Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 09 19 /16:51

VTEK pradėjo tyrimą dėl šešių ministrų: daugiausia klausimų dėl A.Verygos

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) aiškinsis, ar šeši ministrai – ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga – tinkamai ir laiku deklaravo privačius interesus. Dalis ministrų pripažįsta nenurodę paskolų, nes jas deklaravo Valstybinei mokesčių inspekcijai, tačiau ūkio ministrą Virginijų Sinkevičių VTEK tyrimas išmušė iš vėžių.
VTEK tiriami ministrai
VTEK pradėjo tyrimą dėl šešių ministrų / 15min nuotr.

Rimčiausių priekaištų VTEK rado sveikatos apsaugos ministrui. Komisija nagrinės, ar A.Veryga nenusižengė įstatymo reikalavimams vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti.

„Esą A.Veryga 2017 metų spalį pasirašė įsakymą, kuriuo skirtas finansavimas jo buvusios darbovietės – VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) – projektui “Alkoholio vartojimo sąlygojamos žalos Lietuvoje skaičiavimo metodikos parengimas ir žalos įvertinimas 2015 m. ir 2016 m.„“, – rašoma trečiadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime.

VTEK žiniomis, A.Veryga pareigas LSMU ėjo iki 2016 metų lapkričio.

Ministro atstovė: sprendimus dėl finansavimo priima ne A.Veryga

Komentuodama tai ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė-Šriubėnė 15min teigė, kad ne ministras priima sprendimas dėl projektų finansavimo iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.

Jos teigimu, kai yra gautos tiekėjų paraiškos, pirmiausia jas vertina fondo administravimo grupė, įvertindama ar jos atitinka nustatytus keliamus administracinius reikalavimus. Po to, kai administravimo grupė baigia savo darbą šiame etape, nustatytus administracinius ir techninius reikalavimus atitinkančios tiekėjų paraiškos-projektai yra perduodami vertinti ekspertams, kurie atrenkami viešųjų pirkimų būdu.

„Tai reiškia, kad paraiškas vertina viešųjų pirkimų konkursą laimėję ekspertai, kurių pateikti vertinimai būna užkoduoti ir jie yra teikiami fondo tarybos nariams. Pastarieji atidžiai analizuoja ekspertų pateiktus vertinimus nežinodami, kokie ekspertai vertino paraiškas, ir susipažinę su projektais bei ekspertų vertinimais priima galutinius sprendimus dėl finansavimo skyrimo ar neskyrimo ekspertų įvertintiems projektams“, – sakė ji.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Anot atstovės, kaip rodo praktika, fondo tarybos nariai gali priimti kitokius sprendimus balsuodami, pavyzdžiui, sumažinti projektui prašomą pinigų sumą, kurios prašo tiekėjai ir kokią rekomenduoja skirti ekspertai. Tarybai priėmus sprendimus, fondo administravimo grupė tiekėjams siunčia pasiūlymus ir laukia jų atsakymo, ar jie sutinka su siūlomomis sąlygomis.

Ji pažymėjo, kad kai baigiamas šis derinimo procesas, fondo tarybos nariai galutinai apsisprendžia dėl konkrečių projektų finansavimo ir tik tuomet, vadovaujantis tarybos sprendimu, yra rengiamas sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl konkrečių projektų finansavimo. Suderinus įsakymo projektą su atsakingais SAM padaliniais, jis yra teikiamas pasirašyti ministrui.

Apgailestauja dėl netikslumų

Dar VTEK pažymi, kad sveikatos apsaugos ministras galbūt nedeklaravo dviejų deklaruotino dydžio sandorių – būsto paskolos ir automobilio lizingo.

„Taip pat A.Veryga savo privačių interesų deklaracijoje galbūt nenurodė duomenų apie šiuo metu einamas sveikatos apsaugos ministro pareigas“, – rašoma pranešime.

„Apgailestaujame dėl įsivėlusių netikslumų ministro A. Verygos ir jo žmonos deklaracijose. Norėtume atkreipti dėmesį, kad ministro A. Verygos paskola buvo deklaruota Pajamų ir turto deklaracijoje. Ši informacija yra vieša bei ne kartą skelbta žiniasklaidoje, lyginant visų ministrų turimą turtą“, – teigė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

Anot jos, teikdamas deklaracijas ministras konsultavosi su atsakingais specialistais ir pagal jų pastabas jas patikslino.

„Jei dar liko kokių nors netikslumų deklaracijoje, ministras ir jo žmona, pasitarę su specialistais, mielai jas patikslins dar kartą, kad viskas būtų aišku ir tikslu“, – pabrėžė ministro atstovė.

VTEK trečiadienį taip pat nurodė, kad G.Surplys, E.Jankevičius ir L.Kukuraitis privačių interesų deklaracijose galbūt nenurodė sudarytų paskolų sandorių.

L.Kukuraičio atstovė: nedeklaravo per klaidą

„Ministras L. Kukuraitis savo privačių interesų deklaracijoje per klaidą nenurodė gautos 2009 metais gautos 57 tūkst. eurų paskolos, bet ją nurodė turto deklaracijoje, kuri teikiama Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Privačių interesų deklaracija jau yra pataisyta ir pateikta Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK). Ministras apgailestauja dėl savo neatidumo, nors puikiai supranta, kad tai neatleidžia nuo atsakomybės. Bet kuriuo atveju ministras pasitiki komisija, kuri įvertins privačių interesų deklaracijos pildymo spragas ir pateiks savo verdiktą“, – 15min atsiųstame komentare teigia ministro patarėja viešiesiems ryšiams Eglė Samoškaitė.

