Tyrimą atlikęs VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyrius, kuriam vadovauja Lina Petronienė, nustatė, kad septyni iš aštuonių partijos darbuotojų 2016-aisiais buvo įdarbinti būtent rinkimams. Tačiau partija išlaidų jų algoms neįtraukė į rinkimų išlaidas ir taip pažeidė įstatymą.
VRK suskaičiavo, kad išvis aštuonių asmenų – tarp kurių premjeras Saulius Skvernelis, dabartiniai jo patarėjai Tomas Beržinskas ir Arnoldas Pikžirnis, Seimo narės Dovilė Šakalienė ir Rūta Miliūtė bei dar trys asmenys, kurie VRK išvadoje įvardijami inicialais D.L., V.M. ir M.R. – algoms LVŽS išleido beveik 65 tūkst. eurų.
Nustatyta, kad daugumos šių asmenų darbo sutartys buvo nutrauktos kitą dieną po antrojo Seimo rinkimų turo.
Dar viena partijos darbuotoja LVŽS pirmininko referentė M.S., anot VRK, iš tikrųjų dirbo ne tik rinkimų agitacijos metu, todėl išlaidos jos atlyginimui galėjo būti neįtrauktos į rinkimų išlaidas.
Premjero Sauliaus Skvernelio, dabartinių jo patarėjų Tomo Beržinsko ir Arnoldo Pikžirnio, Seimo narių Dovilės Šakalienės ir Rūtos Miliūtės bei asmenų V.M. ir M.R. algoms LVŽS išleido beveik 65 tūkst. eurų.
Taip pat VRK tyrėjai į rinkimų išlaidas neįtraukė algų, mokėtų jau po rinkimų – taigi ir D.L. įdarbinimo, nes jis LVŽS dirbo 2016 m. lapkritį – gruodį.
Todėl, tyrimą atlikusių VRK sekretoriato darbuotojų siūlymu, LVŽS rinkimų išlaidų ataskaita turėtų būti papildyta tik beveik 65 tūkst. eurų suma ir pripažinti, kad jų nenurodydama LVŽS pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą.
Gresia bauda, bet ne dotacijos atėmimas
Vis dėlto ši suma nėra tokia didelė, kad ją įskaičius į rinkimų išlaidas, LVŽS viršytų maksimalų leidžiamą rinkimų išlaidų limitą, taikomą bendrai ir partijai, ir vienmandatininkams. Tačiau LVŽS neturėjo atskirų rinkimų sąskaitų vienmandatininkams ir rinkimuose dalyvavo su viena sąskaita. Todėl, žiūrint formaliai, šis limitas buvo viršytas 12 proc.
Nepaisant to, VRK sekretoriatas siūlė atsižvelgti, kad bendras limitas nebuvo viršytas ir nepripažinti šio pažeidimo šiurkščiu bei nebausti LVŽS dotacijos atėmimu.
„Mano supratimu, čia yra daugiau pliusų nei minusų. Aš matau ne tyčią, o klaidą“, – išvadą VRK posėdyje komentavo L.Petronienė.
Tačiau, anot tyrėjų, LVŽS reikia taikyti administracinę atsakomybę už įstatymo pažeidimą.
Komisija tokiam siūlymui pritarė. Už tai, kad pažeidimas nėra šiurkštus ,pasisakė VRK nariai Maksimas Reznikovas, Valdemaras Urbanas, Jūratė Lebedeva ir Olga Kilkinova.
Savo ruožtu VRK narė Svajonė Šaltauskienė tikino, kad į partijas nereikėtų žiūrėti kaip į mažus vaikus. Anot jos, klaidos gali būti smulkios, bet šįkart jos tokios nėra.
„Kai kalbame apie finansus, tai smulkių klaidų nebūna. Čia yra pažeidimas. Klausimas tik vienas – šiurkštus ar nešiurkštus“, – teigė VRK narė.
Dar posėdžio pradžioje LVŽS į VRK deleguota narė Jonė Valčiukienė šiuo klausimu pranešė nusišalinsianti ir balsavime nedalyvavo.
