2022 08 26

„Žalvaris“ gaisro nusiaubtą teritoriją tikisi sutvarkyti iki pirmadienio vakaro

Didelį gaisrą išgyvenusi Kauno įmonė „Žalvaris“ tikisi, kad ugnies nusiaubta teritorija bus pilnai išvalyta iki pirmadienio vakaro.
Gaisro padariniai
Gaisro padariniai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Kur tyrėjai leidžia, jau šiandien pradėjome gaisravietės tvarkymo darbus. Artimiausiu metu bus išsiurbtos ir tinkamai sutvarkytos nuotėkos – kad gaisro gesinimo metu susikaupęs vanduo, kurį sulaikėm, nepatektų į miesto nuotekų valymo įrenginius. Manome, kad visą teritoriją išvalyti prireiks maždaug dviejų dienų“, – penktadienio vakarą paskelbtame pranešime sako bendrovės direktorius Vitoldas Sapožnikovas.

Bendrovė taip pat sukūrė atskirą informacinę liniją gyventojams, kuriems kyla klausimų dėl įvykusio incidento. Jie kviečiami kreiptis į įmonę elektroiniu paštu gyventojams@zalvaris.lt.

Gaisras kilo „Žalvaris“ nepavojingųjų atliekų sandėlyje, kuriame buvo išrūšiuojamos, supresuojamos ir saugomos popieriaus bei plastiko atliekos.

Bendrovė teigia, kad šios patalpos įrengtos atsižvelgiant į visus joms taikomus saugos ir aplinkosaugos reikalavimus, buvo sumontuoti dūmų detektoriai, vaizdo stebėjimo kameros.

Ugnis įsiplieskė ne darbo metu, kuomet įrenginiai jau neveikė ir sandėlis buvo uždarytas – apie 22 valandą. Suveikus priešgaisrinei signalizacijai budintis apsaugos darbuotojas nuskubėjo patikrinti sandėlio. Išvydęs kylantį gaisrą, apsaugininkas nedelsdamas iškvietė pagalbos tarnybas ir apie įsiplieskusį gaisrą iškart informavo įmonės vadovybę bei už ekstremalių situacijų valdymą atsakingus darbuotojus.

„Esame dėkingi ir didžiuojamės savo darbuotojais, kurie ypatingai greitai reaguodami, reikšmingomis pastangomis prisidėjo prie efektyvesnio gaisro užgesinimo. Į įvykio vietą atvykę mūsų specialistai pirmiausiai išvarė įmonės teritorijoje buvusias transporto priemones, vieną transporto priemonę – iš angaro. Jie taip pat su keltuvais perkėlinėjo pavojingąsias atliekas atokiau nuo gaisro židinio, atlaisvino praėjimus ugniagesiams, padėjo identifikuoti pavojingiausias vietas teritorijoje, kad pagalbos tarnybų darbuotojai užkirstų kelią ugnies plėtimuisi į jas“, – sakė V.Sapožnikovas.

Gaisrą suvaldyti ugniagesiams pavyko apie 3 val. nakties, o jo likvidavimas galutinai baigtas penktadienį 14 valandą. Tyrimo vietoje iki pat vakaro dirba tyrėjai, imami nuotėkų, grunto mėginiai.

„Žalvaris“ valdomoje teritorijoje Kaune veikla vykdoma 11 tūkst. kv. metrų ploto pastatuose. Bendrovė skaičiuoja, kad ugnis visiškai sunaikino 2500 kv. metrų ploto sandėlį, kuriame ir buvo gaisro židinys. Kartu su sandėliu sudegė jame laikomos 135 tonos popieriaus ir 250 tonų plastiko atliekų.

Ugnis taip pat išsiplėtė ir į gretimą sandėlį, kuriame nuniokojo 1200 kv. metrų plotą – sudegė sandėlio stogas. Šiame sandėlyje taip pat buvo laikoma dalis pavojingųjų atliekų, kurias taip pat sunaikino liepsnos. Daugiausia tai – automobiliuose naudojami tepalų filtrai ir perdirbimui paruošta filtrinė medžiaga.

Likusios „Žalvaris“ teritorijoje buvusios patalpos aprūko dūmais arba visai nenukentėjo. Pavyzdžiui, administracinį pastatą, greito ir profesionalaus ugniagesių darbo dėka, nuo ugnies pavyko visiškai apsaugoti.

Bandoma nustatyti ugnies sunaikintų pavojingų atliekų kiekį

Šiuo metu, remiantis GPAIS (atvira sistema, kurioje renkama informacija apie pavojingų atliekų surinkimą) duomenimis ir teritorijos auditu, bandoma nustatyti pavojingųjų ugnies sunaikintų atliekų kiekį. Preliminarius vertinimus bendrovė tikisi turėti ir paskelbti kitą savaitę.

