfiksuotas nedidelis ledu padengtas vandens telkinys tarp medžių. Kitoje – iš arčiau nufotografuota properša ir joje po vandeniu matoma ranka bei veidas.

Trečioje nuotraukoje, kaip galima suprasti, – du mirusieji. Kadangi vaizdas ties jais sulietas, sunku įvertinti ne tik galimą jų mirties priežastį (pavyzdžiui, ar jie nebuvo sumušti), bet ir ar tai tikrai yra žmonių kūnai.

Mergina tariamai skundėsi sveikata

Anksčiau – vasario 19 d. – buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame kalba tamsiaodis vyras. Jis laužyta rusų kalba pasakoja, esą mergina norėjo patekti į Lietuvą ir tikino serganti. Tačiau neįvardyti žmonės (greičiausiai pasieniečiai) nurodę jai eiti atgal į Baltarusiją.

Iš vyro pasakojimo galima suprasti, kad tie žmonės kažko (greičiausiai ašarinių dujų) papurškė merginai į akis. Ji esą buvo verčiama atgal bristi per vandenį.

Merginai tariamai buvo bloga. Vyras norėjęs kreiptis į baltarusių pasieniečius pagalbos, bet nebespėjo – ji mirusi.

Vyrui kalbant, greta jo visą laiką matyti gulinti mergina ar moteris. Jos veidas taip pat sulietas, todėl ir šiuo atveju sunku įvertinti, ar tai tikrai yra miręs žmogus.

40 sek. trukmės įrašas baigiamas kadru, kaip vyras glosto jos veidą bei ranką ir galbūt verkia ar jai kažką kalba.

Įraše ir greta pateiktame tekste nurodyta panaši informacija: kad vasario 18 d. pasieniečiai „ant sienos su Lietuva“ aptiko Nigerijos pilietį ir moters kūną greta.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Mergina esą mirė Lietuvos pasieniečių išstumta atgal į Baltarusiją
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Mergina esą mirė Lietuvos pasieniečių išstumta atgal į Baltarusiją

Šis papasakojęs, kad su sužadėtine bandęs patekti į Europą, tačiau buvo sulaikytas Lietuvos pareigūnų. Vyras paaiškinęs, kad ji serga, ir paprašęs pagalbos. Tačiau lietuviai tariamai papurškė merginai į veidą dujų ir jėga „įmetė į Baltarusiją“.

Migrantas paprašęs baltarusių pagalbos. Tariamai buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, bet, kol medikai atvyko, 22 metų mergina esą buvo mirusi.

Neaiškus nei filmavimo laikas, nei vieta

Nei iš vieno,, nei iš kito įrašo „Facebook“ neįmanoma suprasti, kiek teisinga pateikiama informacija.

Pavyzdžiui, ar filmuota ir fotografuota pastaruoju metu (iš nuotraukose matomo sniego akivaizdu, kad nuotraukos darytos šaltuoju metų laiku, bet tai galėjo įvykti ir ankstesniais mėnesiais). Nigerietis miške galėjo būti nufilmuotas ir rudenį ar net ankstyvą pavasarį praėjusiais metais, nes sniego nematyti.

Taip pat skaitykite: Be vizos į Lietuvą neįleistas Rusijos pilietis tapo Baltarusijos propagandos herojumi

Tuo sunkiau nustatyti vietas – ar matomas tikrai Lietuvos pasienis, juoba kad nenurodytos konkrečios incidentų vietovės. Panašūs vaizdai tikėtini ir pasienyje, ir bet kuriame miške Lietuvos ar Baltarusijos vidury.

Ketvirtoje nuotraukoje iš naujesnio įrašo matyti religinio pobūdžio paveikslėlis, kuriame tamilų kalba po moters atvaizdu parašyta „Gailestingumo Karalienė“. Tamilai sudaro apie 15 proc. Šri Lankos gyventojų. Taip bandoma sudaryti įspūdį, kad tikrai buvo rastas šrilankiečio lavonas.

Tokie žmonės sienos nebandė kirsti

VSAT atstovą spaudai G.Mišutį šie įrašai gerokai nustebino, mat esą neatitinka pasieniečių turimos informacijos. „Melagiena, nėra nė vieno patvirtinančio fakto. Gal dėl jų elgesio taip nutiko? Bet neaišku, kokios buvo aplinkybės“, – svarstė jis.

„Negalime pasakyti, kad tikrai nebuvo rasta lavonų, bet kad jie būtų susiję su mūsų pareigūnų veiksmais, tikrai ne“, – portalui 15min sakė pašnekovas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Giedrius Mišutis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Giedrius Mišutis

Jis atkreipė dėmesį, kad jau šešias paras pasienyje su Baltarusija nebuvo užfiksuota migrantų bandymų neteisėtai patekti į Lietuvą. „Net priartėjusių nebuvo, – tvirtino pareigūnas. – Retas ramus laikotarpis.“

G.Mišučio žodžiais, Šri Lankos piliečiai šiemet apskritai nebandė patekti į Lietuvą. Pastarąjį kartą atvykėlio iš šios šalies pasieniečiai buvo sulaukę pernai gruodžio 15 d., kai sieną mėgino kirsti penkių asmenų grupė.

Su nigeriete – panaši situacija, mat per pastarąsias dvi savaites tarp neįleistųjų nebuvo nė vienos moters (kaip ir Nigerijos piliečių vyrų). Pašnekovas taip pat pridėjo, kad pastarosiomis dienomis net žmonių judėjimo prie pat sienos nebuvo.

Šiemet pareigūnai neleistinose vietose į Lietuvą iš Baltarusijos neleido patekti 357 migrantams. Pernai buvo apgręžta 11,2 tūkst. tokių asmenų.

Pašnekovas baltarusių įrašus „Facebook“ įvertino kaip pritempinėjimą, kuris matomas nuo pat migrantų krizės pradžios 2021 m. vasarą: „Toks motyvas eina nuo pradžios. Kad ES žiauri, kad pareigūnai žiaurūs, nors patys, kaip migrantai pasakoja, taip elgiasi, stumia žmones per sieną.“

Anot G.Mišučio, valstybės siena eina miškingomis vietovėmis ir nuo žemės pamatyti, kas dedasi Baltarusijos teritorijoje kiek atokiau, neįmanoma, nebent teritorija būtų žvalgoma iš sraigtasparnio.

Anksčiau laikytasi tokios tvarkos: įvykus incidentui – sienos pažeidimui, juoba radus lavonų, susitikdavo abiejų šalių pareigūnai ir atlikdavo bendrą tyrimą. Tačiau prasidėjus migrantų krizei jie nebebendrauja, baltarusiai apskritai net ignoruoja raštus, bandymus susitikti prie sienos ir aptarti žmonių stūmimus bei neteisėto patekimo į Lietuvą atvejus.

VSAT nuotr./Migrantai Švenčionių rajono ligoninėje. Asociatyvi nuotr.
VSAT nuotr./Migrantai Švenčionių rajono ligoninėje. Asociatyvi nuotr.

Trys mirę žmonės esą tikrai turėtų patekti į žiniasklaidos pranešimus. Norėdami pateikti neginčijamų įrodymų apie nežmonišką mūsų pasieniečių elgesį, baltarusiai galėjo paskelbti daugiau medžiagos, ypač filmuotos, paprašyti bendro tyrimo. Užfiksavę neleistinus Lietuvos pareigūnų veiksmus jie esą tik džiaugtųsi, bet dabar viešumoje nieko panašaus negalima rasti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“