„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 07 26 /13:31

Vyskupas apie vizitą į Maskvą dėl Lietuvos stačiatikių bažnyčios ateities: tokie dalykai telefonu nesprendžiami

Lietuvos stačiatikių bažnyčiai paprašius suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą, Maskvoje neseniai besilankęs ir su karą Ukrainoje palaikančiu patriarchu Kirilu susitikęs Trakų vyskupas Amvrosijus sako, kad mūsų šalies stačiatikių vadovybės norai dėl didesnio nepriklausomumo sutikti pozityviai. Jis taip pat teigė, kad toks vizitas į Rusiją buvo reikalingas, nes tokie dalykai telefonu, sms žinutėmis nesprendžiami.

Antradienį Trakų vyskupas Amvrosijus surengė spaudos konferenciją dėl prašymo suteikti Vilniaus ir Lietuvos vyskupijai savavaldės bažnyčios statusą.

Skelbta, kad antras svarbiausias Lietuvos stačiatikių bendruomenės asmuo neseniai lankėsi Maskvoje, kur susitiko ir su patriarchu Kirilu, reiškiančiu palaikymą Rusijos karui Ukrainoje.

Filosofas Vytautas Ališauskas naujienų portalui LRT komentuodamas šį vizitą sakė, kad būtų naivu įsivaizduoti, kad Maskvos patriarchato dalis, esanti Lietuvoje, turėtų teisę, pajėgtų nuo jo atsiriboti.

Jo teigimu, Maskva Lietuvai suteiks nebent formalią, administracinę laisvę.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Pamaldos cerkvėje
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Pamaldos cerkvėje

Pasak Amvrosijaus, Lietuvos stačiatikių bažnyčia siekia didesnės nepriklausomybės.

Jis pasakojo, kad Maskvoje susitiko su patriarchu Kirilu, nes tokie klausimai nesprendžiami telefonu, sms žinute.

Maskvos patriarchui, kaip teigė Amvrosijus, jis pasakęs, kad Lietuvos stačiatikių bažnyčia neapsigalvos.

„Mes pabrėžėme šitame susitikime, kad mes nepasuksime nuo šito kelio, kad mes norime eiti juo toliau. Buvo paaiškinta, kodėl tai reikalinga, paaiškintos visos aplinkybės.

Kaip žinoma, toks svarbus klausimas, kaip didesnės bažnytinės nepriklausomybės klausimas, negali būti sprendžiamas telefonu arba sms. Tai tikrai reikia atvažiuoti, paaiškinti, atsakyti į klausimus“, – antradienį žurnalistams sakė Amvrosijus.

Savarankiškos bažnyčios statusas, anot jo, leis Lietuvos stačiatikių bažnyčiai būti dar savarankiškesnei.

„Šiaip mes ir taip šiuo metu faktiškai esame savarankiški, nes visi bažnytiniai sprendimai yra priimami mūsų metropolito ir mūsų kunigų. Dabar jokių finansinių ryšių, kaip jau anksčiau sakėme, su Maskva ir Maskvos patriarchatu mes neturime. Ir norime dabar, kad ta mūsų faktinė padėtis būtų užfiksuota“, – kalbėjo Trakų vyskupas.

Kai bus suteikta didesnė bažnytinė nepriklausomybė, kaip aiškino jis, bus sukurtas atskiras Lietuvos stačiatikių bažnyčios Sinodas, rinksiantis mūsų šalies stačiatikių bažnyčios vadovą, ir Maskvos patriarchas, pavyzdžiui, neturės jokių teisių pašalinti jį.

Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./ Šventosios Dvasios vienuolyne Trakų vyskupo Amvrosijaus spaudos konferencija
Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./ Šventosios Dvasios vienuolyne Trakų vyskupo Amvrosijaus spaudos konferencija

Tai esą leis Lietuvos stačiatikių bažnyčios vyskupams žymiai drąsiau išreikšti savo poziciją ir dėl karo Ukrainoje, ir kitais politiniais klausimais.

Dabar, kaip pripažino Amvrosijus, Rusijos stačiatikių bažnyčios įtaka yra didesnė.

„Taip pat galima sakyti, kad mūsų Bažnyčia taps demokratiškesnė, nes sprendimuose, kurie bus priimami mūsų Bažnyčios viduje, dalyvaus visi kunigai, bus Sinodas – toks bendras susirinkimas kunigų, kurie kartu su metropolitu ir su vyskupais, kurie bus, su kunigais, diakonais ir net su parapijiečiais darys tam tikrus sprendimus. Manau, kad tai tikrai bus geriau mūsų Bažnyčios labui ir mūsų valstybės labui“, – sakė stačiatikių dvasininkas.

