Karantino ribojimų keitimo planą, parengtą patariamosios ekspertų tarybos, ministrų kabinetas palaimino kovo 10 dieną.
Planas (su kuriuo galite susipažinti čia) numato kaip, priklausomai nuo naujų COVID-19 atvejų skaičiaus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų bei teigiamų tyrimų dalies per paskutines 7 dienas, gali keistis karantino režimas visoje Lietuvoje arba atskirose savivaldybėse.
Jame išvardyti keturi scenarijai – A, B, C, D, kurie suskirstyti į dar smulkesnes grupes.
Konkretūs atlaisvinimai pagal sergamumą
Pristatydamas dokumentą, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad jis „neveiks automatiškai“ – esą kiekvienu atveju, priklausomai nuo situacijos, dėl ribojimų laisvinimo ar griežtinimo apsispręs Vyriausybė.
„Lentelę seksim, analizuosim, atlikę kiekvieną sprendimą vis matuosimės, vis stebėsim, kokia yra situacija“, – per Vyriausybės pasitarimą kalbėjo A.Dulkys ir pabrėžė, kad plane išvardytos priemonės „gali veikti tiek į vieną pusę, tiek į kitą“.
„Nereiškia, kad negali tekti grįžti į scenarijaus D priemones“, – pažymėjo ministras.
Šis planas, pasak jo, rodo, jog Vyriausybė, spręsdama dėl karantino ribojimų, dėmesį kreips ne į kažkokias datas, o į COVID-19 išplitimo mastą.
„Šitą planą, kad visuomenė, visi kartu matytumėm, koks yra bendras mūsų tikslas ir kad mes akcentuojamės ne į datas, bet į tam tikrų rodiklių pasiekimą, skelbsime viešai“, – teigė A.Dulkys.
Planas bus gyvas, jis bus nuolat, kiekvieną savaitę analizuojamas.
„Planas bus gyvas, jis bus nuolat, kiekvieną savaitę analizuojamas, mūsų peržiūrimas tiek VESK (Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos – 15min), tiek Vyriausybės pasitarimuose“, – pridūrė jis.
Žadėjo atsižvelgti, bet nesivadovauti aklai
Premjerė I.Šimonytė pabrėžė, jog Vyriausybės priimtas Karantino ribojimų keitimo planas nėra „griežtas kalendorius“ ar „griežtas dokumentas“.
„Konkrečius sprendimus stengsimės priimti atsižvelgdami į šitą dokumentą, bet gyvenimas tuos planus taip pat gali koreguoti, taip pat nebūtinai ta linkme, kuria mes norėtume“, – dėstė ji.
Dabar šalyje galiojantis karantino režimas tik iš dalies atitinka Vyriausybės priimtą Karantino ribojimų keitimo planą.
Antradienį Statistikos departamento skelbiamais duomenimis, naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis per 14 dienų Lietuvoje siekia 259,9, o teigiamų tyrimų dalis per paskutines 7 dienas – 6,8 proc.
Neišlipam iš C scenarijaus
Pagal Karantino ribojimų keitimo planą, šalyje turėtų būti pritaikytos C scenarijaus (kai sergamumo rodiklis per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų siekia 200–500 atvejų, o teigiamų tyrimų dalis per savaitę – 4–10 proc.) priemonės.
Kai kurios jų ir yra taikomos, pavyzdžiui, priklausomai nuo sergamumo rodiklių kiekvienoje savivaldybėje leidžiama atnaujinti kontaktinį pradinį ugdymą, žmonėms – judėti tarp savivaldybių.
Artimai kontaktuoti gali ne daugiau kaip du namų ūkiai, leidžiama sudaryti „socialinius burbulus“, draudžiama veikti sveikatinimo paslaugų centrams, teikiantiems poilsio paslaugas.
Tačiau su kai kuriomis priemonėmis pažengta toliau.
Dar neturėtų veikti didelės parduotuvės, galerijos
Kol kas neturėtų būti leista veikti parduotuvėms, kurių bendras prekybos plotas viršija 300 kv. m.
Pagal planą, parduotuves, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui, ketinta atverti tada, kai Lietuva atsidurs B scenarijuje – naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis per 14 dienų Lietuvoje sieks 50–100, o teigiamų tyrimų dalis per paskutines 7 dienas bus mažesnė kaip 4 proc.
