Kaip rodo EK pateikiami duomenys, viena iš trijų moterų (33 proc.) ES yra patyrusi psichologinį ar fizinį smurtą. Daugiau kaip pusė moterų (55 proc.) patyrė seksualinį priekabiavimą.
„Gėdinga statistika. Mes turime numatyti baudžiamąją atsakomybę už nusikaltimus lyties pagrindu. Ir, aš manau, mes turime gerą planą“, – Briuselyje žurnalistams sakė EK vicepirmininkė, atsakinga už vertybes ir skaidrumą, Vera Jourova.
Moterys ES uždirba vidutiniškai 16 proc. mažiau nei vyrai. Be to, jos susiduria su kliūtimis patekti į darbo rinką ir išlikti joje.
Mažiau uždirbusios moterys, išėjusios į pensiją, gauna mažesnes pensijas. Jau nekalbant apie tas, kurios vietoj darbo pasirinko rūpintis šeima.
„Jos negauna pensijų, nes per gyvenimą neuždirbo pakankamai pinigų. Kodėl? Nes atostogavo Seišeliuose? Ne, dėl to, kad jos rūpinosi vaikais“, – komentavo V.Jourova.
Jos negauna pensijų, nes per gyvenimą neuždirbo pakankamai pinigų. Kodėl? Nes atostogavo Seišeliuose? Ne, dėl to, kad jos rūpinosi vaikais.
Moterys tebėra nepakankamai atstovaujamos vadovaujamosiose pozicijose, taip pat – ir didžiausiose ES įmonėse, kur tik 8 proc. moterų užima generalinių direktorių pareigas.
Pasak V.Jourovos, apie 22 procentai moterų dirba Bendrijos įmonių valdybose.
Be to, dar nedaug moterų užima politines pareigas. EK vicepirmininkės teigimu, šiek tiek progreso šioje srityje yra, bet nepakankamai.
Esą pavyzdys yra Komisija, kur moterų ir vyrų – beveik po lygiai (EK dirba 15 vyrų ir 12 moterų).
„Ursula von der Leyen – pirmoji EK pirmininkė moteris. Ir mano pirmoji moteris vadovė. Man 55 metai. Galite įsivaizduoti – ji mano pirmoji moteris viršininkė? Neimu domėn savo patirties, kai buvau 19 metų ir pardavinėjau ledus“, – sakė eurokomisarė iš Čekijos V.Jourova.
Man 55 metai. Galite įsivaizduoti – ji mano pirmoji moteris viršininkė?
Jos teigimu, šiuo metu vadovaujančias pareigas EK užima 42 procentai moterų.
„Ir mes norėtumėme pasiekti 50 procentų 2024 metais“, – teigė Komisijos vicepirmininkė.
Prireiks šimto metų?
Nepaisant to, kas buvo padaryta buvusios EK, eurokomisarės lygybės klausimais Helenos Dalli teigimu, esame toli nuo to, kad galėtumėme kalbėti apie lyčių lygybę.
Anot jos, 2019 metų Lyčių lygybės indeksas rodo, kad ES lyčių lygybė padidėjo vos 1 balu.
„Atotrūkis tarp lyčių dėl darbo, užmokesčio, rūpybos, užimamų postų, pensijų išlieka. Seksizmas ir smurtas dėl lyties vis dar yra realybė, kuri veikia kai kurias moteris žemyne. Vertinant dabartinį progresą, prireiks dar šimto metų baigti lyčių nelygybę“, – pabrėžė H.Dalli.
Smurtas ir stereotipai išlieka
„Nors ES yra pasaulinė lyderė lyčių lygybės srityje ir padarė didelį progresą pastaraisiais dešimtmečiais, smurtas ar stereotipai lyties pagrindu išlieka“, – sakoma EK pranešime.
Nors ES yra pasaulinė lyderė lyčių lygybės srityje ir padarė didelį progresą pastaraisiais dešimtmečiais, smurtas ar stereotipai lyties pagrindu išlieka.
Pristatant moterų ir vyrų lygybės Europoje strategiją, nurodoma, kad nė viena ES valstybė iki šiol nepasiekė lyčių lygybės.
Progresas – lėtas, atotrūkis tarp lyčių išlieka įvairiose srityse: nuo užimtumo, darbo apmokėjimo iki socialinės apsaugos ir pensijų.
Siekiant panaikinti šį atotrūkį, strategijoje raginama imtis konkrečių veiksmų 2020–2025 metų laikotarpiu.
Tam, kad moterys Europoje nepatirtų smurto ir nesusidurtų su žalingais stereotipais, dokumente raginama imtis teisinių veiksmų kriminalizuojant smurtą prieš moteris.
„Komisija ketina ypač išplėsti nusikalstamumo sritis, kur visoje Europoje įmanoma suderinti konkrečias smurto prieš moteris formas, įskaitant seksualinį priekabiavimą, prievartą prieš moteris ir moterų lytinių organų žalojimą“, – nurodo EK.
Taip pat akcentuojama apie pagalbą moterims ieškant darbo sektoriuose, kuriuose trūksta įgūdžių, ypač technologijų ir dirbtinio intelekto, kas turėtų teigiamą postūmį Europos ekonomikai.
Spręsdama atlyginimų skirtumų klausimą, EK pradeda viešas konsultacijas dėl darbo užmokesčio skaidrumo ir iki metų pabaigos pateiks įpareigojančias priemones.
Siekiant, kad daugiau moterų užimtų vadovaujančias pareigas verslo bendrovėse, be kitų pasiūlymų, EK ragins priimti 2012 metų iniciatyvą dėl lyčių balanso įmonių valdybose.
Komisija taip pat nurodo skatinsianti moterų dalyvavimą politikoje, taip pat ir 2024 metų Europos Parlamento rinkimuose.
„Rodydama pavyzdį, Komisija iki 2024 metų pabaigos sieks pasiekti 50 procentų lyčių balansą visose jos valdymo lygiuose“, – nurodoma EK pranešime.
Kertinis principas, bet dar ne realybė
EK pirmininkė U.von der Leyen akcentuoja, kad lyčių lygybė yra kertinis ES principas, bet dar ne realybė.
„Versle, politikoje, visuomenėje visą savo potencialą galime pasiekti tik, jeigu naudojamės visu savo talentu ir įvairove. Naudotis tik puse savo gyventojų, puse idėjų ar puse energijos, nėra gerai. Su Lyčių lygybės strategija mes siekiame didesnio ir greitesnio progreso skatinant lygybę tarp vyrų ir moterų“, – EK pranešime cituojama U.von del Leyen.
Versle, politikoje, visuomenėje visą savo potencialą galime pasiekti tik jeigu naudojamės visu savo talentu ir įvairove.
Straipsnio autorė lankosi Briuselyje vykstančiame seminare žurnalistams „Ilgas kelias lyčių lygybės link: ką dar reikia padaryti?“ Kelionės išlaidos bus padengtos Europos Parlamento. Straipsnio turiniui tai įtakos neturi.