O jame nutarta, kad LVŽS už finansavimo pažeidimus galės būti taikoma tik administracinė atsakomybė, nes, daugumos VRK narių nuomone, pažeidimas nebuvo šiurkštus.
VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė paaiškino, kad LVŽS gresia bauda iki 3 tūkst. eurų. Protokolą dėl jos skyrimo surašyti, pasak VRK pirmininkės, turi bet kuris VRK narys, o galutinai dėl baudos spręstų teismas.
S.Skvernelio alga – ne didžiausia?
VRK surinkti duomenys rodo, kad nei LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, nei S.Skvernelis, nei partijos įdarbinti asmenys neslėpė, kad partijai dirbo būtent rinkimų kampanijos metu.
„Buvo dirbama partijai, nustatytu darbo laiku, kaip ir kiekvienas dirbantis pagal darbo sutartį“, – „Žinių radijui“ sakė premjeras.
„Na, įdarbinome. Juk žmogus metė darbą, prisijungė prie mūsų, visą laiką skyrė mūsų rinkimų kampanijai“, – delfi.lt citavo R.Karbauskį.
Portalas delfi.lt taip pat pranešė, kad už darbą „valstiečių“ partijos veiklos koordinatoriumi S.Skvernelis gaudavo vidutiniškai 1,7 tūkst. eurų „į rankas“.
Tačiau dabar aiškėja, kad ne jis galėjo iš LVŽS gauti didžiausią atlygį.
VRK surinktais duomenimis, partijos veiklos koordinatorių darbo užmokestis smarkiai skyrėsi. Vieni uždirbo vos 427 eurus, o kiti 2691 eurą neatskaičius mokesčių. Tai yra nuo 379 iki 2045 eurų į rankas.
D.Šakalienė, R.Miliūtė, T.Beržinskas ir A.Pikžirnis delfi.lt yra sakę, kad LVŽS algos jiems mokėjo po 1000 eurų į rankas.
LVŽS atstovė klaidą pripažino
Į VRK posėdį atvykusi buvusi LVŽS atstovė prie VRK, o dabar europarlamentaro Bronio Ropės padėjėja Kristina Kirslienė pripažino, kad partija apgailestauja dėl klaidos, tačiau tikino, kad darbo užmokesčiai į rinkimų išlaidas buvo neįskaičiuoti nepiktybiškai.
K.Kirslienė tikino, kad buvo galvojama, kad galbūt tie žmonės liks dirbti partijoje ir po rinkimų, todėl jų įdarbinimas nebuvo siejamas tik su rinkimais. Tačiau taip neatsitiko. 2017-uosius metus LVŽS pradėjo neturėdama nė vieno partinio darbuotojo.
VRK narės Svetlanos Misevičienės paklausta, ar ir per ankstesnes rinkimų kampanijas LVŽS samdė papildomų darbuotojų.
„Nesitikėjau tokio klausimo, turėčiau pasitikslinti su finansininke“, – apgailestavo K.Kirslienė.
L.Petronienė į šį klausimą atsakė už partijos atstovę. Pasak jos, anksčiau partijoje net per rinkimų kampanijas dirbo vienas vienintelis darbuotojas.
Vėliau žurnalistų paklausta, ką konkrečiai dirbo S.Skvernelis, K.Kirslienė tikino, kad jis darė viską - organizavo renginius, koordinavo juos, peržiūrėjo partijos programą, kėlė tikslus.
Ar jis uždirbo daugiausiai, K.Kirslienė taip pat sakė nežinanti. Tačiau ji akcentavo, kad maksimalus mokamas koordinatoriui atlygis buvo ne toks, kokį skaičiuoja VRK.
"Čia štabo sprendimas (kiek kas uždirbo - red.past.), bet, kad skyrėsi algos penkis - šešis kartus, tai čia jau labai garsiai pasakyta. Galėčiau pasakyti, kad tikrai ne taip. Čia buvo paimtas didžiausias skaičius su išmoka už nepanaudotas atostogas ir sulygintas su pačiu mažiausiu. Jei imtume realiai atlyginimus, tai tokie skaičiai neišeitų", - aiškino K.Kirslienė.