„Mūsų padėtis keičiasi iš esmės. Iki šiol mes gaminome ir parduodavome elektros energiją. O dabar vien tik 2010 metais patys jos turėsime nusipirkti apie 170 megavatvalandžių. Mes tiekėme šilumos energiją Visagino miestui, o kitąmet pirksime 64 mln. kubinių metrų dujų, kad galėtume pasigaminti mums būtinos šilumos“, – „Lietuvos rytas“ antradienį cituoja V.Ševaldiną.
Pasak jo, nuo ateinančių metų net ir nebeveikiančios elektrinės saugumas labiau priklausys nuo finansavimo patikimumo. V.Ševaldino teigimu, Lietuva taps pirmąja pasaulio valstybe, turėjusia AE ir nusprendusia jos atsisakyti.
„Iki šiol dar nė viena pasaulio šalis, pradėjusi gaminti nors dalį elektros energijos atominėse elektrinėse, nėra visiškai atsisakiusi tokios energijos rūšies – čia Lietuva bus pirmoji. Ką reiškia turėti savo AE ir likti be jos, iki šiol žino tik Armėnija. Ten AE buvo sustabdyta dėl žemės drebėjimo, bet po 6 metų ją vėl suskubta paleisti“, – aiškino Ignalinos AE vadovas.
Pasak jo, artimiausius 10 metų elektrinės išvaizda iš šalies atrodys nepakitusi. Pirmiausia bus šalinamos ir saugiai sandėliuojamos radioaktyvios atliekos iš elektrinės vidaus, išmontuojama ir parduodama kaip metalo laužas neužteršta įranga. Tik apie 2020 metus prasidės elektrinės pastatų išmontavimas. Tačiau ir po to šioje Drūkšių ežero pakrantėje bus įrengtos įvairaus užterštumo atliekų saugyklos.
„Dabar įsibėgėja jų (saugyklų – BNS) statyba, pradėjo dirbti rangovai – Lietuvos kompanijos „Ranga IV“, „Vėtrūna“ ir kitos, jos samdo ir vietines Visagino įmones, pradėjo rinkti vietinius darbuotojus naujiems darbams“, – teigė V.Ševaldinas.
Kitąmet iki vidurvasario Ignalinos AE liks dirbti apie 2 tūkst. žmonių – tiek, kiek reikia, kad elektrinė toliau būtų saugiai eksploatuojama ir pamažu išmontuojama. Ir šiemet, ir kitąmet elektrinės darbuotojų vidutinė alga išlieka pusantro karto didesnė nei šalies vidurkis ir siekia 3,6 tūkst. litų.