E.Jankevičius: tai – žmogiška klaida

Teisingumo ministras E.Jankevičius 15min teigė paskolos sutartį sudaręs seniai, ją deklaravo VMI, bet į viešųjų ir privačių interesų deklaraciją neįrašė.

„Tiesiog galvojau, kad jeigu turto deklaracijoje parašyta, tai yra pakankamai vieša. Šioje vietoje viskas galėtų veikti vieno langelio principu“, – teigė ministras, pavadinęs paskolos nedeklaravimą žmogiška klaida.

G.Surplys: paskola labai sena

Žemės ūkio ministras G.Surplys 15min teigė į deklaraciją neįrašęs 2011 metais paimtos būsto paskolos.

„Mano darbas, kaip ir kitų ministrų, yra įtemptas. Užpildyti deklaracijas pritrūksta laiko, bet savo atveju sakau ranką prie širdies pridėjęs – aš nežinojau, kad tai reikia atspindėti viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje“, – sakė jis.

Ministras pridūrė paskolą gerokai anksčiau nurodęs turto deklaracijoje ir manęs, kad to pakanka, nes turto deklaracija yra vieša.

„Jeigu tai yra formalus pažeidimas, tai yra pažeidimas, ką aš galiu padaryti“, – sakė jis. Ministras įsitikinęs, kad institucijos turėtų dalintis viešais duomenimis, kad tokių dalykų nepasitaikytų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Giedrius Surplys
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Giedrius Surplys

„Juk ūkio ministras Virginijus Sinkevičius nedeklaravo, kad jis ūkio ministras. Tai yra absoliučiai vieša informacija, kurią žino visi, bet formaliai tai ne pagal įstatymo raidę“, – teigė G.Surplys.

Aiškinsis, kodėl ministras nenurodė, kad yra ministras

VTEK taip pat trečiadienį paskelbė, jog V.Sinkevičius galbūt nedeklaravo savo darbovietės ir pareigų Ūkio ministerijoje.

Į tai ministras sureagavo feisbuke.

„Ačiū žiniasklaidai, kurios dėka šiandien sužinojau, kad beveik metus nuslėpiau, jog dirbu Ūkio ministerijoje ir esu ūkio ministras“, – ironizavo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius

„Tapęs ministru deklaravau visas pajamas, paskolas, žmonos darbovietę, kitus interesų konfliktą galinčius sukelti faktorius, viską, išskyrus tai, kad tapau ministru (pareigų skiltyje liko Seimo narys). Žinoma, po prezidentės dekreto, jog esu paskirtas ūkio ministru, daugiau nei pusšimčio renginių, kuriuose sakiau kalbas, ir diskusijų, kuriose dalyvavau, tūkstančių paminėjimų žiniasklaidoje gali pasirodyti, kad vis dar bandau nuslėpti, jog esu ministras, bet nuoširdžiai sakau – tai tik techninė klaida. Aš neslepiu ir didžiuojuosi tuo, kad esu Lietuvos Respublikos ūkio ministras ir dirbu Ūkio ministerijoje“, – rašė ministras.

Jis teigė, kad jei būtų gavęs gavęs elektroninį ar paprastą laišką, SMS ar „Messenger“ žinutę, jog pamiršo visuomenei deklaruoti tą faktą, taip ir būtų padaręs.

„Bet VTEK mieliau pradėti tyrimą nei duoti žinią bet kokiu kanalu, jog reikėtų pasitaisyti deklaraciją, kaip tai daro, pavyzdžiui, VMI. Bet kokiu atveju, einu prisipažinti VTEK, kad esu ūkio ministras“, – pasipiktinimo neslėpė V.Sinkevičius.

Kultūros ministrė: deklaravau mokesčių institucijoms

VTEK tirs informaciją, kad L.Ruokytė-Jonsson galbūt nedeklaravo turinti juridinio asmens akcijų.

„Švedijoje įgytus vertybinius popierius ir akcijas esu deklaravusi Lietuvos ir Švedijos mokesčių inspekcijoms, todėl maniau, kad tinkamai informavau apie turimas investicijas. Šią klaidą artimiausiu metu ištaisysiu. Kai gyvenau Švedijoje, „Swedbank“ turėjau indėlį ir pasinaudojau banko pasiūlyta paslauga pinigines lėšas investuoti. Su banku sudariau investavimo sutartį, kurios pagrindu bankas administruoja ir investuoja mano lėšas į vertybinius popierius“, - teigiama 15min atsiųstame ministrės komentare.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Antanas Šenavičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Antanas Šenavičius

Tyrimą dėl ministrų elgesio VTEK teigia pradėjusi gauto pranešimo ir viešosios erdvės informacijos pagrindu. Jį turėtų užbaigti per tris mėnesius.

Komisijos posėdžiui trečiadienį pirmininkavęs Antanas Šenavičius neatsakė, kodėl klausimas dėl A. Verygos ir V. Sinkevičiaus darbovietės deklaravimo pasirodė pakankamai reikšmingas, kad VTEK jį tirtų.

„Darbotvarkėje buvo toks klausimas, buvo įtrauktas į darbotvarkę toks klausimas ir tokius klausimus yra privaloma svarstyti“, – BNS sakė A. Šenavičius.

„Mes tirsime, susirinksime visą medžiagėlę, dabar pas mus atsispindi duomenų bazėje, kad nėra deklaruota, dabar reikia viską susirinkti, jie turės pateikti dokumentus įvairiausius ir prasideda terminas trys mėnesiai – pradedam tyrimą“, – BNS teigė jis.

A. Šenavičiaus teigimu, už sprendimą pradėti tyrimą balsavo visi posėdyje dalyvavę VTEK nariai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Etikos sargai: Saulius Skvernelis įstatymo nepažeidė, bet žmonos akcijas deklaruoti turėtų

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai