Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 05 09 /15:13

VSD vadovas D.Jauniškis: tikrinant G.Nausėdos aplinką kontržvalgybinių grėsmių nenustatyta

Tikrinant į prezidentus kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką kontržvalgybinių grėsmių nebuvo nustatyta, o informacija apie patikros rezultatus tretiesiems asmenims nebuvo perduota, sako Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis.

Prašymų negavo, atsakymų niekam nepateikė

Grupė valdančiųjų Seimo narių raštu uždavė VSD vadovui klausimus dėl tuometinio kandidato į prezidentus G.Nausėdos aplinkos patikrinimo per kampaniją.

Grupė parlamentarų VSD vadovo klausė, ar iš tuometinio kandidato į prezidentus G.Nausėdos aplinkos buvo gautas prašymas atlikti fizinių asmenų patikrinimą, ar pats kandidatas į prezidentus ar kitas asmuo prašė tokio patikrinimo, ar toks tikrintinų asmenų sąrašo pateikimas buvo vienkartinis, ar tai daryta per kelis kartus.

Klausta, kokie buvo G.Nausėdos aplinkos sąrašo patikrinimo rezultatai, kurie asmenys buvo įvardinti kaip „netinkami“, ar VSD valdybos surinkta medžiaga apie minėto tikrinimo eigą ir rezultatus buvo registruojama institucijos vidaus sistemose.

„Kontržvalgybinių grėsmių nebuvo nustatyta, jokia informacija apie patikrinimo rezultatus tretiesiems asmenims nebuvo perduota“, – antradienį Seime atsakydamas į Seimo narių klausimus patvirtino D.Jauniškis.

Jis taip pat teigė, kad VSD tuo metu „vertino iš įvairių šaltinių gaunamą informaciją apie visų kandidatų aplinką“.

VSD vadovas pakartojo, kad nei iš G.Nausėdos, nei iš jo komandos prašymų patikrinti rėmėjus nebuvo, o „duomenys apie kandidato aplinkos narius buvo gauti įgyvendinant žvalgybos metodus, patvirtintus Vyriausybės“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda

Departamento vadovas taip pat pažymėjo, kad G.Nausėdos aplinkos žmonės buvo tikrinami tik VSD informacinėse sistemoje, o nesant duomenų apie kontržvalgybines grėsmes nebuvo pagrindo imtis išsamesnio patikrinimo.

Tačiau jis tikino, kad dar iki registruojant kandidatus į prezidentus buvo gauta informacijos apie užsienio žvalgybų domėjimąsi kandidatais ir jų aplinka. D.Jauniškis akcentavo, kad toks galėjo būti Rusijos interesas.

„Iš viešai skelbiamos informacijos žinoma, kad nebuvo tikrintas G.Nausėdos neoficialus rinkimų finansininkas Jonas Vaičaitis, o taip pat rinkimų metu neoficialiai talkinęs lobistas Valdas Sutkus. Ar galite patvirtinti, kad šie asmenys tikrai nebuvo tikrinti? Kokios priežastys tai lėmė?“ – klausiama VSD vadovui adresuotame rašte.

D.Jauniškis šios informacijos nekomentavo.

Jis taip pat tikino, kad visa informacija buvo perduodama sprendimų priėmėjams bei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

D.Jauniškis akcentavo, jog po šio įvykio buvo pataisytos VSD vidinės tvarkos ir numatyta, kad tokie kreipimaisi dėl patikrinimo būtų įforminami ne žodžiu, o tik raštu. Patikrinimo rezultatai taip pat turi būti įforminami tik raštu.

A.Stončaičio atvejis: S.Skvernelis pats galėjo priimti sprendimą

Klausimai apima ir aplinkybes dėl buvusiam Vyriausybės kancleriui, dabartiniam Seimo Antikorupcijos komisijos vadovui Algirdui Stončaičiui išduoto leidimo dirbti su slapta informacija.

Klausta, kokiomis aplinkybėmis tai vyko, ar sprendžiant dėl leidimo dirbti su slapta informacija buvo užsiminta apie galimybę pasitikrinti poligrafu, ar tuometinis vyriausybės kancleris tokią galimybę atmetė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Saulius Skvernelis ir Algirdas Stončaitis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Saulius Skvernelis ir Algirdas Stončaitis

D.Jauniškis atsakydamas į juos teigė, kad tuometinis premjeras Saulius Skvernelis neprašė A.Stončaičiui suteikti leidimą dirbti su slapta informacija ir spaudimo dėl to nebuvo.

