2021 10 27 /15:23

Vyriausybė pritarė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pataisoms

Vyriausybė trečiadienį pritarė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pataisoms, kurioms siekiama efektyviau kovoti su šia problema.
Smurtą kenčianti moteris
Smurtą kenčianti moteris / 123RF.com nuotr.

Kaip spaudos konferencijoje po posėdžio žurnalistams sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, pataisomis „ne tik įtvirtinamas smurto artimoje aplinkoje orderis, kurio pagalba bus atskiriamas smurtautojas nuo aukos ir aukai nedelsiant pradedama teikti pagalba, tačiau lygiai taip pat jo pagrindu sieksime gerinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą“.

Ministrės teigimu, pataisos leis efektyviau bendradarbiauti valstybinėms ir savivaldybių įstaigoms, užtikrinant geresnes paslaugas smurtą patyrusiems asmenims.

„Man atrodo labai svarbu tai, kad akredituosime specializuotus kompleksinės pagalbos centrus tam, kad jų veikla, jų teikiamos paslaugos būtų nepertraukiamos ir kokybiškos“, – kalbėjo ji.

M.Navickienės teigimu, nors apsaugos nuo smurto šeimoje įstatymas galioja jau dešimtmetį, tai išlieka opi problema ir kasmet registruojama dešimtys tūkstančių jų atvejų, dalis smurto aukų vengia kreiptis pagalbos.

„Tikime, kad šis įstatymo projektas padės mažinti smurto artimoje aplinkoje mastą, taip pat ir visuomenės toleranciją smurtiniam elgesiui“, – posėdyje sakė ministrė.

Pataisomis siūloma nustatyti, kad smurtaujančiam asmeniui policijos pareigūnas per 12 val. nuo pranešimo apie smurtą artimoje aplinkoje gali skirti orderį – įpareigojimą laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jei gyvena kartu su auka, arba nesilankyti pas auką, jei gyvena atskirai, nebendrauti, nepalaikyti ryšių ir pan.

Numatyta, kad orderis negalėtų būti skiriamas ilgiau nei 72 valandoms. Jei jį reikėtų pratęsti, policijos pareigūnas per 48 val. dėl to privalėtų kreiptis į apylinkės teismą.

Orderis nustotų galioti, kai pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje ir skiriama kokia nors kardomoji priemonė.

Naujoje Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcijoje numatyta, kad šis orderis yra prevencinė apsaugos priemonė, skirta smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiam asmeniui apsaugoti.

Tuo pačiu siūloma Administracinių nusižengimų kodeksą papildyti norma, kad apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio nesilaikymas užtrauktų baudą nuo 80 iki 320 eurų. Pakartotinis nusižengimas būtų baudžiamas nuo 300 iki 780 eurų.

Taip pat už tai galėtų būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.

Anot projektą rengusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, šiuo metu smurtą artimoje aplinkoje patiriančio asmens apsaugos mechanizmas nėra veiksmingas, nes policija negali operatyviai atskirti pavojų keliančio asmens nuo jo aukos.

Įstatymas įsigaliotų nuo 2023 metų. Jam įgyvendinti reikės papildomų 11,3 mln. eurų: 5,3 mln. eurų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, policijai – 5,6 mln. eurų, teismams – 363 tūkst. eurų.

SADM duomenimis, pernai iš registruotų nusikaltimų nuo smurto artimoje aplinkoje užregistruoti 29 nužudymai, 30 sunkių sužalojimų, 213 sveikatos sutrikdymų, 6568 fiziniai skausmo sukėlimai, 327 grasinimai nužudyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų