Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 10 04 /13:35

VPT ragina Vilniaus savivaldybę nutraukti paminklo J.Basanavičiui gamybos sutartį

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), nustačiusi pažeidimų, ragina Vilniaus savivaldybę nutraukti paminklo Jonui Basanavičiui gamybos sutartį.
Išrinktas būsimas paminklas Jonui Basanavičiui
Išrinktas būsimas paminklas Jonui Basanavičiui / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Paminklą pagal skulptoriaus Gedimino Piekuro maketą už beveik 100 tūkst. eurų gamina bendrovė „Savitai“, jos savininkė ir vadovė – G.Piekuro bičiulio skulptoriaus Rolando Šmito sutuoktinė Danutė Šmitienė.

VPT, be kita ko, nustatė, kad „Savitai“ neatitiko kelto reikalavimo per trejus metus būti išliejus bent vieną bronzinę skulptūrą ar paminklą ir pateikė melagingą informaciją. „Savitai“ nurodė, kad yra pagaminusi vienintelį bronzinį Vlado Jurgučio biustą, kurį užsakė Lietuvos bankas, tačiau iš tiesų skulptūra buvo nulieta iš 75 tūkst. vienetų 50 centų nominalo lito monetų. Pastarosios gamintos iš vario, cinko ir nikelio lydinio.

Pasak VPT, savivaldybės viešųjų pirkimų komisija nesivadovavo darbo reglamento nuostata, kad komisija privalo atmesti pasiūlymą, jeigu „nustatys, kad dalyvis apie nustatytų kvalifikacinių reikalavimų atitikimą pateikė melagingą informaciją“. Anot VPT, komisija pasitikėjo pateiktais dokumentais ir netikrino viešai prieinamos informacijos apie „Savitai“ atliktus darbus.

„Komisija, vertindama pasiūlymus, nepatikrino, ar tiekėjas – bendrovė „Savitai“ nepateikė melagingos informacijos ir taip pažeidė įstatymo (...) principus“, – konstatavo tarnyba.

„Sutartis, tarnybos nuomone, turėtų būti nutraukta ir, esant poreikiui, organizuojamas naujas viešasis pirkimas“, – teigia tarnyba.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigia kol kas nesusipažinęs su išvada, tad negalėjo pasakyti, ar sutartis bus nutraukta.

„Susipažinsiu su rekomendacijomis, įsivertinsiu ir spręsiu, ką daryti. Viena labai aišku: skulptūra turi būti padaryta skaidriai, už adekvačią kainą ir laiku. Kaip greitai, pigiai ir kokybiškai įgyvendinti – žiūrėsime. Tikiuosi, kad rasime sprendimą ir iki kitų metų lapkričio skulptūra bus“, – BNS teigė jis.

VTP vadovė Diana Vilytė pažymi, jog skulptorius Gediminas Piekuras, kartu su savivaldybei projektą pristačiusiais architektais Gediminu Antanu Sakaliu bei Algirdu Rasimavičiumi, J.Basanavičiaus skulptūros idėją savivaldybei neatlygintiai perdavė pasinaudodamas iniciatyva „dovana Vilniui“, bet vėliau dalyvavo konkurse kaip „Savitai“ subtiekėjas. Pagal sutartį, „Savitai“ skulptūrą gamins už 98 tūkst. eurų, iš šios sumos 52 tūkst. eurų, neatskaičius mokesčių, turėtų atitekti pačiam menininkui G.Piekurui.

„Kas iš principo yra blogai, tai yra dovanos idėja: Vilniaus savivaldybė pradėjo gauti dovanas, bet tos dovanos įgija keistą formą – paskui už jas yra atsilyginama per viešuosius pirkimus. Taip diskredituojami du dalykai: pati dovanos idėja, kuri pasaulyje yra labai graži idėja, kai verslo žmonės dovanoja miestui meno kūrinius, kitus dalykus, bet ji ir lieka dovana, ir kas Viešųjų pirkimų tarnybai labiausiai skaudu – diskredituojami patys viešieji pirkimai. Tai yra imitacinė viešųjų pirkimų veikla. Šis pavyzdys parodė, kad taip įvyko su patriarcho paminklu“, – BNS teigė VPT vadovė.

Komisija taip pat pažymi, jog ir pats esminis reikalavimas konkurse būti nuliejus būtent bronzinę, o ne bet kokio metalo skulptūrą, gali riboti konkurenciją.

Tarnybai užkliuvo ir kiti neatitikimai, pavyzdžiui, jog tiekėjas gali pasitelkti kito skulptoriaus, turinčio aukštąjį išsilavinimą, pagalbą, bet nereikalaujama, kad toks menininkas turėtų patirties liejant skulptūras, be to, pirkimo sąlygose esą nėra aišku, ar konkurso dalyvis, norėdamas atitikti keliamus reikalavimus, apskritai gali pasitelkti subtiekėją.

Dėl J. Basanavičiaus atminimo įamžinimo Vilniuje aktyviai diskutuojama nuo 2014-ųjų pabaigos. G.Piekuro, G.A.Sakalio bei A.Rasimavičiaus skulptūros idėja atrinkta kaip geriausia iš 16 savivaldybei pasiūlytų darbų. Paminklas turėtų būti pastatytas aikštelėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją. Čia 1905-aisiais vyko Didžiojo Vilniaus Seimo suvažiavimas, kuriame iškeltas Lietuvos autonomijos klausimas.

Įmonės vadovė D.Šmitienė trečiadienį komisijos sprendimo nekomentavo, BNS nurodžiusi, kad neturi laiko kalbėti. Rugpjūčio pradžioje BNS ji pripažino, kad bronzos ir lydinio, iš kurio įmonė išliejo V.Jurgučio biustą, sudėtis skiriasi, bet „sudedamos dalys yra tos pačios“. Ji taip pat patikino, kad gaminimo procesas buvo „nepalyginamai sudėtingesnis ir nuodingesnis“, nei liejant bronzinę skulptūrą.

Meras Remigijus Šimašius dar pernai pažymėjo, kad konkurso prizininkai nepateikė reikalingų dokumentų, kurie leistų būtent jiems realizuoti šį darbą ir padaryti tai už savivaldybės pinigus, bei žadėjo „ieškoti galimybių“ realizuoti būtent pirmosios vietos projektą.

G.Piekuro paminklo kompozicijos pagrindą sudaro bronzinė stovinčio J.Basanavičiaus figūra ant granitinio kubo, kuris savo ruožtu stovi ant apvalios granitinės formos. Ant kubo priekinės plokštumos – užrašas bronzinėmis raidėmis – JONAS BASANAVIČIUS.

Savivaldybė žada, kad paminklas J.Basanavičiui bus atidengtas kitų metų lapkričio 23-ąją, minint jo gimtadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?