Koncepcija pristatyta pasitarime, o ministerijai pavesta atsižvelgiant į šią koncepciją parengti Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programos projektą. Jis Vyriausybei turėtų būti pateiktas iki spalio 20 dienos.
Kaip anksčiau skelbė ministerija, koncepcija apima laikotarpį iki 2030 metų.
„Pagrindiniai orientyrai turėtų tapti, kad atsiras geresnė sąveika tarp mūsų tarnybų, geresni gebėjimai veikti krizių, ekstremalių situacijų ir karo sąlygomis, bus investuojama į gyventojų perspėjimo sistemų modernizavimą, evakavimo procesus ir taip pat, žinoma, būtina rūpintis civilinės saugos švietimu, kad visuomenė būtų informuota ir pasirengusi“, – pasitarime sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Joje kaip civilinės saugos pamatas numatytos šešios kryptys: gyventojų perspėjimas, evakuacijos pajėgumų vystymas, savivaldybių civilinės saugos gerinimas, parengties pareigūnų darbas, gyventojų švietimas bei pasirengimas nelaimėms Astravo atominėje elektrinėje.
Joms stiprinti prireiks apie 283 mln. eurų.
Kaip pristatydamas koncepciją kalbėjo viceministras Vitalijus Dmitrijevas, ji parengta tiek įvertinus Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje, tiek į COVID-19 pandemijos, tiek karo Ukrainoje atskleistas galimas grėsmes.
Kaip nurodo Nacionalinio krizių valdymo centras (NKVC), koncepcijoje perteikiama esama civilinės saugos būklės analizė rodo, kad valstybės ir savivaldybių institucijų pasirengimas veiksmingai reaguoti į ekstremalias situacijas yra nepakankamas, tik maža dalis gyventojų žinotų, kaip reikėtų tinkamai elgtis stichinių ar žmogaus sukeltų nelaimių metu. Gyventojų perspėjimo sistema yra neveiksminga, užtikrinta nepakankama gyventojų apsauga.
Koncepcijos gairėmis siekiama sukurti veiksmingą sistemą, stiprinti krizių valdymo ir civilinės saugos sistemos subjektų sąveiką, visuomenės bei institucijų pasirengimą ekstremaliųjų situacijų, krizių ir karo atvejams, plėsti ir tobulinti gyventojų perspėjimo sistemą, didinti priedangų skaičių ir kita.
VRM duomenimis, 60 savivaldybių yra pasitvirtinusios priedangų sąrašus, kuriuose jau parinktos 2528 vietos, kur gali būti priedanga. Paženklintos 1976 priedangos (78 proc.), kuriose telpa per 810 tūkst. arba 29 proc. gyventojų, kai vienam gyventojui tenka 1,5 kvadratinio metro.
Planuojama, kad įgyvendinus koncepciją, ginkluoto konflikto, ekstremalių situacijų metu mažiausiai 50 proc. gyventojų būtų apsaugoti priedangose.