Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 11 09

Vyriausybė šį mėnesį pateiks poziciją dėl antrosios CŽV kalėjimo bylos

Lietuvos Vyriausybė šį mėnesį Europos Žmogaus Teisių Teismui pateiks savo poziciją dėl Saudo Arabijos piliečio skundo, kad 2005–2006 metais jis buvo neteisėtai kalinamas slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje.
Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose
Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Iki šiol Lietuvos Vyriausybė kategoriškai neigė, kad šalyje veikė slaptas Centrinės žvalgybos valdybos kalėjimas.

51 metų Mustafa al Hawsawis buvo sulaikytas 2003 metais Pakistane, o vėliau laikomas įvairiose JAV bazėse. Amerikiečiai teigia, kad jis galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių. Šiuo metu vyras kalinamas JAV Gvantamo bazėje.

M. al Hawsawio advokatų skunde teigiama, kad į Lietuvą jis galėjo būti atgabentas 2005 metų vasarį arba spalį, o išgabentas 2006 metų kovą.

Lietuvos prašymu Strasbūro teismas kelis kartus nukėlė terminą pozicijai pateikti.

Iš pradžių buvo numatyta, kad lietuviai atsakymus atsiųs rugpjūtį, vėliau terminas pratęstas iki spalio 31 dienos, o neseniai patenkintas prašymas terminą nukelti iki lapkričio 29 dienos.

Vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme Karolina Bubnytė-Širmenė BNS sakė, kad ilgesnio termino paprašė, nes neseniai grįžo iš motinystės atostogų ir turėjo iš naujo gauti leidimą dirbti su įslaptinta informacija.

Tai jau antroji byla Strasbūro teisme dėl spėjamo CŽV kalėjimo.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pernai gegužę konstatavo, kad Lietuvoje amerikiečiai slapta kalino kitą Saudo Arabijos pilietį Abu Zubaydah.

Teismas dėl žmogaus teisių pažeidimų įpareigojo Lietuvą jam išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją. Šiuos pinigus Vyriausybė atidėjo į depozitinę sąskaitą.

Lietuvos Vyriausybės atstovai pirmojoje byloje laikėsi pozicijos, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti ne kalėjimas, o žvalgybos paramos centras. Vyriausybė tikino, kad įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Lietuvoje dėl spėjamo CŽV kalėjimo taip pat atliekamas ikiteisminis tyrimas, jame įtarimai niekam nėra pateikti. Prokurorai yra atmetę advokatų prašymus M. al Hawsawiui suteikti nukentėjusiojo statusą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?