Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį pareiškė neatsisakantis idėjos Seime nagrinėti galbūt neskaidrius politikų ryšius su interesų grupėmis ir tvirtino, jog tą nagrinėsiančiai komisijai galėtų vadovauti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V.Bakas.
Parlamentaras patvirtino, kad nutarimas pradėti tyrimą jau rengiamas.
„Koalicinei tarybai ketvirtadienį bus pristatytas nutarimo projektas. Mes tikimės, kad jį parems ir socialdemokratai, tuomet turbūt bus galima daugiau pasakyti“, – 15min antradienį sakė V.Bakas.
Anot jo, tyrimas bus vykdomas trimis kryptimis.
Manau, kad per pusmetį galima susitvarkyti, – sakė V.Bakas.
„Pirma kryptis – „Rosatom“, čia kaip tyrimo dėl Mindaugo Basčio pratęsimas. Kas buvo su juo, mes žinome, o kas buvo už jo, manau, reikia išsiaiškinti, ir yra labai svarbu, nes ta įtaka „Rosatom“ ir siekis daryti įtaką politikams niekur nedingo. Antra kryptis – neskaidri verslo įtaka politiniams sprendimams, ir trečia – strateginių įmonių valdymas“, – dėstė V.Bakas.
Klausiamas, kokį laikotarpį apims tyrimas, parlamentaras tikino, kad kiekviena kryptis turės skirtingą tarpsnį.
Kokio verslo įmonių įtaką politikams tirtų tokia komisija, V.Bakas sakė dar negalįs pasakyti, nes dėl to esą turi spręsti Seimas.
„Bet aš manau, visi jaučia, apie ką kalbama“, – užsiminė jis. Pastaruoju metu viešumoje daug kalbama apie koncerno „MG Baltic“ ir koncerno „Icor“ įtaką politikams.
V.Bakas sako, kad tyrimas nebus masinis. „Manau, kad per pusmetį galima susitvarkyti“, – sakė politikas.
V.Bakas ir premjeras tikina, kad parlamentinis tyrimas nedubliuos teisėsaugos darbo.
„Mes neturime jokio net tikslo, jokių abejonių teisėsauga. Atvirkščiai, mūsų palaikymas teisėsaugai, ypač politinės korupcijos bylose, yra besąlygiškas. (...) Mes kalbame apie šiek tiek kitus dalykus, apie procesus, kuriems daryta įtaka mūsų visų žmonių politiniame gyvenime“, – pirmadienį teigė S.Skvernelis.
„Komisijos tikslas nėra nei persekioti ką nors, nei bausti ar vykdyti kokias nors teisėsaugos funkcijas apskritai. Tiesiog reikia atskleisti visuomenei, kas vyko mūsų politiniame gyvenime keletą dešimtmečių“, – pridūrė jis.
Lietuvos socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas pirmadienį pareiškė abejonių dėl tokio tyrimo.
„Paprastai parlamentiniai tyrimai veikia labai konkrečiais klausimais ir apibrėžtą laiko tarpą. Siekiant išvengti persekiojimo ir raganų medžioklės, remiantis nepatikrinta operatyvine informacija, kurią dažnai atneša iš parlamentinio tyrimo komisijos ar komitetų, dėl šios priežasties ponas Skvernelis turėtų labai aiškiai įvardyti, kokios partijos, kokius ryšius, su kokiomis struktūromis norėtų parlamentiniame tyrime tirti. Kitu atveju šis neapibrėžtumas lemtų puolimą prieš visas partijas, mėginant išsiaiškinti kažką, o dar tiksliau sakant, surasti ką nors, kas toliau leistų kompromituoti politinę sistemą ir partijas“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo socialdemokratų lyderis.
Prezidentė pirmadienį perspėjo, kad Seimo komisijų darbas neturi dubliuoti ar trukdyti teisėsaugos vykdomiems tyrimams.
Paprašytas atsakyti į prezidentės Dalios Grybauskaitės kritiką dėl šios iniciatyvos premjeras S.Skvernelis atsakė: „Gal kas nors ko nors bijo? Ne, neatsitraukiame.“
Ministras pirmininkas apie galimybę Seimui nagrinėti politikų ir verslo ryšius pranešė praėjusią savaitę, kai teisėsauga „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje pateikė įtarimus opozicijoje dirbančiam Liberalų sąjūdžiui ir frakcijos parlamente neturinčiai Darbo partijai.
Seimo statutas numato, kad laikinosios tyrimo komisijos sudarymą gali inicijuoti ketvirtadalis visų Seimo narių.