„Šis Vyriausybės sprendimas – istorinis įvykis, parodantis, kad gyvūnų kankinimui dėl puošmenos Lietuvoje nebėra vietos. Tai stiprus signalas, kad svarbiausių Lietuvai sprendimų priėmėjai girdi ir mato visuomenės lūkesčius bei nori žengti koja kojon su kitomis Europos Sąjungos šalimis, jau uždraudusiomis šią žiaurią industriją“, – teigia „Tuščių narvų“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.
Išvadoje – siūlymas draudimo įsigaliojimą nukelti į 2027 m. pradžią, skiriant 1 mln. eurų kompensacijų
Iš esmės pritardama įstatymo projekte iškeltam tikslui drausti kailinių žvėrelių fermas, Vyriausybė siūlo nukelti uždraudimo datą iš 2025 m. gruodžio 31 d. į 2027 m. sausio 1 d.
Kaip teigiama Vyriausybės išvadoje, verslo uždraudimo atidėjimo laikotarpis suteiktų didesnes galimybes ūkio subjektams prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos, nuosekliau pereinant prie naujam verslui reikalingų kompetencijų įgijimo ir investicijų sukaupimo.
Atsižvelgdama į tai, kad Lietuvos kailinių žvėrelių fermose šiuo metu laikoma apie 1,1 mln. gyvūnų, vienkartinėms kompensacijoms už kailinės žvėrininkystės verslo uždraudimą Vyriausybė siūlo skirti apie 1 mln. eurų.
„Kailių fermas jau uždraudė devyniolika Europos Sąjungos valstybių. Dar penkios šią veiklą apribojo. Nėra standartinio būdo, kaip apskaičiuoti kompensacijas. Dalis uždraudusių šalių, skirdamos ilgą pereinamąjį laikotarpį, ūkininkams neskyrė jokių kompensacijų. Pora iš tokių šalių – Latvija ir Estija“, – teigia G.Vaitkevičiūtė.
Seimui pritarus Vyriausybės siūlymams, iki 2022 m. įsteigti ūkio subjektai galėtų užsidaryti ir išmokas galėtų gauti jau nuo 2024 m. sausio 1 d.
Kailinių žvėrelių fermų draudimas toliau bus svarstomas Seime
Įstatymo projektas Seimui buvo pateiktas dar 2021 m. lapkritį. 78-iems Seimo nariams balsavus „už“, Seimo valdyba paprašė Vyriausybės išvados. Dabar kailinių žvėrelių fermų draudimas toliau bus svarstomas Seimo Kaimo reikalų ir Aplinkos apsaugos komitetuose, o vėliau ir Seimo salėje.