Du kandidatai
15min apie tokią galimybę pranešė jau pirmadienį, antradienį šią žinią, remdamasis savo šaltiniais paskelbė ir lrt.lt.
15min šaltiniai antradienį patvirtino, kad V.Blinkevičiūtė savo sprendimą nebūti premjere ketina pranešti trečiadienį po partijos prezidiumo posėdžio.
Šaltinių teigimu, nors kaip galima pamaina V.Blinkevičiūtei įvardijami jos pavaduotojas Gintautas Paluckas ir buvęs europarlamentaras Juozas Olekas, vis dėlto realesniu premjeru socialdemokratų vadovybė matytų G.Palucką.
G.Paluckas pirmadienio vakarą dalyvavo ir porinkiminėse laidose keliose televizijose, kur V.Blinkevičiūtė nepasirodė.
„Aš kelis kartus sakiau, kad mes dar turime savo kandidatą, o ar jį turėsime rytoj – kitas klausimas. Ir jūs taip galvojate, ir mes taip galvojame. Matome, kaip čia atsakoma“, – portalui LRT.lt sakė ilgametis socialdemokratas Juozas Olekas.
„Aš manau, kad tai yra klaida, – pridūrė politikas ir pasitaisė. – Jeigu taip būtų, tai būtų klaida. Ir tikrai reikėtų stipriai dirbti, kad būtų atstatytas žmonių pasitikėjimas, kuris dabar mums suteiktas“.
G.Nausėda: pareigas gali eiti laikinai
Prezidentas Gitanas Nausėda interviu LRT televizijai antradienį sakė, kad V.Blinkevičiūtė su juo aptarė aplinkybes, kurios jai gali neleisti užimti premjero posto. G.Nausėda taip pat užsiminė apie tai, kad V.Blinkevičiūtė ministrės pirmininkės pareigas gali eiti laikinai, o vėliau jas perduoti.
„Manau, kad laukti liko visai nedaug, rytoj tai bus padaryta. Iš tikrųjų gal tas, sakyčiau, komunikavimas, kuris pastaraisiais mėnesiais buvo, vis sukeldavo naują abejonių pliūpsnį. Nors negaliu neigti – kai kurios abejonės buvo dirbtinai eskaluojamos ir nuolat užduodami tie klausimai, verčiant pasisakyti, kad jau „tikrai, tikrai“, – LRT televizijos laidai „Dienos tema“ sako prezidentas.
Jis pabrėžia, jog V.Blinkevičiūtė per pokalbį buvo atvira, tačiau priežastis, anot prezidento, turi įvardyti ji pati: „Aplinkybės, kurios galbūt sudarytų tam tikrų kliūčių eiti šitas pareigas, buvo tokios, kad aš nenorėčiau jų viešai skelbti“.
Prezidentas tebemano, kad V.Blinkevičiūtė yra pagrindinė kandidatė į premjerus.
„Tačiau dar kartą kartoju: tos priežastys, kurios galbūt apsunkintų sprendimo priėmimą arba verstų ieškoti kitokių kelių – galbūt laikinai eiti pareigas, po to perduoti tas pareigas – na, tai yra tokie dalykai, apie kuriuos aš kalbėti negaliu ir apie kuriuos mūsų visuomenė galbūt išgirs rytoj. Tada jau žmonės patys vertins“, – teigė jis.
„V. Blinkevičiūtė aktyviai dalyvauja koalicijos formavime ir neabejoju, kad šitą procesą pabaigs iki galo“, – antradienį sakė G. Nausėda.
Įvardijo geriausią koaliciją
Jis tvirtino, kad turėtų būti sudaryta trijų partijų – Lietuvos socialdemokratų partijos, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – valdančioji koalicija.
„Vis daugiau tikimybės, kad būtent šių trijų partijų koalicija bus suformuota, nepaisant išankstinių nuostatų, ir kad ji bus suformuota, nepriklausomai nuo to, ar ponia V.Blinkevičiūtė bus premjerė, ar nebus premjerė. Tokį signalą gavau ir vakar po mano įvykusių konsultacijų su galimai koaliciją formuojančių partijų lyderiais“, – tvirtino prezidentas.
„Galvoju, jeigu tokią koaliciją pavyktų suformuoti, šios partijos tikrai, mano akimis žiūrint, turi neblogų kandidatų atskirų ministerijų vadovų pozicijoms užimti. Tai galėtų būti ir politiniu požiūriu pakankamai stabili Vyriausybė, bet labai svarbu, kad ir jos programinės nuostatos neišsiskirtų“, – sakė jis.
G.Nausėda skeptiškai vertino galimybę į koaliciją įtraukti Liberalų sąjūdį ar „Nemuno aušrą“.
Trečiadienį Vilniuje vyks Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) prezidiumo posėdis, per kurį turėtų paaiškėti šios Seimo rinkimus laimėjusios politinės jėgos kandidatas į Vyriausybės vadovus.
Liberalai valdančiojoje koalicijoje – „teorinė galimybė“
Pasak G. Nausėdos, galimybė Liberalų sąjūdžiui būti valdančiojoje koalicijoje yra teorinė ir suteikianti socdemams derybinį svertą.
„Teorinė galimybė, kad jie (socialdemokratai – BNS) kažkam nepavykus turės galimybę pakeisti vieną iš koalicijos partijų Liberalų sąjūdžiu, yra, (…) bet veikiausiai jiems to net nereikės“, – sakė šalies vadovas.
„Bet tokios galimybės egzistavimas automatiškai padaro socialdemokratų derybinę poziciją stipresne. Jie gali savo partneriams pasakyti, žiūrėkite, jeigu ne jūs, tai šventa vieta tuščia neliks“, – pridūrė prezidentas.
Kalbėdamas apie Remigijaus Žemaitaičio vedamos „Nemuno aušros“ perspektyvą būti valdančiojoje daugumoje G. Nausėda teigė iš socdemų, demokratų ir „valstiečių“ nematantis signalų, kad partija koalicijoje „būtų absoliučiai būtina“.
„Tiesą sakant, kai ponas R. Žemaitaitis pasako, kad reikia konstitucinės daugumos, man šiek tiek nejauku, nes klausimas, kam ta konstitucinė dauguma bus panaudota. Geriau jau tegul būna tikrai rimta politinė dauguma, kuri leidžia Vyriausybei dirbti stabiliai“, – sakė G. Nausėda.
Socialdemokratų lyderė blaškėsi
Į Europos Parlamentą išrinkta V.Blinkevičiūtė Seimo rinkimų kampanijos pradžioje vengė atsakyti į klausimą, ar imtųsi premjerės pareigų. Vėliau, kilus triukšmui, ji kelis kartus patikino, kad planuoja imtis premjerės darbo.
Tačiau socialdemokratams laimėjus Seimo rinkimus V.Blinkevičiūtė rinkimų naktį ir pirmadienį vėl neatsakė į tiesų klausimą, ar imsis premjerės pareigų, tik tikino, kad formuos valdančiąją koaliciją su prezidentu.
Pirmadienio rytą spaudos konferencijoje socialdemokratų lyderė, paklausta, ar imsis premjerės pareigų, atsakė:
„Bus pasvertos absoliučiai visos aplinkybės, visa tai bus įvertinta ir tada priimtas sprendimas mūsų prezidiume ir mūsų taryboje“. „Gal kol kas padėkime tašką dėl to premjero pozicijos, nes sprendimai bus priimti“, – teigė ji.
Vėliau pirmadienį į susitikimą su prezidentu V.Blinkevičiūtė atvyko drauge su savo pavaduotoju G.Palucku.
Ji tvirtino prezidentui pristačiusi socialdemokratų norą formuoti daugumą su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Socialdemokratų lyderės teigimu, su šalies vadovu ji neaptarė būsimo premjero klausimo.
„Ne, mes išvis neaptarinėjome šiame etape nei premjero klausimo, nei Vyriausybės sudėties klausimo“, – sakė ji.
Prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas tikino, kad prezidentūra neturi kitų žinių ir vis dar mano, kad V.Blinkevičiūtė imsis premjerės pareigų.
Gali prisidengti sveikata
Manoma, jog 64 metų V.Blinkevičiūtė paskelbs negalinti eiti šių pareigų dėl sveikatos problemų. Pastaruoju metu ji yra peršalusi, o anksčiau skundėsi, kad šokinėja jos kraujospūdis.
Kol kas neaišku, ar ji liks Europos Parlamente, ar pasirinks darbą Seime.