Tačiau Maskvos patriarchatas siūlys kandidatus į Lietuvos stačiatikių bažnyčios vadovus.

Be to, liks kanoninis ryšys – Lietuvos stačiatikiai toliau melsis už Maskvos patriarchą, savo kanoninį vadovą, kaip katalikai meldžiasi už popiežių.

„Yra, aišku, tam tikrų pseudo ekspertų nuomonės, kad išvis niekas nesikeičia, kad tai yra tam tikras fasadinis momentas. Bet tikrai tai yra netiesa“, – pabrėžė vyskupas Amvrosijus.

Maskvoje – pozityvus atsakymas

Amvrosijaus teigimu, atsakymas dėl Lietuvos stačiatikių bažnyčios savarankiškumo Maskvoje buvo pozityvus.

Esą suprantama, kad toks statusas reikalingas.

„Buvo užduoti klausimai, ar mes nepasuksime kitu keliu, ar mes esame pasiruošę turėti tokį statusą. Mes tikimės, kad artimiausias Sinodas, kuris vyks kito mėnesio pradžioje, jau galės priimti tam tikrą sprendimą“, – teigė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Patriarchas Kirilas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Patriarchas Kirilas

Galutinis sprendimas dėl savarankiškos Bažnyčios statuso suteikimo, anot Trakų vyskupo, tvirtinamas visos Rusijos stačiatikių bažnyčios Sinodo.

Esą savivalda gali būti įgauta dar šiemet.

Amvrosijus teigė, kad patriarchui Kirilui taip pat pasakė, jog Lietuvoje tam tikri jo žodžiai apie karą Ukrainoje kelia susirūpinimą.

„Pasakiau patriarchui tai, kad jo tam tikri pasisakymai kelia tam tikrą susijaudinimą mūsų visuomenėje. Bet patriarchas atsakė iš savo pusės, kad jo žodžiuose, kai jis kažką sako, jis niekur atvirai nepalaikė karo. Čia buvo jo atsakymas“, – pasakojo Amvrosijus.

Trakų vyskupas sakė kad jo asmeninė pozicija dėl karo Ukrainoje sutampa su tuo, kas išdėstyta Inokentijaus pareiškimuose, paskelbtuose kovo 17 dieną ir balandžio 18 dieną.

Pasak jo, tą pačią karo pasmerkimo poziciją labai atvirai ir aiškiai išreiškė ir stačiatikių bendruomenės parapijiečiai bei kunigai, perdavę parašus prezidentui Gitanui Nausėdai.

Amvrosijus nurodė smerkiantis Rusijos veiksmus ir karą.

Dalis nori į Konstantinopolio patriarchatą

Gegužės pabaigoje Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos stačiatikių bažnyčiai savarankiškos Bažnyčios statusą, artimą autonomijai.

Šiuo metu Latvijos, Estijos ir Moldovos stačiatikių bažnyčios, taip pat Rusijos stačiatikių bažnyčia už Rusijos ribų, yra savarankiškos.

Jos yra nepriklausomos organizuodamos savo bažnytinį gyvenimą ir priimdamos sprendimus, išlaikant kanoninį ryšį su Maskvos patriarchatu.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Stačiatikių bažnyčios Lietuvoje vadovas arkivyskupas Inokentijus
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Stačiatikių bažnyčios Lietuvoje vadovas arkivyskupas Inokentijus

Iki šiol Lietuvos stačiatikių bažnyčia turėjo kanoninį vyskupijos statusą.

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus anksčiau iš pareigų atleido kelis Rusijos invaziją į Ukrainą ir Rusijos stačiatikių bažnyčios paramą šiems veiksmams kritikavusius stačiatikių kunigus.

Jie aiškino, kad buvo atleisti dėl pozicijos karo Ukrainoje atžvilgiu.

Lietuvos stačiatikių vadovai tai neigė sakydami, kad pati Lietuvos stačiatikių bažnyčia pasmerkė Rusijos veiksmus, o kunigai skaldo bendruomenę, sulaužė priesaiką ir pažeidė kitus kanonus.

Iš pareigų atleisti kunigai inicijavo atsiskyrimą nuo Maskvos patriarchato ir nusprendė kreiptis į Konstantinopolio patriarchą, kad galėtų tapti šios metropolijos dalimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų