„Lietuva yra nepriklausoma, yra NATO ir ES narė, yra kolektyvinių sistemų narė. Ji pilnateisė ir stipri grandis. Ji nėra vienui viena ar kažkokia pafrontės valstybė, kuri turėtų panikuoti ir nesusimąstyti, kad aplink yra galingos kolektyvinės jėgos ir ji gali būti tų kolektyvinių darinių darniu, o ne disonuojančiu nariu. Tai užsienio ir gynybos politikoje labai svarbu jausti kolektyvinės gynybos prasmę ir nekelti panikos, baimės ir bereikalingų aistrų, nekomlikuoti Lietuvos visuomenės gyvenimo“, – kalbėjo V.P.Andriukaitis.
Lietuva turėtų suvokti giliai ir prasmingai, kad Berlyno sienų formavimas Europoje yra prastas ženklas, todėl reikia ieškoti naujų būdų, kad situaciją pakeistume ir ypač su kaimyninėmis valstybėmis, - teigė V.Andriukaitis.
Jis tikino, kad Lietuvos niekas nesiruošia okupuoti, kad reikėtų kelti paniką, vadinti kaimynus teroristais ir vieninteliams gegužės 9 dieną į Maskvą nesiųsti nė ambasadoriaus.
„Mano sena mintis, kad Lietuva turėtų suvokti vieną labai seną išmintį, kurią demonstravo Didžioji Britanija. Ji sakė, kad neturi nei amžinų priešų, nei amžinų draugų. Amžini yra jos interesai. Lietuva turėtų suvokti giliai ir prasmingai, kad Berlyno sienų formavimas Europoje yra prastas ženklas, todėl reikia ieškoti naujų būdų, kad situaciją pakeistume ir ypač su kaimyninėmis valstybėmis“, – teigė V.Andriukaitis.
Tuomet prezidentė per savo patarėją Virginiją Būdienę pareiškė, kad visi V.Andriukaičio pasiteisinimai – tik melas.
„Tai nekokie, apgailėtini mūsų komisaro darbo pradžios vaisiai. Manyčiau, kad klaida bus ištaisyta, tikime, kad kitaip ir negali būti. ES komisaras prisiims atsakomybę ir tokių diskriminacijių siurprizų bei „dovanėlių", leidžiančių skaldyti ES vienybę, Rusijai daugiau nebebus pateikta“, – prezidentės nuomonę „Žinių radijui“ šiemet sausį išdėstė D.Grybauskaitės patarėja V.Būdienė.
Uzurpavo teisę vykti į Europos Vadovų Tarybą
Penktadienio kalboje socialdemokratams V.Andriukaitis piktinosi, kad Lietuva tampa prezidentine valstybe ir siūlė partijai užsibrėžti tikslą išlaikyti esamą konstitucinę santvarką.
V.Andriukaitis tikina, kad prezidentė Dalia Gybauskaitė neturėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų Taryboje, nes ten vyksta premjerai ir priiminėjami vyriausybių lygio klausimai.
„Jau šešerius metus šita teisė yra uzurpuota“, – pareiškė V. Andriukaitis.
Premjeras A.Butkevičius pripažino, kad D.Grybauskaitė dar prieš skirdama jį premjeru pasiteiravo, ar jis leis jai ir toliau, kaip buvo Andriaus Kubiliaus vadovavimo Vyriausybei metu, važinėti į Europos Vadovų Tarybos renginius pačiai.
„Daviau pažadą, kad ji gali dalyvauti, o mes informacija pasikeičiame“, – teigė premjeras.
Rusus D.Grybauskaitė įžeidė
Anot jo, Lietuvoje yra gera situacija, nes apie užsienio politiką kalba prezidentė ir užsienio reikalų minitras, o premjeras gali gilintis į vidaus politiką, atstovauti šaliai ekonominiu lygmeniu ir pritraukinėti investicijas.
Kai kada tam tikrais žodžiais nereikia švaistytis, - prezidentės pasisakymą įvertino A.Butkevičius.
Tačiau A.Butkevičius pripažino, kad prezidentės pasisakymas apie Rusiją, kaip apie teroristinę valstybę, naudos neatnešė.
„Kai kada tam tikrais žodžiais nereikia švaistytis. Man tenka susitikti su intelegentais, jauais žmonėmis iš Rusijos. Jie šitą klausimą užduoda ir jie tai priėmę kaip įžeidimą, nors jų pažiūros yra gana provakarietiškos“, – pripažino A.Butkevičius.
Sukritikavo paminklo A.Smetonai idėją
V.Andriukaitis savo kalboje rado vietos ir prezidentės idėjai pastatyti paminklą Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai sukritikuoti. Tokią mintį jis pavadinimo neįtikėtina ir palygino neva tai tas pats, kaip statyti paminklą Lietuvos komunistų partijai daugybę metų vadovavusiam Antanui Sniečkui.
„Neįtikėtina, kad demokratiškos šalies vadovui kiltų mintis pasiūlyti paminklą demokratijos laužytojui A. Smetonai. Neįtikėtina! Antanas Smetona ir Antanas Sniečkus turi bendrą bruožą – abu jie priklausė vienpartinių diktatūrų valdymams, abu jie buvo demokratijos priešai. Staiga pamanyti, kad A. Smetonos paminklas Vilniuje galėtų vienyti tautą? Atsiprašau, čia demonstruojamas menkas istorinių žinių supratimas“ – pareiškė V.Andriukaitis.
Šią savaitę paaiškėjo, kad Lietuvai gegužės 9-osios kariniame parade Maskvoje Lietuvai vienintelei iš Europos Sąjungos (ES) šalių neatstovaus net ambasadorius.
Dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje į Maskvą vykti atsisakė daugumos Vakarų valstybių vadovai, tačiau jie į minėjimą delegavo žemesnio rango pareigūnus, daugiausia – ambasadorius.Latvija ir Estija patvirtino, kad gegužės 9 dieną jų valstybėms Maskvoje atstovaus ambasadoriai.
Pats V.Andriukaitis sveiksta po operacijos ir jau kitą savaitę po reabilitacijos ketina grįžti dirbti į Briuselį.