Ambasadorius Renatą Jušką ir Artūrą Žurauską siūloma atšaukti nuo rugsėjo 30 dienos.
Tokį sprendimą Vyriausybė priėmė nepaisydama to, kad Seimo Užsienio reikalų komitetas rekomendavo Vyriausybei ambasadorius palikti dirbti kaip dirbusius.
Antradienio vakarą premjeras Algirdas Butkevičius dar bandė įkalbėti Seimo Užsienio reikalų komitetą ambasadorių Azerbaidžane ir Vengrijoje klausimą persvarstyti. Jis teigė, kad atsirado papildomos informacijos, tačiau komitetas pakartotinai susirinkti nesutiko.
Antradienį liberalas Petras Auštrevičius teigė nematąs prasmės rinktis į neeilinį posėdį dėl ambasadorių skandalo. Tuomet jis teigė, kad sprendimas priimtas ir komitetui svarstyti nebėra ką. Tačiau trečiadienį opozicijos atstovas persigalvojo. Jis kartu su konservatoriais Audroniu Ažubaliu ir Emanueliu Zingeriu pareikalavo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Benedikto Juodkos sušaukti neeilinį posėdį dėl ambasadorių skandalo ir jame išklausyti gautą papildomą informaciją apie šią provokaciją bei ministerijos atliktą įvykio tyrimą.
Opozicijos nuomone, Vyriausybė negalėjo ignoruoti Seimo komiteto rekomendacijos ambasadorių neatleisti. Buvęs užsienio reikalų ministras A.Ažubalis teigia, kad Vyriausybė priimdama nutarimą, kuriuo bus siūloma ambasadorius atšaukti, „ne tik sulaužė bendradarbiavimo su Seimo Užsienio reikalų komitetu tradiciją, bet ir sukūrė teisės bei nacionalinio saugumo principus paneigiantį precedentą“.
Pasak A.Ažubalio, šis atvejis pirmasis, kai diplomatų likimas sprendžiamas remiantis svetimų šalių priešiškais motyvais surinkta, falsifikuota ir neteisėtai paviešinta informacija.
Spręs prezidentė
Dabar dėl ambasadorių atšaukimo turės apsispręsti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anksčiau ji nutekintą ambasadorių pokalbį yra įvertinusi dvejopai. Viena vertus, jos nuomone, įrašo paskelbimas yra provokacija, tačiau, kita vertus, diplomatai kalbasi „neprofesionaliai“.
Primename, kad skandalas kilo dėl to, kad svetainėje „YouTube“ buvo paskelbti Lietuvos ambasadorių Vengrijoje ir Azerbaidžane R.Juškos bei A.Žurausko telefoniniai pokalbiai.
Paskelbtuose garso įrašuose diplomatai dalijasi asmeninėmis nuomonėmis apie Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktą, vidaus situaciją Turkmėnijoje ir juokauja apie valstybės vadovus.