„Patarėjas ministrui kaip vieną pagrindinių pasitraukimo motyvų nurodė norą savo laiką skirti savo teisinei gynybai ir pasiruošimams liudyti Seimo komisijai“, – komentare BNS nurodė ministro atstovas spaudai Tomas Bagdonas.
Apsisprendęs nebeslėpti savo tapatybės, T.Gailius trečiadienį atvyko į Seimą, kur liudija parlamentinei komisijai dėl savo pateiktos informacijos apie departamento vadovų veiksmus tikrinant prezidento rinkimuose kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką.
Seimo komisija aiškinasi, ar institucijos tinkamai reagavo į VSD pranešėjo informaciją, ar pranešėjui buvo užtikrinta reikiama apsauga.
Tyrimo šalininkai argumentuoja, kad pranešėjo istorija paliko neatsakytų klausimų, o oponentai teigia, kad jis bus nukreiptas prieš šalies vadovą Gitaną Nausėdą, siekiant sumenkinti jo populiarumą artėjant prezidento rinkimams 2024 metų pavasarį.
Iniciatyva kurti komisiją kilo po to, kai šių metų pavasarį prokuratūra konstatavo, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas tuomečiam Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui apie VSD vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.
Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“.
Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.
Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.
VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G.Nausėdos aplinka, o R.Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G.Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.