Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2010 04 07

VU simbolis – Šv. Jonų bažnyčios varpinė atvers duris visuomenei

Vilniaus universitetas įgyvendina projektus, skirtus didžiulę istorinę ir meninę vertę turintiems universiteto paveldo objektams išsaugoti, ir siekia juos naudoti ne tik mokslui ir studijoms, bet ir Lietuvos valstybės reprezentavimui, šalies kultūros paveldo sklaidai ir turizmui plėtoti. Ūkio ministerijai skyrus 4,74 mln. litų 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos, pradedamas ambicingas projektas – apleistos varpinės tvarkomieji statybos ir pritaikymo turizmui darbai.
Vilniaus universitetas
Vilniaus universitetas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Po rekonstrukcijos varpinė taps išskirtiniu turizmo traukos objektu Vilniaus mieste. Lankytojams atsivers nauja galimybė pažinti vertingą Lietuvos kultūros paveldą. Sutvarkytoje varpinėje įsikurs Mokslo muziejus, bus įrengta vienintelė Fuko švytuoklė Lietuvoje. Liftu bus galima pakilti į 60 m aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę ir senamiesčio panorama pasigrožėti nuo aukščiausio senamiesčio pastato, teigiama išplatintame pranešime.

„Šv. Jonų bažnyčios varpinė – unikalią istoriją turintis ir vertingas paveldo objektas, kuris ilgus metus stovėjo apleistas. Būti varpinės viduje yra nesaugu, pavojinga lipti laiptais aukštyn. Statinys nėra pritaikytas turistams ir stovi nenaudojamas. Paskutiniais metais pradėjo irti statinio konstrukcijos, todėl susirūpinta šio objekto išsaugojimu“, – teigė VU Strateginės plėtros direkcijos Infrastruktūros plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidotas Stankevičius. Jis pažymėjo, kad netvarkoma varpinė po 50 metų negrįžtamai suirs.

Neturėdamas nuosavų lėšų varpinei sutvarkyti ir turizmui pritaikyti, VU pasinaudojo galimybe pritraukti finansavimą iš ES struktūrinių fondų. „Šiuo metu jau atlikti pamatų hidroizoliacijos, grindų stiprinimo tvarkomieji statybos darbai. Vėliau bus pradėti fasado tvarkymo darbai,
mūrinių sienų, skliautų restauravimas, medinių laiptų konstrukcijų stiprinimas“, – darbus vardijo V. Stankevičius.

Po rekonstrukcijos varpinės pirmajame aukšte įsikurs Mokslo muziejaus ekspozicijos. Antrajame aukšte bus įrengta Fuko švytuoklė, demonstruojanti Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą. Atsižvelgiant į varpinės aukštingumą ir į tai, kad didelę turistų dalį sudaro vyresnio amžiaus žmonės ir neįgalieji, varpinėje bus įrengtas lengvų konstrukcijų stiklinis liftas, kelsiantis į jos viršuje esančią apžvalgos aikštelę, nuo kurios Vilniaus miesto panorama atsivers kaip ant delno. Numatyta, kad varpinės tvarkomieji darbai truks trejus metus ir leis apsaugoti varpinę nuo tolimesnio nykimo.

Svarbi Vilniaus universiteto architektūrinio ansamblio dalis – Šv. Jonų bažnyčios varpinė, statyta 1600–1610 m., pasižymi renesanso ir vėlyvojo baroko architektūra. Šis 68 m pastatas yra aukščiausias Vilniaus senamiestyje. VU architektūrinio ansamblio lankytojai dažnai išreiškia norą apžiūrėti varpinę ir užlipti į jos viršų. Todėl įgyvendinus projektą tikimasi, kad sutvarkyta ir viešajam turizmui pritaikyta varpinė patenkins svečių lūkesčius, skatins atvykstamąjį ir vietinį
turizmą, prisidės prie ekonomikos augimo.

VU architektūrinis ansamblis – išskirtinis objektas UNESCO saugomame Vilniaus senamiestyje. XVI–XIX a. statytą kompleksą sudaro 16 pastatų ir 13 įvairaus dydžio kiemų, kuriuose susipina gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo architektūros stiliai. Unikalus VU ansamblis reprezentuoja Lietuvą Europos parke Briuselyje (Belgija). Tai vienintelis universitetas, kurio pastatų maketas pristatomas kaip šalies įvaizdis.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos