2019 02 07

Vytautas Sinkevičius: formuoti pilną Vyriausybę – premjero pareiga, o prezidentė nėra notaras

Premjeras negali pasirinkti teikti ar neteikti ministro kandidatūros prezidentui, nes tai yra jo konstitucinė pareiga. O prezidentė nėra notaras, tik patvirtinantis jai premjero atneštas kandidatūras – skirdama ministrus ji prisiima moralinę atsakomybę už juos. Tai 15min ketvirtadienį teigė vienas Konstitucijos kūrėjų, profesorius Vytautas Sinkevičius.
Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė ir Vytautas Sinkevičius
Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė ir Vytautas Sinkevičius / 15min nuotr.

Trečiadienį prezidentei Daliai Grybauskaitei atmetus „socialdarbietės“ Irmos Gudžiūnaitės kandidatūrą į aplinkos ministres, premjeras Saulius Skvernelis padarė išvadą, kad su šia prezidente suderinti naujo ministro kandidatūros bus neįmanoma.

„Mes turime vienu ministru mažiau, bet pavaduojantis yra kitas ministras ir aš manau, kad laikotarpyje iki birželio mėnesio to turėtų pakakti“, – trečiadienį pritardamas premjerui sakė valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius 15min ketvirtadienį sakė, kad taip elgdamasis premjeras vengia atlikti jam Konstitucijoje tiesiogiai nurodytą pareigą.

„Pagal Konstituciją, Vyriausybę sudaro ministras pirmininkas ir visi ministrai. Premjeras turi vienintelis teisę teikti ministrų kandidatūras ir jis turi veikti taip, kad visa Vyriausybė būtų sudaryta, visa pilnos sudėties Vyriausybė. Jis negali atsisakyti vykdyti šios pareigos“, – teigė profesorius.

Anot jo, šiuo atveju derėtų prisiminti atsakingo valdymo principą, o tai reiškia, kad asmuo privalo gerbti Konstituciją, ją vykdyti, jis negali atsisakyti vykdyti Konstitucijoje nustatytų įpareigojimų.

Prezidentas nėra notaras, kuris turi tik patvirtinti kandidatūrą, kurią pateikė premjeras.

V.Sinkevičiaus teigimu, iš atsakingo valdymo principo kyla prievolė parinkti pakankamos kompetencijos kandidatūrą, kuri išmano tos srities problemas, turi idėjų, kaip jas spręsti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė susitiko su kandidate į aplinkos ministrus Irma Gudžiūnaite
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė susitiko su kandidate į aplinkos ministrus Irma Gudžiūnaite

D.Grybauskaitė I.Gudžiūnaitės neskyrė argumentuodama, jog ši neturi reikiamos dalykinės patirties ir nepademonstravo vadovavimui aplinkos apsaugos sektoriui reikiamų žinių ir kompetencijos.

„Prezidentas nėra notaras, kuris turi tik patvirtinti kandidatūrą, kurią pateikė premjeras. Prezidentė, paskirdama ministrą, prisiima atsakomybę, moralinę atsakomybę už jo veiklą“, – pabrėžė konstitucinės teisės žinovas.

Tuo metu premjeras S.Skvernelis „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė, kad ministrai tiesiogiai pavaldūs ministrui pirmininkui, tad tiek jis, tiek Vyriausybė geriausiai žino, kokių kompetencijų žmogaus šiandien reikia į vieną ar kitą ministeriją.

„Kita vertus, kas gali spręsti apie kompetenciją ir specialias žinias, tai turbūt pirmiausia tiesioginis vadovas“, – sakė S.Skvernelis.

Profesorius V.Sinkevičius pabrėžė, kad prezidentė turi teisę nepaskirti pateiktos kandidatūros, jeigu mano, kad ta kandidatūra nėra tinkama, neturi pakankamos kompetencijos, valdymo įgūdžių ir kitų dalykų.

„Tokiais atvejais turi dominuoti ne politinės ambicijos, ne įsižeidimai, o jausmas, kad privalau vykdyti, privalau paklusti Konstitucijai, privalau teikti naują ministro kandidatūrą. Jeigu premjeras atsisakys, neteiks, kaip sako, naujos kandidatūros, jis nepaisys Konstitucijos, nevykdys savo konstitucinės pareigos“, – pabrėžė teisininkas.

Tačiau jei premjeras atsisako vykdyti konstitucinę pareigą, kas tada?

Anot V.Sinkevičiaus, kol premjeras turi Seimo pasitikėjimą, tol Vyriausybė funkcionuoja.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos aplinkos ministerija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos aplinkos ministerija

„Yra tik politinė, moralinė atsakomybė. Premjeras negali užmiršti, kad jis prisiekė gerbti ir vykdyti Konstituciją, jis negali nesilaikyti tos savo priesaikos. Šiuo atveju jis atsisako vykdyti priesaiką, kurią davė kaip ministras pirmininkas. Bet jokios atsakomybės, išskyrus Seimo nepasitikėjimą, nėra“, – teigė pašnekovas.

Jo teigimu, valdančioji dauguma, rinkdama premjero kandidatūrą, negali parinkti tokios, kuri aiškiai netinka – taip pat, kaip premjeras negali prezidentui teikti netinkamos, abejotinos kandidatūros.

„Tad šiuo atveju didžiausia atsakomybė tenka būtent ministrui pirmininkui, kuris teikia prezidentui kandidatūrą nepakankamos kompetencijos. Taip sukuriami dirbtiniai konfliktai, kurie visiškai nereikalingi valstybei. Emocijos ar politinės ambicijos šiuo atveju turėtų būti padėtos į šalį“, – tvirtino V.Sinkevičius.

Jo teigimu, turi būti vadovaujamasi ne politiniais išskaičiavimais, o valstybės, visuomenės interesu, o jis yra toks, kad reikia pilnos sudėties Vyriausybės, o ministerijai turi vadovauti ministras, ne laikinai einantis ar pavaduojantis ministras, nes tik tada galime siekti pažangos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis