Projektą teikęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas anksčiau siekė atleisti K.Lukošių už tarnybinius pažeidimus. Antradienį BNS jis informavo, kad K.Lukošius šalių sutarimu atleidžiamas pasiekus kompromisą.
Vyriausybės trečiadienio posėdžio darbotvarkėje buvo įregistruotas ir dar vienas siūlymas skirti K.Lukošiui tarnybinę nuobaudą – atleidimą iš tarnybos, ją ministras posėdyje sušvelnino pasiūlęs skirti K.Lukošiui griežtą papeikimą. Tam Vyriausybė pritarė.
Ministras pernai lapkritį siūlė Vyriausybei skirti K.Lukošiui papeikimą dėl nustatytų interesų derinimo pažeidimų, tačiau Ministrų kabinetas tokį prašymą atmetė.
Vėliau nustačius viešųjų pirkimų pažeidimų E.Misiūnas pasiūlė skirti K.Lukošiui griežtesnę tarnybinę nuobaudą – atleidimą. Vyriausybė praėjusią savaitę klausimą dėl K.Lukošiaus atidėjo ir paprašė teisininkų išvados. Vyriausybės teisės ekspertai pateikė atsakymą, kad siūlymas atleisti PAGD vadovą neatitinka teisės aktų.
K.Lukošių pareigose laikinai pakeisti turėtų jo pavaduotojas Mindaugas Kanapickas. E.Misiūnas sako, kad naujojo vadovo bus ieškoma iš statutinių tarnybų. PAGD vadovą skiria Vyriausybė vidaus reikalų ministro siūlymu.
K.Lukošius pareigas palieka po kelių jam nepalankių tarnybinių tyrimų, nustačiusių pažeidimus dėl viešųjų ir privačių interesų deklaravimo, taip pat vykdant viešuosius pirkimus. Anot E.Misiūno, esminis priekaištas K.Lukošiui, jog šis, „pažeisdamas penkis teisės aktus“, pasirašė 2 mln. eurų vertės sutartis dėl penkių dešimties metų senumo automobilinių kopėčių nuomos, nors, kaip nustatė Viešųjų pirkimų tarnyba, neturėjo tam teisės.
Pats K.Lukošius trečiadienį Vyriausybės posėdyje nedalyvavo.
„Tikrai buvo informuotas, kad galėtų atvykti, išsakyti savo požiūrį, bet dėl man nežinomų priežasčių direktorius neatvyko“, – sakė E.Misiūnas.
K.Lukošius sprendimą vadina E.Misiūno „politikavimo išraiška“
Trečiadienį popiet K.Lukošius žiniasklaidai išplatintame pranešime išdėstė savo poziciją į jo atleidimą. Pasak jo, kopėčių nuomos sutarties pratęsimas naudojamas tik kaip įrankis jį atleisti.
„Visomis įmanomomis priemonėmis mane buvo siekiama atstatydinti iš užimamų pareigų. Tai buvo ilgai brandinta ir kruopščiai planuota vidaus reikalų ministro politikavimo išraiška, kuria dangstomas realios situacijos nesuvokimas ir negebėjimas priimti ugniagesių gelbėtojų tarnybai reikalingų sprendimų. Apgailestaudamas turiu įspėti, kad ministro politikavimas gali turėti neigiamų pasekmių ugniagesių gelbėtojų tarnybų veiklai ir Lietuvos žmonių saugumo užtikrinimui“, – teigia K.Lukošius.
Jis taip pat priduria, kad tokia kopėčių įranga tarnybai yra gyvybiškai reikalinga, o VRM ir VPT žinojo dar gerokai prieš pratęsiant sutartį ir jam neprieštaravo.
„Tačiau šio klausimo nesprendė ir vengė atsakomybės šiuo klausimu“, – rėžė PAGD vadovas. Pasak jo, vertindama sandorį VPT nurodė, kad „atsižvelgdama į tai, kad VPGT privalo užtikrinti viešąjį saugumą, taip pat į VPT rekomendaciją, Tarnyba abejoja, kad Papildomas susitarimas galės būti nutrauktas skubiai“. K.Lukošius nurodo, kad šį klausimą nagrinėti VPT persiuntė nagrinėti Vidaus reikalų ir Finansų ministerijoms. VPT nepalaikė pozicijos dėl autokopėčių nuomą pratęsiančio dokumento skubaus nutraukimo.
„Noriu atkreipti dėmesį į 10 metų senumo autokopėčių kainą, kuri, galiu atsakingai patvirtinti, yra daug mažesnė nei naujų. Senųjų išpirkimo nenumato teisės aktai ir sutartis. Tuo tarpu naujų autokopėčių įsigijimas neįmanomas dėl nepakankamo finansavimo. Ši problema Vidaus reikalų ministerijai buvo žinoma nuo pat pirmosios mano vadovavimo dienos, tačiau esminių sprendimų nebuvo. Į VRM kreipėmės ir dėl nuomojamo nekilnojamojo turto išpirkimo, nes nuomojanti įmonė jį pardavinėjo. Toks žingsnis būtų daug racionalesnis, tačiau tam sąlygų taip pat nebuvo sudaryta“, – dėsto K.Lukošius.
K.Lukošius dar priduria, kad visą vadovavimo laikotarpį jautė nuolatinį spaudimą ir nepagrįstą jo, kaip tarnybos vadovo, veiklos politizavimą bei juodinimą. Jis save vadina neparankiu asmeniu ministrui, todėl PAGD vadovo pareigose jau daugiau nei metai buvo norima matyti kitą – sau palankesnį – asmenį.
„Atsistatydindamas raginu nepolitizuoti ugniagesių gelbėtojų tarnybos veiklos ir pagaliau imtis racionalaus darbo. Teisės aktų nustatyta tvarka skirtą tarnybinę nuobaudą svarstau skųsti“, – pranešime rašo K.Lukošius.
Ministras: nebijau galimai apsivogusių vadinti tikraisiais vardais
Vidaus reikalų ministras E.Misiūnas trečiadienį pavakare sureagavo į K.Lukošiaus pareiškimą.
„Būti neparankiam už skaidrumą kovojančiam ministrui – šį tą sako. Aš nebijau galimai apsivogusių vadinti tikraisiais vardais. Gali skųsti ir šiuos mano žodžius kartu su skirta nuobauda. Didžiausią pasitikėjimą visuomenėje turinčiai pareigūnų – ugniagesių – bendruomenei turi vadovauti aukščiausius skaidrumo principus turintis vadovas“ , – išplatintame pranešime sako E.Misiūnas.