„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 11 09

Vykdant susitarimą su profsąjungomis, ŠMSM pradeda mokytojų etatų dydžių peržiūrą

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ketvirtadienį pranešė, kad vykdant spalį pasirašytą kolektyvinę sutartį su profsąjungomis, pradedama mokytojų etatų dydžių peržiūra švietimo įstaigose.
BNS nuotr. Klasė
Mokykla

Kaip skelbia ministerija, šis patikslinimas reikalingas siekiant efektyviai valdyti finansus, darbo krūvius, užtikrinti adekvatų darbo užmokestį. Dabar pasitaiko atvejų, kai etatas sudaromas nesilaikant teisės aktų.

Anot ŠMSM, artimiausiu laiku bus prašoma mokyklų administracijų peržiūrėti registro duomenis, mokytojų – prisijungti prie pedagogų registro ir pasitikrinti, ar registre suvesti duomenys atitinka jų su mokykla pasirašytas darbo sutartis ir atliekamus darbus.

„Labai svarbu, kad patys mokytojai gerai suprastų, kas jiems priklauso – kokios valandos, kiek jų etate, koks darbo užmokestis už jį, ir kad duomenys būtų tiksliai pateikti oficialiame registre“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

Prieš mėnesį su keturiomis iš penkių profesinių sąjungų pasirašytoje sutartyje numatyta peržiūrėti ir tobulinti mokytojų etatų skaičiavimo metodiką, mažinti klases, didinti atlyginimus pedagogams kitąmet 21 proc. Sutartį pasirašė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“.

„Mokyklos neturėtų praktikuoti etatų „taupymo“ – mokytojams privalu skirti visas jo darbui reikalingas valandas. Matome, kad tokia problema dar egzistuoja“, – pabrėžia Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjungos vadovas Egidijus Milešinas.

Sutartyje numatyta peržiūrėti etatų skaičiavimo metodiką, didžiausią dėmesį kreipiant į pradinio ugdymo mokytojų darbo krūvį, kai jie dirba 700 ir daugiau kontaktinių valandų per metus, tačiau jiems mokykloje vis tiek nesuformuojamas visas etatas, nors ir turėtų. Kartu bus parengti ir siūlymai dėl mokytojų darbo krūvio sandaros ar kitų susijusių teisės aktų tobulinimo.

Didės atlyginimai

Kaip skelbiama, esminis sutarties pakeitimas susijęs su ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo ir profesinio mokymo mokytojų darbo užmokesčio didinimu. Nuo kitų metų sausio 1 dienos skiriama papildomų lėšų darbo užmokesčiui didinti 10 proc., o nuo rugsėjo 1 dienos – ne mažiau kaip 10 proc. Be to, bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui ir toliau bus skiriama 3 proc. ugdymo lėšų, kaip ir dabar nuo mokslo metų pradžios.

Pranešime nurodoma, kad bus skiriamos lėšos ir mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų, darbo užmokesčiui padidinti: nuo kitų metų sausio 1 dienos – 10 procentų, nuo rugsėjo – ne mažiau kaip 18,7 procento. 2024 metų pabaigoje mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų vidutinis darbo užmokestis sudarys ne mažiau kaip 150 procentų šalies vidutinio darbo užmokesčio, kaip kad numatyta politinių partijų susitarime dėl švietimo.

Anot ŠMSM, susitarimas neapsiriboja trumpalaikiu vienų metų laikotarpiu didinant mokytojų atlyginimus – jame įsipareigojama sutarti ir dėl tolesnės švietimo darbuotojų atlyginimų augimo perspektyvos dar ketveriems metams į priekį.

Sutarti ir pirmieji žingsniai dėl klasių mažinimo. Nuo ateinančių mokslo metų bus griežtinamas reguliavimas, kad savivaldybės iš ministerijos nebegautų valstybės dotacijų per didelėms klasėms.

Sutarta parengti Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos pakeitimą, pagal kurį tais atvejais, kai nuo kitų metų rugsėjo 1 dienos suformuojamos klasės, kuriose mokinių skaičius viršija nustatytą didžiausią leistiną mokinių skaičių klasėje, būtų įtvirtinta galimybė mažinti savivaldybei skirtas mokymo lėšas.

Nuo kitų mokslo metų bus įtvirtinta teisė mokyklos savininkui (daugeliu atveju – savivaldybei) didžiausią leistiną mokinių skaičių 5-12 klasėse mažinti nuo 30 iki 26 mokinių, o 1-4 klasėse – nuo 24 iki 22 mokinių, kur tai įmanoma dėl pakankamo mokyklų ir klasių jose skaičiaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs