Žiniasklaida: iš Lietuvos siųstos savaime užsidegančios siuntos buvo dalis slaptos Rusijos operacijos

Liepos mėn. Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje užsidegę padegamieji įtaisai buvo dalis slaptos Rusijos operacijos, kuria siekta sukelti gaisrus krovininiuose ir keleiviniuose lėktuvuose, skrendančiuose į JAV ir Kanadą, pirmadienį pranešė laikraštis „Wall Street Journal“ (WSJ), remdamasis Vakarų saugumo pareigūnais. Šie prietaisai buvo siųsti iš Lietuvos.
DHL / Heiko Rebsch / dpa/picture-alliance
DHL / Heiko Rebsch / dpa/picture-alliance

Liepos mėn. sprogimai DHL logistikos centruose Leipcige, Vokietijoje, ir Birmingeme, Jungtinėje Karalystėje, davė pradžią įtariamųjų paieškoms, pranešė WSJ.

Paklaustas apie šiuos incidentus, „DHL Express“ atstovas spaudai CNN sakė, kad bendrovė „žino apie du neseniai įvykusius incidentus, susijusius su mūsų tinkle esančiomis siuntomis“, ir pridūrė, kad „bendradarbiauja su atitinkamomis institucijomis“.

Įrenginiai, kurie, kaip pranešama, buvo elektriniai masažuokliai su implantuota degia medžiaga magnio pagrindu, buvo išsiųsti į Jungtinę Karalystę iš Lietuvos ir „atrodo, kad tai buvo bandomasis važiavimas siekiant išsiaiškinti, kaip tokius padegamuosius įrenginius įkelti į lėktuvus, skrendančius į Šiaurės Ameriką“, pranešė WSJ.

Kai WSJ paprašė Rusijos pakomentuoti įtariamą Rusijos sąmokslą, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas šiuos kaltinimus paneigė. „Niekada negirdėjome jokių oficialių kaltinimų“ dėl Rusijos dalyvavimo ir pridūrė: „Tai yra tradicinės nepagrįstos insinuacijos iš žiniasklaidos“, – sakė jis.

Dmitrijus Peskovas / Maxim Shemetov / REUTERS
Dmitrijus Peskovas / Maxim Shemetov / REUTERS

CNN bando susisiekti su Kremliumi ir paprašyti komentarų.

Paklaustas apie tariamą Rusijos sąmokslą, JAV vyriausybės pareigūnas CNN sakė, kad „šiuo metu nėra jokios aktyvios grėsmės, nukreiptos prieš į JAV vykstančius skrydžius“.

Lenkijos valdžios institucijos spalio mėn. pranešė, kad buvo suimti keturi asmenys, įtariami dalyvavę tarptautiniame sabotaže ir diversinėje grupėje, teigiama nacionalinės prokuratūros pranešime. Pradėta dar dviejų įtariamųjų tarptautinė paieška.

Lenkijos pareiškime, kuriame neįvardijama sabotažo grupuotė, teigiama, kad „siuntiniai su užmaskuotais sprogmenimis ir pavojingomis medžiagomis“ buvo siunčiami per kurjerius į Jungtinę Karalystę ir Europos Sąjungos šalis ir „savaime užsidegė arba sprogo gabenant sausuma ir oru“.

Jame priduriama, kad grupės tikslas „taip pat buvo išbandyti tokio tipo siuntų, kurios galiausiai turėjo būti siunčiamos į Jungtines Amerikos Valstijas ir Kanadą, perdavimo kanalą“.

Jungtinės Karalystės kovos su terorizmu policijos atstovas CNN patvirtino, kad jie „tiria incidentą komercinėse patalpose Midpoint Way“ Birmingeme: „Pirmadienį, liepos 22 d., toje vietoje užsidegė paketas. Tuo metu su juo susitvarkė darbuotojai ir vietos ugniagesiai, pranešimų apie sužeistuosius ar padarytą didelę žalą negauta“, – sakė atstovas.

Atstovas spaudai pridūrė, kad tyrimas tęsiamas ir kad jie „palaiko ryšius su kitais Europos teisėsaugos partneriais, siekdami nustatyti, ar tai gali būti susiję su kitais panašaus pobūdžio incidentais Europoje“.

Liepos mėnesį CNN pranešė, kad, pasak aukšto rango NATO pareigūno, Rusija daugiau kaip pusmetį vykdo „įžūlią“ sabotažo operaciją visose NATO valstybėse narėse, nukreiptą prieš ginklų tiekimo Ukrainai linijas ir sprendimus priimančius asmenis.

Keli saugumo pareigūnai visoje Europoje apibūdina grėsmę, kuri metastazuoja, nes Rusijos agentai, vis dažniau stebimi saugumo tarnybų ir nusivylę savo pačių operacijomis, samdo vietos mėgėjus, kad šie jų vardu vykdytų rizikingus ir dažnai paneigiamus nusikaltimus.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis