Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 08 05

Vytenio Povilo Andriukaičio kalbos apie zoną be barų aplink Sveikatos apsaugos ministeriją verslininkus piktina, kolegos politikai jas vadina populizmu

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio išsakytos mintys, kad šalia Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) reikėtų uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais, verslininkus piktina, o kolegas politikus stebina. Teisinio pagrindo kavinėms atimti licenciją vien todėl, kad jos įsikūrusios ministrui neįtikusioje vietoje, nėra.
„Soul Box“
„Soul Box“ yra viena iš kavinių, kurios įsikūrusios arčiausiai Sveikatos apsaugos ministerijos. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Ministras V.Andriukaitis BNS yra pareiškęs, kad būtų svarbu aplink ministeriją „nustatyti teritoriją, kuri būtų laisva nuo galimybės prekiauti tabako gaminiais ir alkoholio gėrimais“. Tiesa, kokiu atstumu alkoholio neturėtų likti, V.Andriukaitis kol kas nepatikslino.

Vilniaus ir Islandijos gatvės, kurių sankryžoje įsikūrusi SAM, yra vienos iš tų sostinės vietų, kur naktinis gyvenimas itin intensyvus. 

Vytenis Povilas Andriukaitis
Vytenis Povilas Andriukaitis

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos vadovas Raimondas Pranka neslėpė nuostabos ir pasipiktinimo tokiomis ministro kalbomis. Juolab kad teisinio pagrindo apriboti ar panaikinti prekybos alkoholiu licencijas kavinėms ir barams vien už tai, kad jos įsikūrusios šalia ministerijos, nėra.

„Nesuprantu tokių ministro pareiškimų, tai pjaunasi su bet kokia logika. Aš suprantu, kad atstumas nuo mokyklų, švietimo įstaigų turėtų būti. Bet sau daryti išskirtines sąlygas, aplink savo vadovaujamą Sveikatos apsaugos ministeriją, tai tikrai nesuprantama“, – kalbėjo R.Pranka.

Asociacijos vadovas sakė nesuprantąs, kaip galima pirma išnuomoti patalpas verslininkams, leisti jiems investuoti į įrangą, gauti licencijas, o tada sugalvoti visiškai be pagrindo jų veiklą nutraukti. „Gal tegu pati ministerija išsikrausto į miesto pakraštį, bus daug geriau“, – piktinosi R.Pranka.

Atstumas nuo mokyklų, švietimo įstaigų turėtų būti. Bet sau daryti išskirtines sąlygas, aplink savo vadovaujamą Sveikatos apsaugos ministeriją, tai tikrai nesuprantama, – kalbėjo R.Pranka.

Teisinio pagrindo, kaip galima būtų uždaryti sėkmingai ir tvarkingai veikiančias įstaigas vien ministrui pareiškus norą, R.Pranka tvirtina nematąs. Esą verslininkai galėtų kreiptis į teismus ir išsireikalauti kompensacijas dėl patirtos žalos. „Pagal visas licencijos išdavimo taisykles licenciją galima atimti tik pažeidus viešąją tvarką. Manau, tikrai nepavyktų jos atimti“, – svarstė Lietuvos barų ir kavinių asociacijos vadovas.

R.Pranka tvirtino nemanantis, kad po V.Andriukaičio kalbų kas nors pradėtų atidžiau sekti ministerijos kaimynystėje įsikūrusių pasilinksminimo įstaigų veiklą. Esą čia dirbančios kavinės ir barai yra tvarkingi. „Jeigu yra kokia nors vieta, į kurią ateina žmonės, vadinasi, ji reikalinga“, – įsitikinęs verslininkų atstovas. 

Dar kategoriškesnė V.Andriukaičio kolegė, parlamentarė ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė: „Tai yra tikrai dirbtinis dalykas ir nepamatuotas, savotiškai populistinis. Nematau jokių argumentų. Tai būtų verslininkų diskriminacija, nes kuo kalti verslininkai, toje vietoje įkūrę kavinę, jei steigiant tą kavinę nebuvo tokių reikalavimų. Tad naujai atsiradę reikalavimai tuos verslininkus diskriminuotų kitų kavinių atžvilgiu. Tai būtų nesąžiningas veiksmas.“

„Darbietė“ teigė nesuprantanti, kaip tokia mintis iš viso galėjo šauti ministrui į galvą. „Tegu pačioje ministerijoje susitvarko, juk buvo tokių gandų, kad pačioje ministerijoje girtauta. Aš manau, tai visiškai netinkama idėja“, – teigė D.Mikutienė, primindama kalbas apie gegužės vidury ministerijoje neva triukšmingai švęstą viceministro Gedimino Černiausko gimtadienį.

Dangutė Mikutienė
Dangutė Mikutienė

Ji pasiūlė ministrui, jeigu jam trukdo laisvai besiliejantis alkoholis, ieškoti teigiamų dalykų, pvz., įsteigti kokį prizą ir taip paskatinti tas kavines, barus, kuriuose būtų propaguojamas sveika, ekologiška mityba.

Kaip informavo Vilniaus miesto savivaldybė, atimdamas alkoholio licencijas savivaldybės Verslo licencijavimo ir leidimų skyrius vadovaujasi Alkoholio kontrolės įstatymu, kuriame nurodyta, už kokius pažeidimus gali būti atimta licencija. Dažniausiai – gavus Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informaciją apie užfiksuotus pažeidimus. 

Alkoholio licenciją apriboti taip pat gali Vilniaus miesto savivaldybė, tačiau tam turi būti užfiksuota pažeidimų. Sostinės taryba dažname savo posėdyje sprendžia, ar apriboti prekybos alkoholiu laiką Vilniaus kavinėms, dažniausiai triukšmu skundžiasi kaimynai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos