Vyriausybė pasitarime pirmadienį svarstė VRM parengtą aprašą dėl Generalinės prokuratūros vadovybės apsaugos. Pasak N.Rudaičio, Ministrų kabinetas pavedė VRM parengti tai numatančias įstatymo pataisas.
„Šiandien Vyriausybės pasitarime buvo priimtas protokolinis sprendimas klausimo svarstymą atidėti ir pavesti Vidaus reikalų ministerijai parengti Prokuratūros įstatymo projektą, kuriuo būtų persvarstyta galiojanti nuostata, kad generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams bei šeimos nariams besąlygiškai yra skiriama apsauga“, – po pasitarimo žurnalistams pirmadienį sakė N.Rudaitis.
„Mano pozicija tokia, kad būtų galima patikslinti šiek tiek galiojantį Prokuratūros įstatymą dėl to, kad apsauga būtų skiriama tada, jeigu yra kilusių tam tikrų grėsmių prokurorams arba jų šeimos nariams arba jų turtui“, – teigė premjeras Algirdas Butkevičius.
Anot ministerijos, vieno asmens apsaugai, vykdomai Vadovybės apsaugos departamento, pirmais metais reikėtų 1,22 mln. litų, kiekvienais kitais metais – apie 1 mln. litų. N.Rudaitis kol kas atsisakė detalizuoti, kam konkrečiai reikėtų šių lėšų.
Pagal Vyriausybės atidėtą VRM siūlymą, generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams apsauga būtų skiriama jiems jos raštiškai paprašius, o jų šeimos nariams apsauga būtų skiriama tik esant „realiai grėsmei“.
„Po įstatymo projekto parengimo bus sprendžiama, kas, kaip ir kokia apimti bus saugoma“, – nurodė jis.
Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas taip pat teigė neprognozuosiantis, kokios bus pataisos.
„Šiandien dienai komentuoti, koks bus galutinis rezultatas, aš nesiryžtu, nes visada remiuosi kompetencija ir teisiniais aktais, kurie yra Lietuvoje. Po teisinių aktų išnagrinėjimo, taip pat pasižiūrėjus, kaip yra kitose valstybėse, mes pateiksime visus teisinių aktų pakeitimus“, - kalbėjo ministras.
„Aš manau, kad bet kokiu atveju, jeigu tai yra nauja, papildoma funkcija, papildomai reikės galvoti ir diskutuoti apie tai, kaip tą funkciją įvykdyti arba su tuo finansavimu, kurį mes turime... (...) Tačiau noriu jus patikinti, kad mes privalome vykdyti įstatymo raidę ir mes privalėsime, jeigu bus toks sprendimas paruoštas, užtikrinti ir generalinio prokuroro, ir nežinau, kaip ten toliau bus, saugumą. Reikėtų dar įvertinti tas grėsmes Lietuvoje, kurias gali turėti ir generalinis prokuroras, ir jo šeimos nariai“, - dėstė D.A.Barakauskas.
Ministerijos kanclerio teigimu, įstatymo projektas Seimui bus pateiktas anksčiausiai rudens sesijos metu.
Pareigą Vyriausybei nustatyti prokuroro asmens ir jo šeimos narių ar turto apsaugą numato Prokuratūros įstatymas. Pasak N.Rudaičio, anksčiau apsauga jiems nebuvo nustatyta dėl didelių lėšų poreikio.
„Būtent dėl to, kad iškilo daug klausimų ir pakankamai didelė finansinė našta kliūva valstybei“, – tvirtino jis.
Tačiau aplinkos ministro Valentino Mazuronio nuomone, tokia įstatymo norma nesuprantama ir nereikalinga.
„Man šita įstatymo norma yra nesuprantama, ir, mano nuomone, ji yra nereikalinga. Todėl, kad pagal šiandieninius įstatymus, bet kuriam Lietuvos piliečiui, jau nekalbant apie bet kurio lygmens prokurorą, jeigu atsiranda reali grėsmė jam, jo turtui, jis turi būti per atitinkamas teisines procedūras saugomas valstybės. Kam reikia priiminėti nuostatas, kad generalinis prokuroras ir padėjėjai būtų saugomi, aš nesuprantu. Mano nuomone, to tikrai nereikia. Neatsitiko karo ir nieko neatsitiko Lietuvoje“, – pirmadienį kalbėjo jis.
Pasak V.Mazuronio, reikia keisti įstatymą: „Vyriausybė pavedė (VRM parengti projektą – BNS) todėl, kad toks yra įstatymas, ir aš manau, kad reikia keisti įstatymą, ir gyventi normaliai visiems demokratinėje valstybėje“.
Pagal Vyriausybės atidėtą VRM siūlymą, generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams apsauga būtų skiriama jiems jos raštiškai paprašius, o jų šeimos nariams apsauga būtų skiriama tik esant „realiai grėsmei“.
Apraše numatoma, kad generalinio prokuroro, jo pavaduotojų ir jų šeimos narių asmens apsaugą vykdytų Vadovybės apsaugos departamentas, o šių asmenų turtą saugotų atrinkta saugos tarnyba.
Generaliniam prokurorui, jo pavaduotojams asmens apsauga būtų skiriama esant jų rašytiniam prašymui. Tuo metu generalinio prokuroro ar jo pavaduotojų šeimos nariams apsauga būtų skiriama tik esant realiai grėsmei šių asmenų gyvybei ar sveikatai dėl priežasčių, susijusių su generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo pareigų atlikimu, ir esant generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo prašymui bei šeimos narių, kuriems prašoma skirti apsaugą, sutikimui.