„Esame atsakinga ir skaidri įmonė, maksimaliai paisome saugumo reikalavimų – dėl savo darbuotojų, gyventojų bei aplinkos saugumo. Bendrovėje reguliariai – kelis kartus per metus vykdomi aplinkosauginiai patikrinimai, įmonę kasmet audituoja ISO standartizavimą atliekantys auditoriai, mes netgi kviečiame susipažinti su mūsų veikla mūsų partnerius ir klientus“, – pranešime sako V.Sapožnikovas.

Pasak jo, prieš įvykstant nelaimei, „Žalvaris“ neturėjo nė vieno užfiksuoto ir neištaisyto aplinkosaugos reikalavimų pažeidimo. Be to, šiuo atveju yra akivaizdu, kad pavojingosios atliekos ir jų tvarkymas nebuvo gaisro priežastimi – ugnis įsiplieskė nepavojingų antrinių žaliavų – popieriaus ir plastiko sandėlyje“, – sako V.Sapožnikovas.

Anot jo, bendrovės teritorijoje ir sandėliuose esančios visos atliekų laikymo talpos yra griežtai suženklintos pavojingųjų atliekų ženklinimo etiketėmis.

Gali būti, kad paveiktos karščio ar ugnies gesinimo priemonių, dalies talpų ženklinimo etiketės galėjo atsiklijuoti ir nukristi nuo atliekų laikymo talpų. Taip pat, atlaisvinant gesinimo koridorius ugniagesiams ir bendrovės darbuotojams perkėlinėjant atliekų talpas į saugesnes vietas, talpos su atliekų ženklinimo etiketėmis galėjo būti sustatytos neženklinta puse į matomą vietą.

„Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad dėl netinkamo talpų ženklinimo iš aplinkos apsaugos departamento specialistų bendrovė nė karto nėra gavusi pastebėjimų ar nuobodų“, – teigia „Žalvario“ vadovas.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas penktadienį pareiškė, kad Kauno įmonėje „Žalvaris“ atliekos buvo laikomos akivaizdžiai pažeidžiant tvarkas.

„Yra akivaizdūs pažeidimai, dėl to, kad pavojingos atliekos negali būti kaupiamos po atviru dangumi, jos gali būti kaupiamos ir išvežamos tik įkrovimo ar pervežimo laikui ar momentui. Kitas dalykas, labai daug daug nepažymėtų konteinerių su skystom medžiagom, tai apsunkina gesinimo darbus, ar tai sprogios medžiagos, ar ne“, – penktadienį spaudos konferencijoje gaisravietėje Kaune sakė S.Gentvilas.

Po gaisro veikla nesustojo

Bendrovė teigia, kad likvidavus gaisrą pradėti vertinti ir incidento nuostoliai. Artimiausiomis dienomis įvykio vietoje lankysis draudikai, kurie tiksliau įvertins gaisro padarytą žalą.

„Žalvaris“ nuostoliai – ne tik visiškai sudegę ar apdegę pastatai. Užsiliepsnojusios ir ugnies sunaikintos popieriaus ir plastiko atliekos buvo vertę rinkoje turinčios žaliavos. Apytiksliais skaičiavimais, sudegusios 135 tonos popieriaus ir 250 tonų plastiko žaliavų rinkoje gali būti vertos 160 tūkst. eurų.

„Žalvaris“ direktorius teigia, kad dėl kilusio gaisro įmonės veikla nesustoja, bendrovė yra pajėgi vykdyti prisiimtus įsipareigojimus klientams ir partneriams, o laikinai Kauno regiono klientų aptarnavimą užtikrins kitose Lietuvos vietose esantys bendrovės padaliniai.

„Esame finansiškai stipri, pelninga įmonė, apdraudę visą savo veiklą, tad nepaisant šios skaudžios nelaimės, rizikų veiklos nevykdymui nėra. Savo lėšomis atliksime gaisro padarinių likvidavimo darbus ir tai sieksime padaryti per įmanomai trumpiausią laiką. Taip pat ketiname kuo greičiau atstatyti gaisro metu sunaikintą infrastruktūrą – sandėlius, juose įrengiant dar aukštesnio lygio nei privaloma priešgaisrinės saugos sistemas su automatinio gesinimo funkcija“, – teigia V.Sapožnikovas.

„Žalvaris“ yra viena didžiausių ir ilgiausiai veikiančių pramonės atliekų tvarkymo įmonių Lietuvoje ir lyderiaujanti šio sektoriaus bendrovė Baltijos šalyse.

Bendrovei priklauso 10 atliekų surinkimo ir tvarkymo padalinių, įmonė aptarnauja daugiau nei 4000 klientų visoje šalyje. „Žalvaryje“ dirba 150 darbuotojų, iš kurių 60 – įvairių sričių specialistai, įskaitant 11 darbuotojų, teikiančių aplinkosauginės dokumentacijos rengimo, audito, atliekų apskaitos bei konsultavimo paslaugas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis