„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

VRK primenant apie rizikas, agituojantieji už referendumą neatsisako koncerto

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) primenant apie galiojančius draudimus papirkti rinkėjus, kuris apima ir apsilankymą koncertuose, taip pat agitacijos draudimą, referendumą dėl dvigubos pilietybės palaikančios iniciatyvos atstovai sako neketinantys atsisakyti sekmadienį Vilniuje numatyto renginio.
Spaudos konferencija
Spaudos konferencija

Vis dėlto jie tikina vengsiantys tiesioginių raginimų balsuoti už formuluotę, kuri atvertų kelią dvigubos pilietybės įtvirtinimui, kadangi sekmadienį nuo vidurnakčio įsigalioja ir draudimas agituoti tiek rinkimuose, tiek referendume.

„Mes vis a tai (draudimus – BNS) žinojome, ir kai su tomis kliūtimis susidūrėme, kur yra pilka zona, todėl nesąmoningai einama i tai, kad kalbėsime apie pilietiškumą (...). Vadiname tai tiesiog „Demokratijos švente“, – BNS šeštadienį sakė iniciatyvos „4 milijonų Lietuva“ organizatorė Marija Šaraitė.

VRK primena, kad tiek Rinkimų kodeksas, tiek ir Referendumo įstatymas numato, jog draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai  papirkti piliečių balsus bei juos dovanomis ar kitokiu atlygiu skatinti dalyvauti ar nedalyvauti rinkimuose, taip pat balsuoti už ar prieš rinkimuose dalyvaujančius kandidatus „ar referendume sprendžiamą klausimą“.

Komisija pabrėžia, jog draudimus taip paveikti rinkėjų valią apima ne tik dovanos, daiktai, darbai ar paslaugos, bet ir „apsilankymas koncertuose ar kultūriniuose renginiuose“, o šios nuostatos galioja ne tik rinkimų dieną, bet ir iki jų.

Vis dėlto VRK pažymi, jog rinkėjų papirkimu nelaikoma reklaminės ar agitacinės medžiagos, kuri skirta referendumui propaguoti arba dėl jo prieštarauti, referendume sprendžiamiems klausimams pristatyti ir neturi materialinės vertės piliečiui, dalijimas.

„4 milijonų Lietuva“ žada sekmadienio pavakarę Vilniaus Rotušės aikštėje organizuoti neatlygintiną žinomų atlikėjų koncertą „Laisvė išsaugotai pilietybei“, kuris, kaip teigiama, skirtas padėkoti piliečiams, dalyvavusiems referendume dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo. 

Apie koncertą pranešta po to, kai iniciatyvos atstovams nepavyko žiniasklaidoje paskelbti dvigubos pilietybės referendumą reklamuojančių klipų. VRK konstatavo, kad šie klipai laikytini politine reklama, kuri turi būti pažymėta ir skleidžiama nurodant jos finansavimo šaltinį, o apmokėti ją gali tik kampanijos dalyvis –  – referendumą iniciavusi Seimo narių grupė.

„Tai bus grynai tiesiog koncertai su žinia – būkime pilietiški, aktyviai dalyvaukime rinkimuose, referendume, paraginsime netoli einančius žmones, kad dar yra rinkimų metas, kad dar galima balsuoti“, – sakė ji.

Anot M. Šaraitės, balsuoti referendume ir pasisakyti jame „už“ įvairūs atlikėjai ragina dar ir šeštadienį, tačiau sekmadienį to vengs.

Organizatorė pabrėžė, jog renginys yra neatlygintinas, jį taip pat nemokamai organizuoti padeda prodiuserinės įmonės, o renginio vedėjo tekstai, žinutės bus atidžiai peržiūrėtos, jog nekeltų galimos agitacijos klausimų.

„Rytoj kalbėsime, tiesiog skleisime žinią, kad būkime pilietiškai aktyviais“, – sakė ji.

Referendumas dėl daugybinės pilietybės įteisinimo vyks gegužės 12 dieną kartu su prezidento rinkimų pirmuoju turu.

Siūloma pakeisti Konstituciją iš jos išbraukiant sakinį, kuris dabar užkerta kelią Lietuvos piliečiams įgyti antrą pilietybę – kad „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“.

Pareikšti nuomonę reikės dėl pataisytos Konstitucijos formuluotės: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, dvigubos pilietybės turėti negali.

Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę turėti dvigubą pilietybę Lietuvos piliečiams, kurie po nepriklausomybės atkūrimo įgijo kitų šalių pilietybę.

Kad daugybinė pilietybė būtų įteisinta, už tai referendume turi balsuoti daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau