JAV analitikos centro „Atlantic Council“ organizuojamame kasmetiniame globalios energetikos forume Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) dalyvavęs Žygimantas Vaičiūnas atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį į Astravo AE projektą.
„Nuo šio klausimo sprendimo Baltarusijoje priklauso faktiškai viso pasaulio branduolinės energetikos reputacijos ateitis. Tai, kaip šis projektas plėtojamas, nors Baltarusija kaip valstybė turi tokią teisę, netenkina mūsų ir neatitinka tarptautinių konvencijų“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas.
Pasak jo, ypač svarbu, kad Minskas įgyvendintų rekomendacijas vadinamiesiems streso testams, antraip abejonės dėl jėgainės saugumo išliks.
„Esminis tikslas įgyvendinti bent jau tas rekomendacijas, kurios buvo identifikuotos kaip būtinos Europos Komisijos, atlikus vadinamuosius streso testus. (...) Viso pasaulio rūpestis yra užtikrinti šios elektrinės atitikimą aukščiausiems branduolinės energetikos saugos standartams ir visoms tarptautinėms konvencijoms“, – tvirtino Ž.Vaičiūnas.
Jis įsitikinęs, kad „Atlantic Council“ forumas yra ta įtakinga platforma, kurioje gali būti išgirsta Lietuvos pozicija dėl šalies pasienyje statomos jėgainės.
„Ši organizacija svarbi dėl to, kad joje praktiškai dirba visi buvusieji JAV energetikos sekretoriai (...) Dėl to šis kanalas yra svarbus, į jos nuomonę įsiklausoma ir pasauliniu mastu“, – argumentavo Ž.Vaičiūnas.
Ministras praėjusį savaitgalį vykusio trijų dienų vizito Abu Dabyje metu taip pat supažindino forumo dalyvius su Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo galimybėmis, o su JAE atstovais aptarė ir galimą bendradarbiavimą atsinaujinančių energetikos išteklių (AEI) srityje.
Lietuva yra pagrindinė už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos Astravo AE jėgainės kritikė – jos teigimu, objektas statomas nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, tuo metu Minskas kaltinimus neigia.
Branduolinė jėgainė statoma vos už 23 kilometrų nuo Lietuvos. Joje bus įrengti du rusiško VVER projekto reaktoriai, kurių kiekvieno galia - 1200 megavatų (MW). Projektą finansuoja Rusijos vyriausybė, jį įgyvendina Rusijos valstybinė branduolinė energetikos korporacija „Rosatom“.
Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti šiemet, antrąjį – kitąmet.