Šį sprendimą Vyriausybė pasitarime priėmė be diskusijų.
Kaip rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) dokumentuose, Lietuva jau yra priėmusi sprendimą iš farmacijos bendrovės „AstraZeneca“ įsigyti 1,86 mln. dozių vakcinų, o iš „Janssen Pharmaceutica NV“ – vakcinų kiekį, pakankamą vakcinuoti 1,24 mln. gyventojų, nebent būtų galima mažinti įsigyjamos vakcinos kiekį iki skaičiaus, pakankamo vakcinuoti 700 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Anot SAM, Lietuva turi priimti sprendimą dėl vakcinos nuo COVID-19 ligos pirkimo pagal sutartį su farmacijos kompanija „Sanofi Pasteur & GSK“.
Ministerija pažymi, kad pagal gautą sutartį su „Sanofi Pasteur & GSK“ Lietuva kaip ir kitos valstybės narės galės paaukoti dalį vakcinų mažesnes ir vidutines pajamas gaunančioms šalims arba jas perleisti kitoms Europos valstybėms.
Anot SAM, A.Verygos sudaryta darbo grupė vakcinos klausimams nusprendė, kad siekiant maksimaliai sumažinti galimą riziką, tikslinga iš kiekvienos vakcinų grupės/platformos sudaryti sutartis su 2 kandidatais.
Šios vakcinos pliusai ir minusai
Ministrų kabinetui nurodomi „Sanofi Pasteur & GSK“ vakcinos pliusai ir minusai.
Šiuo metu yra atlikti ikiklinikiniai tyrimai su pelėmis, žiurkėnais ir beždžionėmis.
Tarp privalumų minima tai, kad gamintojas – patyręs ir gerai žinomas, vakcinos formatas gerai žinomas rinkoje, tai – daug metų naudojamos baltyminės vakcinos, vakcinos sudėtyje yra SARS-CoV2 S baltymas, sukeliantis efektyvų antikūnų atsaką ir neutralizuojančių antikūnų susidarymą.
SAM taip pat nurodo, kad šiuo metu yra atlikti ikiklinikiniai tyrimai su pelėmis, žiurkėnais ir beždžionėmis, kitąmet jos planuojama pagaminti 1 mlrd dozių, o ES ir JAV registracija planuojama 2021 metų birželio mėnesį.
Prie vakcinos trūkumų SAM nurodo tai, kad kūrėjai atsilieka nuo kitų gamintojų, trūksta duomenų apie beždžionių užkrėtimo rezultatus (duomenų dar laukiama), trūksta duomenų apie efektyvumą ir saugumą, ląstelinį atsaką, jos efektyvumas gali sumažėti dėl viruso S baltymo mutacijų.
SAM pažymi, kad išankstinėje pirkimo sutartyje numatyta, kad pradinis įnašas yra negrąžinamas, nebent farmacijos bendrovė neteikia ataskaitų ar nepereina į III klinikinių tyrimų fazę. Vėlesni mokėjimai išskirstyti etapais. Sutartis galiotų metus, bet nuostatos dėl žalos atlyginimo ir atsakomybės galiotų ir vėliau.
Beje, numatyta, kad pirmasis vakcinų pristatymas galimas iki oficialios registracijos procedūros atlikimo.
Sutartyje nėra numatyta taikyti pro rata kriterijus, šalys narės pačios priimta sprendimus dėl norimo įsigyti kiekio.
„Todėl siūloma pritarti šios vakcinos įsigijimui numatant tokį vakcinos kiekį, kurio užtektų rizikos grupės asmenims“, – teigiama SAM teikime Vyriausybei.