Kiek paskubėta atverti ir galerijas, muziejus, bibliotekas bei kitas ekspozicines erdves.
Joms planuota leisti veikti tada, kai Lietuva dar bus C scenarijuje, bet naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis per 14 dienų sumažės iki 150–200, o teigiamų tyrimų dalis per paskutines 7 dienas sieks 4–10 proc.
Atšaukti prievolę viešose vietose dėvėti kaukes planuota tik tada, kai Lietuva papuls į A scenarijų – kai sergamumo rodiklis per dvi savaites 100 tūkst. gyventojų sieks mažiau kaip 25 atvejus, o teigiamų tyrimų dalis per savaitę – mažiau kaip 4 proc.
Tačiau Vyriausybė jau prieš kurį laiką atvirose vietose, kai šalia, 2 metrų atstumu, nėra kitų žmonių, leido nebedėvėti kaukių, nors Karantino ribojimų keitimo plano, pagal tai, taip ir nepataisė.
Sprendimai, pagal „gairių dvasią“
Premjerė sutiko, jog kai kurie Vyriausybės sprendimai dėl karantino režimo neatitinka patvirtinto plano, bet, pasak jos, niekas ir nesakė, kad planas „įkaltas akmeny“.
„Tam tikri sprendimai galbūt nėra visiškai tokie, kokie yra numatyti lentelėje, bet, matyt, kad tą pačioje pradžioje, kai mes jį (planą – 15min) patvirtinome, sakiau, kad tai nėra kažkas, kas įkalta akmeny. Tai yra tam tikra schema, kuri yra orientacinė“, – per spaudos konferenciją po Vyriausybės posėdžio trečiadienį komentavo I.Šimonytė.
Karantino režimo atlaisvinimai atskirų savivaldybių mastu, pasak jos, buvo priimti pagal „gairių dvasią“.
Tarkime, šiandien sprendimai yra pagal gairių dvasią, tik ne nacionaliniu mastu, o savivaldos mastu.
„Tarkime, šiandien yra priimti sprendimai dėl savivaldybių, kuriose epidemiologinė situacija yra geresnė, atvejų skaičius yra mažesnis negu 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų. Siūlomi palengvinimai, ar neformalaus ugdymo, ar pradinio ugdymo, ar bibliotekų veiklos, yra pagal gairių dvasią, tik ne nacionaliniu mastu, o savivaldos mastu“, – pateikė pavyzdį premjerė.
Gali tekti grįžti prie griežtesnių ribojimų
Karantino ribojimų keitimo planas buvo parengtas tam, kad žinotume, ko galime tikėtis „keičiantis epidemiologinei situacijai, kokios veiklos gali būti atnaujinamos“, tikino prie Vyriausybės sudarytos ekspertų tarybos narys prof. Mindaugas Stankūnas.
„Besikečiant aplinkybėms, įvertinant kitus dalykus, jis buvo peržiūrėtas. Buvo sudaryti pakoregavimai“, – pastebėjus, kad realybėje ribojimai laisvinami ne pagal planą, sakė jis.
Ekspertų tarybos narys teigė negalintis pasakyti, ar planas bus koreguojamas.
„Ar jis bus toliau peržiūrimas, negalėčiau šiuo metu atsakyti. Situacija keičiasi. Reikia žiūrėti, ar dar galim kažką daryti, o gal priešingai reikia kalbėti apie tam tikrų ribojimų sugrąžinimą, kad nebūtų pesimistinio scenarijaus“, – komentavo jis.
Lietuvoje aptikta Pietų Afrikos viruso atmaina
Lietuvoje nustačius pavojingesnes ne tik britiškąją, bet ir Pietų Afrikos koronaviruso atmainas, Vyriausybė, pasak premjerės, neatmeta galimybės griežtinti karantino režimą.
„Įvertinus tai, kad šiandien pasiekė žinia apie nustatytą Pietų Afrikos viruso atmainą, neatmesčiau, kad gali tekti svarstyti tam tikrus sugriežtinimus, bet kol kas nenoriu ta tema spekuliuoti“, – antradienį Seime žurnalistams komentavo ji.
Kaip keisis karantino režimas, Vyriausybė gali spręsti trečiadienį.