Anot D.Jauniškio, nebuvo prasmės daryti spaudimą, nes S.Skvernelis kaip institucijos vadovas galėjo priimti sprendimą A.Stončaičiui suteikti leidimą dirbti su slapta informacija net ir gavęs neigiamą VSD išvadą.

D.Jauniškis tikino, kad VSD nebuvo gavęs prašymo ir patikrinti A.Stončaičio poligrafu, tad pagal taisykles net negalėjo jam siūlyti pasitikrinti.

Tikrino pažįstamo draugę, nes buvo rizikų

VSD vadovo taip pat buvo klausiama, kokiu pagrindu pavedė vykdyti operatyvinę veiklą ar informacijos patikrinimą VSD duomenų bazėse apie savo asmeninio draugo, dirbančio privačios saugos kompanijos vadovu, draugės atžvilgiu.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Darius Jauniškis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Darius Jauniškis

D.Jauniškis pripažino, kad tokį pavedimą davė. Anot jo, ne tik institucijos vadovas, bet bet kuris žvalgybos pareigūnas, gavęs informaciją apie riziką keliančias aplinkybes, turi teisę dėl to kreiptis.

„Gavau informacijos apie galimus rizikos veiksnius, susijusius su minėtu atveju. Todėl pavedžiau atlikti patikrinimą“, – sakė D.Jauniškis. Anot jo, patikrinimo metu rizikų nenustatyta, apie patikrinimo rezultatus esą niekas nebuvo informuotas.

Ar pats pasitikrintų poligrafu?

VSD vadovo klausta, ar jis pats sutiktų atsakydamas į pateiktus ar panašius klausimus pasitikrinti poligrafu.

D.Jauniškis teigia atsakydamas į klausimus pateikęs tik tikrovę atitinkančius faktus, kurie gali būti patikrinti, o atvejus, kai gali būti naudojamas poligrafas, apibrėžia įstatymas, ir šis sąrašas yra baigtinis. Jis sakė, kad sutiktų pasitikrinti, jei būtų įstatymo numatytos aplinkybės.

Kas rašoma knygoje?

Vasarį išleistoje tyrimų žurnalistų Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ pateikiamas aukštas pareigas VSD ėjusio pareigūno liudijimas. Pranešėjas teigė, kad jis 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“, kuriame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų komandas, pats pranešėjas tikino, kad tikrinta tik G.Nausėdos aplinka, o R.Bridikis jam patvirtino, jog sąrašai gauti iš paties G.Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

Knygoje taip pat keliamos abejonės dėl G.Nausėdos rinkimų kampanijos skaidrumo, atskleisti ryšiai su kai kuriais verslo atstovais.

Taip pat knygoje publikuojamas liudijimas, kad prieš kelerius metus A.Stončaičiui einant Vyriausybės kanclerio pareigas, kilo abejonių, ar išduoti jam naują leidimą dirbti su slapta informacija, nes jis esą palaiko ryšius su abejotinos reputacijos asmenimis.

Teigiama, kad tuomet A.Stončaitis atsisakė tikrintis poligrafu ir vis tiek gavo tokį leidimą. VSD anksčiau yra nurodęs, kad leidimas A.Stončaičiui išduotas laikantis įstatymų, o oficialaus sprendimo jį tikrinti poligrafu nebuvo.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Darius Jauniškis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Darius Jauniškis

Kaip D.Jauniškis vertina knygą?

Paklaustas, kaip pats vertina knygą ir ar ją skaitė, D.Jauniškis kiek sutriko. Jis sakė skaitęs tą dalį, kuri susijusi su VSD.

„Sunku pasakyt. Interpretacijų ir vertinimų nevertinu“, – galiausiai atsakė D.Jauniškis, kuris paliko Seimo salę palinkėjęs parlamentarams taikos ir ramybės širdyje.

Klausimus raštu VSD vadovui pateikė 13 parlamentarų iš valdančiųjų konservatorių, liberalų ir Laisvės frakcijų, pagal Seimo statutą, į juos atsakoma plenarinio posėdžio metu.

Vienas klausimų rengėjų konservatorius Jurgis Razma yra sakęs, kad nuo VSD vadovo atsakymų priklausys, ar dėl žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ atskleistų faktų bus buriama parlamentinio tyrimo komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs