Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2015 06 26

Vyriausybė pritarė, kad santuoką galėtų nutraukti notarai

​Vyriausybė posėdyje penktadienį pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms pataisoms, pagal kurias santuoką bendru sutuoktinių sutikimu, kai jie neturi nepilnamečių vaikų, galėtų nutraukti notaras. Šiuo metu santuokas gali nutraukti tik teismas.
Pora
Pora / „Shuterstock“ nuotr.

Panašias Civilinio kodekso pataisas 2009 metais buvo parengęs ir teisingumo ministru dirbęs liberalas Remigijus Šimašius, bet tuomet jis jų taip ir nepateikė svarstyti Vyriausybei.

Dabar socialdemokrato Juozo Bernatonio vadovaujama Teisingumo ministerija teigia, kad pataisos sumažintų teismų darbo krūvį.

„Projektais siekiama sumažinti teismų darbo krūvį ir atsisakyti kai kurių teismų vykdomų funkcijų, nesusijusių su tarp šalių kilusio teisinio ginčo sprendimu, tokiu būdu sukuriant papildomas prielaidas teismų darbo operatyvumui ir kokybei pagerinti bei sumažinant asmenų laiko sąnaudas“, – aiškina ministerija.

Panašias Civilinio kodekso pataisas 2009 metais buvo parengęs ir teisingumo ministru dirbęs liberalas Remigijus Šimašius, bet tuomet jis jų taip ir nepateikė svarstyti Vyriausybei.

Be kita ko, siūloma koreguoti tėvystės pripažinimo procedūras, kai moteris pagimdo ne sutuoktinio vaiką arba kai vaikas gimsta nepraėjus trims šimtams dienų po santuokos pasibaigimo. Dabar tokiais atvejais norint pripažinti ne esančio ar buvusio sutuoktinio tėvystę, teismas turi tvirtinti motinos, jos buvusio sutuoktinio ir vyro, pripažįstančio save gimusio vaiko tėvu, pareiškimą. Siūloma, kad tokį pareiškimą galėtų patvirtinti notaras.

„Nagrinėdamas tokį pareiškimą teismas nereikalauja tėvystės įrodymų, jis turi patikrinti, ar prašymą asmenys yra padavę laisva valia ir ar supranta teisinius tokio prašymo patvirtinimo padarinius. Taigi, teismas atlieka funkcijas, labiau artimas sandorius tvirtinančių notarų funkcijoms. Kadangi tėvystės pripažinimo instituto taikymas galimas tik nesant vaiko tėvų ir kitų suinteresuotų asmenų ginčo dėl tėvystės fakto, manytina, kad šios kategorijos bylose teismo dalyvavimas netikslingas“, – aiškina Teisingumo ministerija.

Anot jos, tėvystės pripažinimo procedūros, augant nesusituokusiems tėvams gimstančių vaikų skaičiui, taps vis aktualesnėmis.

Siūloma atsisakyti ir teismo leidimų keisti vedybų sutartį, taip pat teismo leidimų šeimos turto sandoriams bei kitose situacijoje, kuriose tarp šalių nėra ginčo, numatant šių funkcijų perdavimą notarams.

Pataisas toliau svarstys Seimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos